Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-07-19
Co to jest ręczny skaner 3D i kto powinien z niego korzystać?

peel-3-application-edu-2-1920x1234.jpg

Ręczne skanery 3D cieszą się coraz większą popularnością i znajdują zastosowanie w wielu branżach, w tym m.in. edukacyjnej, inżynieryjnej, medycznej czy też VR. Za co jednak odpowiada taki skaner, jak z niego korzystać i jakie są jego najmocniejsze strony? Warto poszerzyć na ten temat dotychczasową wiedzę, a być może okaże się, że urządzenie jest potrzebne również w branży, w której do tej pory nigdy się z niego nie korzystało.

 

Ręczny skaner 3D - co wiadomo na jego temat? Kluczowe informacje

Ręczny skaner 3D to nic innego, jak innowacyjne urządzenie służące do digitalizowania rozmaitych obiektów, często tych o bardzo dużych powierzchniach. Sprzęt sprawdzi się jednak praktycznie w każdym terenie, a dzięki niemu można znacząco rozwinąć swój biznes lub też firmę, która niedawno pojawiła się na rynku. Skanowanie 3D jest banalnie proste do wykonania, a to ze względu na obecność ergonomicznego uchwytu, dzięki któremu łatwo można digitalizować skomplikowane obiekty i kierować strumień światła na poszczególne miejsca, tak aby później przy pomocy odpowiedniego oprogramowania połączyć uzyskane skany i stworzyć kompleksowy model 3D.

 

Jak działa ręczny skaner 3D?

Ręczny skaner 3D działa na zasadzie technologii światła strukturalnego lub laserowego. Jeżeli chodzi o światło strukturalne, skaner emituje na powierzchnię obiektu specjalny wzór światła (na przykład w postaci siatki), a następnie korzysta z wbudowanej kamery, aby zarejestrować, jak ten wzór deformuje się na powierzchni obiektu. Na podstawie tej deformacji skaner jest w stanie obliczyć odległości do różnych punktów na obiekcie, tworząc szczegółowy model 3D. W przypadku skanowania laserowego skaner emituje wiązkę lasera na obiekt, a następnie używa czujników do zmierzenia czasu, jaki upłynął od momentu emisji do momentu odbicia światła do skanera. Na podstawie tych pomiarów skaner jest w stanie wyznaczyć odległość do punktu, w którym laser się odbił, tworząc również szczegółowy model 3D.

W obu przypadkach skaner 3D przetwarza zebrane dane, tworząc szczegółowy obraz cyfrowy obiektu. Te modele 3D mogą być następnie wykorzystane do różnych celów, od kontroli jakości w przemyśle, przez tworzenie kopii obiektów w druku 3D, po digitalizację zabytków w celu ich ochrony.

 

Skanowanie 3D - kiedy warto po nie sięgnąć?

Pomiar 3D jest jak najbardziej pożądany w takich branżach, jak: budownictwo, medycyna, automotive, VR, przemysł konstrukcyjny, archeologia, ochrona dzieł sztuki, inżynieria czy też produkcja. Oczywiście wiele będzie zależało od tego, jakie są konkretne oczekiwania i potrzeby inwestorów, ale ręczny skaner 3D jest na tyle uniwersalnym i wydajnym rozwiązaniem, iż sprawdzi się nawet w najtrudniejszych warunkach. 

 

Pomiar 3D - na jakie narzędzie warto się zdecydować w pierwszej kolejności? Podpowiedzi

Decydując się na profesjonalne skanowanie 3D, w pierwszej kolejności wypadałoby się rozejrzeć za innowacyjnym narzędziem, dzięki któremu ten proces zostanie wykonany na odpowiednio wysokim poziomie. Idealnym przykładem jest skaner peel 3D od DPS Software, który:

  • odznacza się bardzo wszechstronnym zastosowaniem - sprawdzi się w każdej ze wspomnianych wyżej branż,
  • łączy w sobie nowoczesny design oraz zaawansowane technologie,
  • jest prosty w obsłudze (ergonomiczny uchwyt, dotykowy ekran LCD),
  • sprawnie i kompleksowo digitalizuje skomplikowane obiekty,
  • zawiera w sobie system sygnalizacji wibracjami, który w trakcie skanowania przesyła informację zwrotną w czasie rzeczywistym,
  • jest w stanie zeskanować nawet najtrudniej dostępne miejsca,
  • doprowadza do rozwoju biznesu.

Brzmi dobrze? Nie pozostaje nic innego, jak przetestować omawiany skaner  na własnym przykładzie i cieszyć się jego wszechstronnymi właściwościami. Dodatkowym atutem jest fakt, że urządzenie współpracuje z oprogramowaniem peel.OS, dzięki czemu można liczyć na sprawne przetwarzanie, wyrównywanie i ulepszanie wykonanych modeli 3D. Jednocześnie modele mogą być też eksportowane w kilku różnych formatach (na przykład .wrl, .zpr, .stl).

Z wykonanych skanów można uzyskać wszelkie niezbędne informacje na temat konkretnego obiektu i w krótkim czasie wyodrębnić najważniejsze elementy geometrii, co przełoży się na wykonanie przekroju i modelu cyfrowego. Jak widać taki skaner nie będzie w stanie nikogo rozczarować, dlatego też warto go czym prędzej sprawdzić i wyrobić sobie na jego temat prywatne zdanie. 

 

Źródło:
dps-software.pl