Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-07-04
Czujki magnetyczne i kontaktronowe w systemach alarmowych

Czujki magnetyczne kontraktowe Satel.png

Aby dobrze zabezpieczyć swój dom czy przedsiębiorstwo, można użyć różnych typów systemów alarmowych, które poinformują nas i firmę ochroniarską, jeśli ktoś nieproszony dostanie się na teren. Jednym z takich rozwiązań są czujki magnetyczne z tzw. kontaktronem. Element ten, współpracując z magnesem, sprawi, że wtargnięcie osób niepowołanych zostanie szybko wykryte, a odpowiedni alarm lub inna forma ostrzeżenia uruchomiona. Na rynku dostępna jest szeroka gama czujek magnetycznych kontaktronowych o mnogości zastosowań.

 

Czujki magnetyczne kontaktronowe – czym są i jak działają?

Typowa czujka magnetyczna składa się z dwóch podstawowych elementów: magnesu i kontraktora. Cechy i zastosowanie pierwszego z nich jest dość powszechnie znane. Ale czym jest kontaktron? To specjalny typ łącznika elektrycznego, który reaguje na obecność pola magnetycznego. Pole to wytwarza się, jeżeli w pobliżu działa wspomniany magnes. Jeśli kontaktron wykryje magnes, obwód zamyka się (lub otwiera) zmieniając stan przepływu prądu. Jeśli więc pole magnetyczne zostanie zaburzone, kontaktron na to natychmiastowo zareaguje.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje tego typu czujek: nawierzchniowe i „wpuszczane”. Ich nazwy już na pierwszy rzut oka mogą wskazywać miejsce montażu: pierwszy z nich mocowany jest na powierzchni wszelakich elementów takich jak okna lub drzwi, a drugi rodzaj (wpuszczany) instalowany jest wewnątrz, przykładowo na framugach. Są one mniej widoczne od nawierzchniowych, jednak bywają trudniejsze w montażu.

 

Sposób montażu czujki

Czujki „wpuszczane” świetnie nadają się do montażu w wyjątkowo newralgicznych pomieszczeniach. Odpowiednio zamontowane są mało widoczne. Jednakże z uwagi na sposób montażu, polegający na umieszczeniu czujki w otworze, nie w każdym materiale możemy takie czujki zastosować. Czasami ze względu jego właściwości np. zbyt wysoka twardość, która uniemożliwiłaby przygotowanie zagłębienia, a czasami z uwagi na ryzyko utracenia gwarancji okna czy drzwi. Czujki nawierzchniowe są łatwiejsze w montażu, ale i bardziej widoczne.

 

Gdzie zastosować czujki magnetyczne kontaktronowe?

Oczywiście podstawowym zastosowaniem tego typu urządzeń dla „typowego Kowalskiego” jest ochrona swojego mienia. Jeżeli chcemy uniknąć potencjalnych włamań do naszego domu lub na teren firmy, montaż kontaktronowej czujki może okazać się niezbędny. Często już samo uruchomienie alarmu wystraszy włamywacza. Jeżeli chcesz zadbać o swoje bezpieczeństwo, zamontowanie magnetycznej czujki będzie świetnym pomysłem.

Po uruchomieniu urządzenia, każde otwarcie okna czy drzwi będzie powodowało alarm. Jest jednak jeszcze jedno zastosowanie dla tego typu czujników. Są one bardzo często stosowane w przemyśle jako detektory ruchu maszyn lub obecności przedmiotu na linii produkcyjnej. W znakomitej większości fabryk tego typu technologia jest wręcz niezbędna do zachowania ciągłości produkcji.

 

Krótki przegląd rynku – którą czujkę kontaktronową wybrać?

Wybór tego typu czujek magnetycznych na rynku jest ogromny. W zależności od dostępnego budżetu i potrzeb możesz szybko znaleźć urządzenie odpowiednie dla siebie. Warto w tym celu zajrzeć na stronę https://www.fonex.pl/kategorie/czujki-magnetyczne-16.html. Jednym z dostępnych tam modeli jest XD-2 marki SATEL. To czujka „wpuszczana”, która posiada detekcję magnetyczną, wstrząsową oraz zalania. Wartym polecenia jest także urządzenie CTX5DB od firmy Elmes. To bezprzewodowy model zasilany bateryjnie, świetnie nadający się do użytku w dwuskrzydłowych drzwiach lub oknach.

 

Źródło:
fonex.pl

Czytaj także