Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2015-06-22
Jak wybrać panel operatorski?

Konieczność niezawodnego i stabilnego działania trudnym w środowisku przemysłowym określa specjalne wymagania wobec stosowanych w nim urządzeń. Panele operatorskie to jedne z popularniejszych rozwiązań na liniach produkcyjnych. Pozwalają one na monitorowanie, wizualizację i sterowanie instalacjami, a także udostępnianie informacji procesowych do systemów nadrzędnych w wielu gałęziach przemysłu. Aby pracowały w pewny, trwały i bezawaryjny sposób powinny być zbudowane na bazie najwyższej jakości, przemysłowych komponentów i mieć odpowiednio dobrane parametry użytkowe.

Panele_operatorskie_SBC_SAIA.png

 
Solidna mechaniczna konstrukcja


Nie należy oszczędzać na solidnej, metalowej obudowie i wysokiej jakości, trwałej matrycy dotykowej. Warto zwrócić także uwagę na gwarantowaną przez producenta minimalną żywotność podświetlenia ekranu (minimum to 30.000 – 50.000 h), długość cyklu życia urządzenia oraz czas trwania wsparcia technicznego (który przekłada się na możliwość naprawy i dostępność części zamiennych do paneli przez długie lata eksploatacji instalacji).


Wydajna i elastyczna komunikacja


Niemniej ważna jest otwartość komunikacyjna paneli HMI pozwalająca na współpracę z innymi urządzeniami znajdującymi się w zakładzie przemysłowym. Rolą paneli HMI jest przecież umożliwienie połączenia wszystkich urządzeń pracujących na instalacji w jeden spójny system. Warto zatem poszukać takich rozwiązań HMI, które obsługują jednocześnie wiele protokołów komunikacyjnych, nie tylko tych związanych z PLC i przetwornicami częstotliwości, ale także z urządzeniami peryferyjnymi takimi jak drukarki, skanery, kamery, czytniki kodów kreskowych i kart magnetycznych etc. Standardowym wyposażeniem panelu operatorskiego jest dziś przynajmniej jeden interfejs Ethernet, port szeregowy RS-232/485 oraz porty USB umożliwiające podłączenie zewnętrznej klawiatury lub myszki.

 

Panel_operatorski_ESA_ESAWARE_EW112_HMI.png

Zwiększone wymagania odnośnie higieny


W zależności od specyfiki danej gałęzi przemysłu różne są dodatkowe wymagania wobec stosowanych urządzeń, w tym także paneli operatorskich. Np. do instalacji w zakładach w branżach spożywczej, chemicznej i farmaceutycznej, gdzie wymagane jest zachowanie szczególnie wysokiego poziomu higieny, zalecane są panele operatorskie w obudowach ze stali nierdzewnej i z frontem TrueFlat. Ich przednie panele wykonane są ze stali Inox, odpornej na korozję i chemicznie obojętnej w kontakcie z wieloma rodzajami pożywienia, agresywnymi detergentami i substancjami stosowanymi przy myciu. Całkowicie płaski front urządzeń ogranicza możliwość zbierania się zanieczyszczeń, osiadania bakterii i osadów mikrobiologicznych oraz ułatwia ich usuwanie. Front takich paneli powinien być wykonany w stopniu ochrony minimum IP69K, który gwarantuje odporność na częste mycie wodą o ciśnieniu do 100 barów i wysoką temperaturę (do 80 oC).


Zdalny serwis instalacji


Postęp technologiczny nie omija także urządzeń HMI. Wiele paneli operatorskich pozwala dziś na bezpieczny, zdalny dostęp w trybie programowania do dowolnych urządzeń podłączonych do panelu po sieciach szeregowych i Ethernet. Taka możliwość nie tylko ogranicza koszty (ponieważ eliminuje konieczność wyjazdów serwisowych), lecz także znacznie przyspiesza prace serwisowe oraz diagnostykę maszyn i całych instalacji automatyki. Przykładem zdalnego serwisu jest technologia Ubiquity firmy ASEM, zaimplementowana we wszystkie panele operatorskie producenta. Instalując panel HMI otrzymujemy w pakiecie zdalny dostęp w trybie serwisowym do wszelkich urządzeń do niego podpiętych. W rozwiązaniu tym nie ma potrzeby instalacji w sieci dodatkowego komputera z wymaganymi licencjami na oprogramowanie narzędziowe dla układów automatyki.


www.sabur.com.pl

Autor:
Sabur Sp. z o.o.
Dodał:
SABUR Sp. z o.o.

Czytaj także