Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2016-10-03
Elmatic ETA 7500 w praktyce! Zastosowanie w systemie testowania układu hamulcowego.

Elmatic ETA 7500 to bezwentylatorowy przemysłowy komputer modułowy bazujący na jednostce MIC-7500 marki Advantech. Dzięki możliwości rozbudowy o moduł iModule (karty PCIe/PCI oraz dodatkowe nośniki danych) oraz moduł iDoor (porty I/O) Elmatic ETA 7500 jest niezwykle uniwersalną konstrukcją. Do czego jednak w praktyce może zostać wykorzystany Elmatic ETA 7500? By się tego dowiedzieć, zapraszamy do lektury poniżej.

  • Wprowadzenie do projektu.

Wymagania stawiane pojazdom, związane z ich osiągami, jakością działania oraz sprawnością rosną z roku na rok. Każdy z podzespołów samochodu musi zapewniać określony poziom bezpieczeństwa oraz stabilności działania systemów hamulcowych pracujących w warunkach wysokich prędkości. Strategie mające na celu kontrolę oraz utrzymanie najlepszej jakości tarczy hamulcowych stały się istotnym aspektem przy produkcji samochodów.

Końcowy element układu hamulcowego zazwyczaj składa się z: tarczy hamulcowej, klocków hamulcowych, tłoka oraz obejmy. Z powodu niedokładnego projektowania lub błędów w produkcji, poszczególne komponenty wywierają na siebie tarcie o różnych wartościach. To z kolei generuje drgania o różnych częstotliwościach, a także ogólne zaburzenia funkcjonowania podzespołów. Nieprawidłowości wykonania produktu mogą być wykrywane poprzez ocenę generowanego rezonansu. Nie jest, więc niespodzianką, że testy rezonansowe stały się procesem krytycznym dla producentów tarcz hamulcowych.

  • Opis systemu.

Testy układu hamulcowego polegają na obserwacji generowanych wibracji spowodowanych uderzeniami specjalnego młotka w tarczę. Częstotliwość wibracji jest mierzona i transmitowana do jednostki agregującej dane, gdzie następnie są przetwarzane i analizowane. Do tego zadania wykorzystany został komputer przemysłowy Elmatic ETA 7500 oparty o procesor Intel Core i7-6822EQ zapewniający odpowiednią moc obliczeniową. Jednostka bazowa została wyposażona w dodatkowy moduł MIC-75M20, w którym zamontowano kartę pomiarowa PCIE-1802.

Karta pomiarowa PCIE-1802 pozwala na dynamiczne pozyskiwanie sygnałów, umożliwiając równoległe zapisywanie odpowiedzi z młotka oraz sygnałów z akcelerometru. Zgromadzone dane mogą być przygotowywane do obliczeń, a następnie opracowane i analizowane dzięki dostępnym bibliotekom.

System zawierał także kartę wielofunkcyjną PCIE-1816 z wejściami AI, AO, DI, DO podłączoną do zewnętrznego komputera w celu dodatkowych inspekcji procesu.
Grafika przedstawia uproszczony schemat stanowiska.

stanowisko testowe.png

  • Opis możliwości rozbudowy komputera przemysłowego Elmatic ETA 7500.

Opcjonalnie komputer może zostać rozbudowany o moduły iModule zapewniające dodatkowe rozszerzenia o wybrane karty oraz dyski. Na chwilę obecną użytkownik ma do dyspozycji następujące opcje rozbudowy:
• MIC-75M40: cztery sloty na karty PCI Express (1xPCIe x8, 3xPCIe x4) i dwie zatoki na dyski SATA 2.5"
• MIC-75M13: jeden slot na kartę PCIe x16 oraz trzy sloty na karty PCI, dwie zatoki na dyski SATA 2.5"
• MIC-75M20: dwa sloty na karty PCIe (1xPCIe x16 oraz 1xPCIe x4)
• MIC-75M11: jeden slot PCIe x16 oraz jeden slot PCI
• MIC-75S20: dwa sloty na karty PCIe (1xPCIe x16, 1xPCIe x4) i dwie kieszenie hot-swap dla dysków SATA 2.5"


Poza wyżej wymienionymi modułami ETA 7500 w wersji bazowej jest bardzo bogato wyposażonym modelem umożliwiającym łączenie się z wieloma urządzeniami peryferyjnymi.
• wyjście VGA oraz DVI - pracujące niezależnie (opcjonalnie dostępne jest trzecie wyjścia DVI)
• dwa porty Intel GbLAN
• osiem portów USB 3.0
• cztery porty COM (2xRS-232, 2xRS-232/422/485)
• wejście oraz wyjście audio
Elmatic ETA 7500 posiada również możliwość instalacji systemu operacyjnego na dysku SATA 2.5", dysku SSD, mSATA lub przemysłowej karcie CFast.


Aby kupić przemysłowy komputer Elmatic ETA 7500 przejdź do naszego konfiguratora:
http://elmatic.net/konfiguracja/eta-7500

Autor:
Aleksander Czerw
Źródło:
Elmatic.net
Dodał:
Elmark Automatyka S.A.