Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-03-15
Automatech przedstawia ciekawe wdrożenie: system wizyjny dla producentów części samochodowych

Bezpieczeństwo maszyn

Dziś w dziale „Ciekawe Wdrożenie" mamy przyjemność zaprezentować system naszego partnera - firmy Cognex, wykonany dla producenta części samochodowych Continental.

Logo_PSI_EN_JPG_jpg.jpg
Logo_PSI_EN_JPG_jpg.jpg

Automatech Sp. z o.o. uzyskał status PSI (Partner System Integrator) firmy Cognex, co świadczy o wysokim poziomie wdrożeń wykonywanych z użyciem systemów wizyjnych tego producenta.
System wizyjny In-Sight umożliwia błyskawiczną identyfikację kodów w firmie Continental
Śledzenie przepływu produktów stało się obecnie standardem w branży Automotive. Wewnętrzny system transportowy zakładu Continental we Frankfurcie zarządza ruchem setek tysięcy palet i tecek transportowych.

 

 

Continental.jpg
Continental.jpg

 

Continental przewozi większość swoich produktów z użyciem standaryzowanych tacek, które w czasie swojej pracy przemierzają ogromne dystanse i stanowią podstawę systemu transportowego firmy.
Tak złożony system wymaga ciągłego nadzoru – każda tacka opatrzona jest unikalnym kodem kreskowym lub kodem 2D. Zabezpieczenie łańcucha dostaw wymaga, aby każda partia towarów była możliwa do odnalezienia w dowolnym momencie, dlatego urządzenia czytające kody muszą znajdować się na drogach transportu w minimalnych, wyznaczonych odstępach, oraz w każdym krytycznym punkcie trasy.
Do tej pory, najczęściej realizowane jest to ręcznie, gdy pracownik na każdym kolejnym stanowisku skanuje kod ręcznym skanerem.
Firma Continental poszła jednak o krok dalej i zbudowała system automatycznego rozpoznawania kodów z użyciem inteligentnego systemu wizyjnego Cognex In-Sight®. Dzięki wykorzystaniu kamer o rozdzielczości 5 megapikseli, możliwe jest odczytanie naraz kodów znajdujących się na całym stosie, nawet do 11 tacek.

 

Continental 2.png
Continental 2.png

 

System w pierwszej kolejności odnajduje na obrazie pozycje kodów, następnie ustala jakiego są rodzaju (paskowy lub 2D), na koniec odczytuje jeden lub wszystkie z nich i przesyła do systemu logistycznego. Na niektórych etapach nie jest wymagane rozpoznanie wszystkich tacek, a jedynie tej znajdującej się na spodzie – bazowej.
Jednocześnie z rozpoznawaniem kodów, mierzona jest wysokość każdego stosu, aby uniknąć „pasażerów na gapę". Jeżeli np. liczba rozpoznanych kodów jest mniejsza niż wynikałaby z wysokości stosu, oznacza to prawdopodobnie że któraś tacka nie została zdekodowana (kod się odkleił lub został zniszczony).
W porównaniu do skanowania ręcznego, nowy system ma szereg zalet, przede wszystkim jest szybszy i eliminuje większość błędów, które mogą popełnić ludzie (ominięcie lub podwójne zeskanowanie tego samego kodu).
Problemy techniczne które pojawiły się podczas prac nad systemem wynikały głównie z dysproporcji rozmiarów – wymagane było objęcie w polu widzenia całego stosu, przy małych wymiarach samego kodu. Dodatkowo palety występują w różnych kolorach. Sprawiało to, że precyzyjne pozycjonowanie każdego kodu na obrazie stało się wyzwaniem.
Rozwiązaniem po pierwsze były kamery o najwyższej rozdzielczości, dzięki którym obraz małych kodów był wystarczająco wyraźny, oraz zastosowanie narzędzia PatMax®, służącego do rozpoznawania i wyszukiwania obiektów.
PatMax® wykorzystuje zaawansowaną technologię do dopasowania wzorców geometrycznych, co pozwala na niezawodne i precyzyjne lokalizowanie części nawet w najtrudniejszych warunkach.
W tym przypadku PatMax® zapamiętuje geometrię kodu wraz z otaczającymi go krawędziami, a następnie wyszukuje na kolejnych zdjęciach. Narzędzie to podaje pozycję i kąt obrotu szukanego detalu z niespotykaną w systemach wizyjnych dokładnością.
Dzięki zastosowaniu urządzeń z serii In-Sight® z algorytmem PatMax®, nie tylko zautomatyzowano proces odczytu i zwiększono jego prędkość, ale również znacznie zwiększyła się skuteczność, gdyż nowy system bezbłędnie odczytuje kody nieczytelne dla poprzednio stosowanych skanerów ręcznych.

Zachęcamy do kontaktu z naszymi inżynierami:

(22) 753 24 80
(22) 753 24 61

biuro.warszawa@automatech.pl

Zapraszamy na nasze strony internetowe, gdzie dowiecie się więcej o oferowanych przez nas usługach inżynierskich:
www.automatech.pl
www.bezpieczenstwo-maszyn.com


Kup produkty w e-sklepie
www.automatechsklep.pl


Obejrzyj nasze Webinary oraz inne nagrania:
You Tube


Bądź na bieżąco, obserwuj nasze kanały:
LinkedIn
facebook