Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-04-30
Kompletne rozwiązania do pomiaru rozkładu sił i nacisku cz. II

Poza niewielkimi czujnikami są też dostępne modele w postaci dużych mat są częścią systemu BPMS przeznaczonego do pomiaru rozkładu nacisku wywieranego przez ludzkie ciało względem takich powierzchni jak siedzenia, materace, obicia i oparcia. Dzięki temu, że maty pomiarowe są niezwykle cienkie, nie wywierają one wpływu na mierzoną powierzchnię i nie zmieniają jej charakterystyki. W przypadku tego systemu ilość senseli na macie wynosi 2016, a jej rozdzielczość przestrzenna to 1 sensel/cm2.


Podobnym do BPMS systemem jest CONFORMat również stosowany m.in. do optymalizacji siedzeń, obić i rozwiązań pozycjonujących poprzez możliwość lepszego dopasowania powierzchni. W tym systemie zastosowana jest nowa technologia czujników, które dopasowują się do złożonych
i zdeformowanych powierzchni podparcia, takich jak siedziska. Pozwala ona na pomiar nacisku dokładnie w tych miejscach, w których on faktycznie występuje. Budowa czujnika zapobiega jego owieszaniu i powoduje, że sensor przylega do powierzchni, co pozwala na uzyskiwanie wiarygodnych i bardzo dokładnych danych pomiarowych.

 

 

grip sensor_on hand_no background.jpg
grip sensor_on hand_no background.jpg

 

Do identyfikacji i badania sił oraz nacisku odczuwanego przez każdy palec, kciuk oraz dłoń służy system Grip. Takie specyficzne pomiary wykonywane są w celu poprawy konstrukcji produktu np. różnego rodzaju rękawic, uchwytów czy opakowań, a także poprawy wydajności pracownika. System Grip dynamicznie mierzy i zapisuje nacisk i siłę dłoni oraz palców wywierany podczas chwytania, łapania, trzymania, przenoszenia, podnoszenia i używania różnych elementów. System pozwala jednej osobie na sekwencyjne chwytanie kilku obiektów w różny sposób. Czujniki są dostępne w różnych kształtach, nadają się do wielokrotnego użytku, a także zapewniają precyzyjny pomiar siły i nacisku.

 

Ciekawym systemem dedykowanym dla przemysłu oponiarskiego jest TireScan. Jest on szeroko wykorzystywany do rejestracji nacisku wywieranego na powierzchnię przez bieżnik opony samochodów osobowych, ciężarówek, pojazdów rolniczych, a nawet samolotów. Dane mogą zostać z łatwością zarejestrowane zarówno w sposób statyczny jak i dynamiczny. System TireScan wyświetla w czasie rzeczywistym kolorowe obrazy o wysokiej rozdzielczości, przedstawiające wzór odcisku opony. System jest bardzo intuicyjny i poprzez specyficzne grafy oraz zintegrowaną analizę obrazu umożliwia ocenę ilościową oraz jakościową. W danej aplikacji system może nieprzerwanie mierzyć obszar kontaktu, obszar obrzeża, długość i szerokość bieżnika oraz poprzeczny profil nacisku. Następnie TireScan może porównywać wyniki pomiaru jednej opony względem innych lub rezultaty pomiarów dla jednej opony przy różnym stopniu obciążenia i napompowania. Dzięki takim danym projektanci i producenci opon mogą analizować budowę bieżnika, różne składniki opon, a także kontrolować jakość jak i oceniać stan zawieszenia pojazdu. Zastosowanie interfejsu USB sprawia, że system jest przenośny i łatwy w użyciu. TireScan może być stosowany z taką samą łatwością w laboratorium, fabryce czy testach wykonywanych w terenie. Czujniki mogą być położone na drodze, w garażu, zamontowane na rolkach maszyny lub przyczepione do ruchomej platformy testowej. Mogą być nawet zakopane pod ziemią, w celu przetestowania nacisku opony wraz z gruntem.


Dla producentów papieru, arkuszy metalowych, firm poligraficznych oraz różnych innych zastosowań został przygotowany system NPAT (Nip Pressure Alignment Tool). Stanowi on kompletne narzędzie do pomiaru rozkładu nacisku między rolkami. Dzięki niemu zyskujemy możliwość wykonania szybkich i dokładnych pomiarów, rozwiązując przy tym problemy z niewspółosiowością oraz nierównym rozkładem sił.


NPAT składa się z czujnika (konfigurowalny rozmiar do 10 m) oraz elektroniki wraz z oprogramowaniem. System mierzy i w przejrzysty sposób wyświetla wyniki w czasie rzeczywistym, informując użytkownika o rozkładzie nacisku mierzonego obszaru kontaktowego rolek – na długości oraz szerokości wzdłuż rolki. Uzyskane dane gwarantują poprawność procesu produkcyjnego, konserwacji, kontrolę jakości oraz właściwe nastawy rolek.


Dzięki istnieniu ponad 200 modeli czujników o różnorodnych rozmiarach i kształtach, a także wsparciu wysoko wykwalifikowanych inżynierów firmy Tekscan i WObit każdy system może być skonfigurowany w taki sposób, aby spełnić specyficzne potrzeby Państwa aplikacji.

Autor:
WObit
Dodał:
WObit E.J. Ober

Czytaj także