Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-11-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-11-24
Politechnika Łódzka uruchomiła jedno z najnowocześniejszych na świecie laboratorium tomografii procesowej
Politechnika Łódzka uruchomiła jedno z najnowocześniejszych na świecie laboratorium tomografii procesowej
Politechnika Łódzka uruchomiła jedno z najnowocześniejszych na świecie laboratorium tomografii procesowej
W październiku uruchomiono w Katedrze Informatyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej jedno z najnowocześniejszych na świecie Laboratorium badawcze tomografii procesowej. Koszt inwestycji wynosi blisko milion złotych. Znana z medycyny metoda diagnostyczna zwana tomografią jest również często wykorzystywana w technice.

„Zajmuje się ona bezinwazyjnym badaniem zjawisk znajdujących się we wnętrzu obiektów.” - powiedział profesor Dominik Sankowski, kierujący projektem. „Tomograficzna wizualizacja procesów przemysłowych dostarcza informacji służącej nie tylko do wizualizacji przebiegu procesów, ale również daje możliwość sterowania tymi procesami" - dodał.

Tomografia procesowa wykorzystuje, między innymi, metody elektryczne, akustyczne i optyczne. Dzięki zaawansowanym algorytmom obliczeniowym uzyskać można trójwymiarowy obraz procesu lub zjawiska, również takiego, które zachodzi bardzo szybko.

Metoda tomografii procesowej szeroko wykorzystywana jest, na przykład, w przemyśle naftowym do badania ropociągów, czy stanów awaryjnych pomp wydobywających ropę z dna morza. „Mogą one ulec uszkodzeniu w przypadku dostania się do nich piasku. Jesteśmy w stanie ingerować wcześniej w ten proces wydobycia i zabezpieczać przed takimi sytuacjami awaryjnymi" – stwierdził Sankowski.

Tomografia znajduje również zastosowanie w sektorze budowlanym, na przykład, przy opróżnianiu silosów, czy spożywczym, przy produkcji czekolady. „Można przy jej użyciu kontrolować, czy obce ciała podczas produkcji nie dostały się do czekolady. Jest to bardzo ważne dla producentów” – dodał Sankowski.

Laboratorium powstało w ramach realizowanego od dwóch lat w Katedrze Informatyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej projektu DENIDIA, który dotyczy nieinwazyjnych metod badawczych, w tym również tomografii procesowej.

Projekt DENIDIA finansowany jest z funduszy europejskich w ramach programu ‘Maria Curie - Transfer Wiedzy’, a także przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego zasadniczym celem jest właśnie transfer wiedzy między Politechniką Łódzką a najlepszymi ośrodkami naukowymi z całego świata. Szczególnie cenna w tej dziedzinie jest współpraca z ośrodkami badawczymi w Chinach, Wielkiej Brytanii oraz Norwegii.

Projekt DENIDIA trwać będzie jeszcze przez dwa lata. Ten czas posłużyć ma na rozbudowę i doposażenie.

Laboratorium zostało ochrzczone imieniem profesora Tomasza Dyakowskiego, jednego z twórców łódzkiej szkoły tomografii procesowej, który zmarł w 2006 roku.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także