Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-10-21
Dlaczego warto postawić na... wózki widłowe używane?

wózki widłowe używane

Jak wózki widłowe używane mogą poprawić codzienną pracę w magazynach i przedsiębiorstwach oraz przyczynić się do zautomatyzowania pracy? Dlaczego to właśnie one mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem dla firmy bez względu na jej rozmiar? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w naszym artykule!

Czy w każdej firmie potrzebny jest wózek widłowy?

To w jakiej branży pracujesz znacząco wpływa na to, jakiego sprzętu potrzebujesz. Wózek widłowy nie jest z pewnością maszyną, która bezwzględnie musi znaleźć się w każdego typu przedsiębiorstwie. Z drugiej jednak strony, prawdą jest, że wykorzystanie wózków widłowych często pozytywnie wpływa na przebieg procesu magazynowania, składowania ładunków czy nawet tak prowizoryczne czynności jak rozładunek i załadunek towarów.

Obecność maszyny w firmie uwarunkowana jest zarówno branżą, jak i samymi warunkami pracy - w przypadku niewielkich pomieszczeń, piętrowych budynków itd. użycie wózka widłowego może być po prostu niemożliwe. Przestrzeń magazynowa, po której mają poruszać się wózki jezdniowe podnośnikowe musi być ściśle przystosowana do potrzeb tego typu urządzeń - mowa tu o odpowiedniej szerokości przejazdów, bezpiecznej nawierzchni czy prawidłowo zamontowanych regałach.

Co tracisz, a co zyskujesz, wybierając używane wózki widłowe?

Zakup używanych wózków widłowych może mieć zarówno swoje plusy, jak i minusy. Wszystko zależy od tego, jak podejdzie się do procedury wyboru urządzenia i czego oczekuje się od maszyny.

Zacznijmy od plusów - wybierając używane wózki widłowe można znacząco zaoszczędzić na kosztach zakupu a jednocześnie zyskać dodatkowy sprzęt do pracy. Jest to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy nie dysponują w danym momencie dużym kapitałem lub nie mają zdolności kredytowej. Używane maszyny, w porównaniu z nowymi wózkami, mogą być tańsze nawet o 50% i więcej. Wszystko zależy od modelu, marki i roku produkcji urządzenia.

Jakie z kolei mogą być niedogodności związane z wyborem używanego urządzenia? Oczywiście, żywotność używanych wózków widłowych może być znacznie krótsza niż niż wtedy, gdy wybiera się wózki widłowe nowe. Pod wątpliwość należy również poddać ogólny stan techniczny pojazdu, np. na podstawie wyliczonego resursu wózków widłowych.

Przedsiębiorcy wybierający używane wózki widłowe obawiają się również braku gwarancji na zakupione urządzenia z czym łączy się bezpośrednio obawa, że wybrane urządzenia nie będą w pełni sprawne technicznie. Na szczęście na rynku prężnie funkcjonują takie składy maszyn jak np. Lemarpol Wózki Widłowe, które oferują zarówno nowe jak i używane wózki widłowe znanych marek z gwarancją na zakup. 

Wózki widłowe 2.jpg

Wózki magazynowe z drugiej ręki

Na co szczególnie zwracać uwagę wybierając używane wózki? Poza oczywistymi parametrami takimi jak wysokość podnoszenia, udźwig czy prędkość, bardzo ważny jest brak emisji spalin. Współcześnie coraz większą wagę przykłada się do tego, by zminimalizować negatywny wpływ człowieka na środowisko naturalne i ograniczyć do minimum wytwarzany ślad węglowy. Oczywiście w przypadku wielu przedsiębiorstw i firm produkcyjnych takie działanie jest wręcz niemożliwe. Tutaj tym bardziej z pomocą przychodzą używane wózki widłowe. Dlaczego?

Żyjemy w czasem, gdy ludzie stają się bardziej ekoświadomi i coraz częściej wybierają używane ubrania czy sprzęty z drugiej ręki. Zakup używanych wózków widłowych w miejsce nowych pozwala ekologicznie wykorzystać pojazdy, które już jakiś czas temu zostały wdrożone do obiegu.

W pracy magazynowej nie ma znaczenia, czy palety obsługuje nowy czy też używany wózek widłowy, wózek wysokiego składowania czy paleciak. To co jest istotne, to:
dobry stan techniczny umożliwiający dalszą eksploatację pojazdu,
● komplet dokumentów,
możliwość zarejestrowania używanego wózka widłowego po zakupie,
● a także czy pracownicy oddelegowani do pracy na nowych pojazdach posiadają odpowiednie uprawnienia na wózki podnośnikowe. 

Używane czy wynajmowane - co Ci się opłaci?

Jeszcze jednym atrakcyjnym rozwiązaniem z punktu widzenia przedsiębiorców może być wynajem wózków widłowych. Z punktu widzenia podsiadania urządzenia na wyłączność nie jest to najlepsza opcja, jednak w momencie, gdy chodzi jedynie o doraźną pomoc wózków widłowych w przedsiębiorstwie - wynajem może okazać się właśnie tym, czego potrzebujesz.

W Polsce funkcjonuje wiele wypożyczalni wózków widłowych, które dysponują atrakcyjnymi ofertami zarówno na wynajem krótkoterminowy, jak i długoterminowy. Zanim zdecydujesz się na zakup urządzenia rozważ, czy na pewno jest ono niezbędne i wymagane w Twojej firmie. Jeśli okaże się, że nie, być może lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z wynajmu wózków widłowych.

Wykorzystaj ich potencjał! 

Wózki widłowe 3.jpg

Zakup używanego wózka widłowego to opłacalna inwestycja, która pozytywnie wpływa również na środowisko naturalne. Używany pojazd w dobrym stanie technicznym jest znacznie tańszy, a prawidłowo eksploatowany może posłużyć z powodzeniem przez długi czas.

 

Autor:
LEMARPOL WÓZKI WIDŁOWE
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także