Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2018-07-27
25 lat firmy Bosch Rexroth w Polsce

„Od 25 lat wprawiamy w ruch" to motto przewodnie firmy Bosch Rexroth Sp. z o.o., która w tym roku obchodzi 25-lecie działalności w Polsce. Marka Rexroth obecna jest na rynku polskim już od lat 60-tych. Inicjatorem powstania przedstawicielstwa w Polsce był Pan Friedrich Bader, barwna postać w historii naszej firmy, który jako technik przyjeżdżał do naszego kraju opiekować się stalowymi instalacjami hutniczymi, wówczas jeszcze z ramienia znanej w branży przemysłowej spółki Mannesmann Rexroth AG. Wysoka jakość i innowacyjność rozwiązań zyskały sobie tak licznych klientów, że w 1991 roku została podjęta decyzja o utworzeniu polskiej spółki. Pierwsza siedziba centrali firmy Bosch Rexroth Sp. z o.o. mieściła się w budynku Centralnego Biura Konstrukcyjnego Obrabiarek, z którym współpracowała.


Od tego czasu doszło do wielu zmian, zarówno na rynku, jak i w samej firmie. Zmodyfikowaliśmy nasz profil działania – niegdyś firma Bosch Rexroth, była znana głównie z produktów hydraulicznych. Dzisiaj nadal odgrywają one dużą rolę w obrotach naszej firmy, jednak coraz większą rolę odgrywają produkty z zakresu techniki liniowej, montażowej oraz napędów i sterowań.

Aktualnie w Warszawie mieści się nasza centrala oraz warsztat i magazyn. Tutaj też jest nasze centrum logistyczne, choć już dziś wiele produktów – ok. 60% – trafia bezpośrednio do klientów z naszych zakładów produkcyjnych w Europie Zachodniej. Skracamy w ten sposób czas dostaw, który w przypadku transportu z Niemiec, Francji czy Włoch trwa dobę. Stworzyliśmy system sprzedaży regionalnej, ponieważ uważamy, że ważny jest aspekt znajomości lokalnego rynku, producentów i szybkiego dotarcia inżynierów do klienta. Takie podejście traktujemy jako element dobrej współpracy. Mamy biura regionalne w Katowicach, Wrocławiu, Rzeszowie, Poznaniu, Gdańsku i Szczecinie. Nasza sprzedaż opiera się na doradztwie i wsparciu, dlatego realizowana jest przez inżynierów aplikacyjnych, a nie przez handlowców. Oprócz tego mamy działy wsparcia produktowego, dedykowane do konkretnych aplikacji: maszyn pakujących, etykietujących, pras, itd.
Ze względu na utrzymującą się słabą koniunkturę rok 2016 jest nie lada wyzwaniem także dla firmy Bosch Rexroth. W związku z tym firma postawiła na trzy główne determinanty wzrostu.

Po pierwsze, firma Bosch Rexroth pragnie wesprzeć swoich klientów oferując im „szyte na miarę" rozwiązania z wykorzystaniem elektroniki, oparte na oprogramowaniu w otwartych standardach komunikacji, które umożliwiają znaczne wyróżnienie się na tle konkurencji.

Kolejną determinantą wzrostu jest szeroko pojęta synergia płynąca ze współpracy z klientami, partnerami technologii IT oraz placówkami rozwojowo-badawczymi, zarówno zagranicą jak i w kraju. Ważnym filarem jest również synergia płynąca ze współpracy w ramach Grupy Bosch. W swoich aplikacjach firma Bosch Rexroth coraz częściej stosuje czujniki i sterowniki wykorzystywane w wysokotechnologicznych rozwiązaniach marki Bosch dla branży motoryzacyjnej, których niezawodność, innowacyjność oraz jakość wyznacza standardy na świecie. Chmurowe rozwiązania firmy Bosch są kolejnym przykładem gotowych i wypróbowanych rozwiązań, na których opieramy już dzisiaj nasze rozwiązania softwarowe.

Trzecią determinantą wzrostu firmy Bosch Rexroth jest Przemysł 4.0. Pojęcie Przemysłu 4.0 oznacza unifikację świata rzeczywistego maszyn produkcyjnych ze światem wirtualnym Internetu i technologii informacyjnej. Ludzie, maszyny oraz systemy IT automatycznie wymieniają informacje w toku produkcji – w obrębie fabryki oraz w obrębie rożnych systemów IT działających w przedsiębiorstwie. Przemysł 4.0 obejmuje cały łańcuch wartości: od złożenia zamówienia i dostarczenia komponentów dla trwającej produkcji, aż do wysyłki towaru do klientów i usług posprzedażowych.

Przemysł 4.0, zwany również czwartą rewolucją przemysłową, to nie jest już tylko pojęcie, ale rzeczywistość. Z jednej strony stawia duże wyzwania przed przedsiębiorcami wymuszając potrzebę dostosowania, ale z drugiej strony oferuje ogromne możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii. Potrzebna jest wizja, jak wykorzystać szanse, jakie daje Przemysł 4.0.

Firma Bosch Rexroth jest prekursorem wielu technologii, które wpisują się w koncepcję Przemysłu 4.0. Aby realizować rozwój w tym kierunku zacieśniamy współpracę w ramach Grupy Bosch, jak również z innymi firmami. Wspólnie próbujemy integrować urządzenia i podłączać je do chmury. Na te potrzeby powstały w firmie Bosch nowe działy – Bosch Engineering – dedykowany nowym technologiom, czy Bosch System Innovations – dział zajmujący się rozwiązaniami w zakresie chmury danych.

Nie jesteśmy tylko producentem, ale również użytkownikiem technologii Przemysłu 4.0. Nowoczesne rozwiązania już znajdują zastosowania w fabrykach Grupy Bosch, a mamy ich ponad 200 na świecie. To daje nam pewną przewagę, ponieważ sami testujemy zastosowania prototypowe, które nie są dostępne na szerszym rynku. Rozwiązania te mają na celu rozwój firmy w kierunku efektywnego zarządzania materiałami, czy też wsparcia procesu produkcyjnego i logistyki. Przykładem są okulary rozszerzonej rzeczywistości, na których wyświetlana jest instrukcja montażowa czy kamery, które śledzą montaż elementów i przekazując informację wykluczają ich błędne dopasowanie. Nowe rozwiązania ułatwiają też pracę w środowisku międzynarodowym, np. na podstawie odczytu z urządzenia identyfikującego pracownika następuje przyporządkowanie dostępu i języka informacji w systemie obsługi, a program i podpowiedzi dopasowują się do poziomu wiedzy wynikającej z zajmowanego stanowiska.

Mamy również systemy wspierające procesy produkcyjne i jakościowe. Np. w naszych zakładach działa system ActiveCockpit, który udostępnia dane z procesów produkcyjnych w czasie rzeczywistym. Tego typu platforma komunikacyjna monitoruje i rejestruje przepływ materiałów pozwalając natychmiast reagować na braki – wysyła sygnał ostrzegawczy. Podobnie na szybką reakcję można liczyć w przypadku identyfikacji błędów produkcyjnych, np. gdy maszyna generuje zbyt dużo odpadów (tzw. produkcja wybrakowana). Tego typu systemy z pewnością spotkają się z dużym zainteresowaniem na rynku w przyszłości, ponieważ pozwalają przyspieszać proces decyzyjny i ograniczać przestoje produkcyjne.

Ciekawostką zaprezentowaną przez nas podczas ostatnich targów Hannower Messe jest linia pokazowa Showcase i4.0. Mamy taką linię demonstracyjną również w naszej centrali w Niemczech, gdzie zapraszamy naszych klientów, aby pokazać im technologiczne rozwiązania oraz nasz wkład w Przemysł 4.0. Demonstrujemy tam wszystkie aspekty Open Core Engineering, czyli otwartych standardów komunikacji. Warto podkreślić, że firma Bosch Rexroth był prekursorem wprowadzania na rynek sterowników uniwersalnych. Inni producenci woleli trzymać się swoich rozwiązań i standardów, nie udostępniając ich szerszemu gronu klientów. Tymczasem to uniwersalność jest głównym elementem podejścia, na którym bazuje idea otwarcia na świat.

Autor:
Dipl. Ing Thomas Ilkow
Źródło:
https://www.boschrexroth.com/pl/pl
Dodał:
Bosch Rexroth Sp. z o.o.

Czytaj także