Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2016-12-16
Sterowanie oświetleniem z zastosowaniem standardu DALI

Systemy sterowania oświetleniem są przeznaczone dla różnego typu nowoczesnych budynków. Zastosowanie w nich inteligentnych systemów automatyki i zarządzania zużyciem mediów może obniżyć koszty eksploatacyjne obiektu nawet o 30%.

DALI jest ogólnodostępnym standardem sterowania oświetleniem umożliwiającym komunikację między elementami końcowymi instalacji (czyli oprawami oświetleniowymi), a systemem sterowania. To uniwersalne rozwiązanie o bardzo dużym potencjale rozbudowy do zastosowania w instalacjach inteligentnych i przeznaczone do współpracy z każdym rodzajem oświetlenia (np. LED). Umożliwia m.in. automatyczne przygaszanie/wyłączanie lamp w miejscach rzadziej wykorzystywanych, a także płynne sterowanie oświetleniem pojedynczych opraw lub całych grup tak, aby warunki oświetleniowe odpowiadały aktualnemu zapotrzebowaniu. Pozwala na ustalenie indywidualnych programów oświetleniowych np. ze względu na porę dnia lub funkcje pełnione przez pomieszczenie w danym momencie. Doskonałym przykładem obiektu, w którym sterowanie z DALI prezentuje swoje możliwości jest stadion piłkarski. Za pomocą tych samych opraw oświetleniowych, z zastosowaniem sterowania z DALI można doskonale doświetlić mecz rozgrywający się przy zmiennych warunkach zewnętrznych, a także koncert, jarmark świąteczny, targi czy inną imprezę, odbywającą się w obiekcie.

Kompletny system oświetleniowy może być zrealizowany w oparciu o komponenty dowolnych producentów. Nie wymaga stosowania dodatkowych wyłączników/ściemniaczy światła, ponieważ ściemnianie oświetlenia i całkowite wyłączenie opiera się na przesyłaniu sygnałów za pomocą przewodów, bezpośrednio z jednostki centralnej (sterowniki PLC), a charakterystyka ściemniania ma kształt logarytmiczny, odpowiadający właściwościom ludzkiego oka.

Sterowanie z zastosowaniem DALI to znakomite rozwiązanie dla złożonych układów doświetlania dużych przestrzeni, które są już częściowo oświetlone światłem słonecznym. Instalacja, współpracując z czujnikami natężenia oświetlenia, pozwala tak regulować moc poszczególnych lamp, by zapewnić równomierny i jednocześnie minimalny potrzebny poziom oświetlenia całej powierzchni, a nawet całkowicie je wyłączyć, w razie gdy ilość światła dziennego będzie wystarczająca. Rozwiązanie zapewnia dwukierunkową komunikację – oprawy oświetleniowe odbierają sygnały sterujące, a także informują o swoim stanie i ewentualnych problemach. Pozwala to na natychmiastowe wykrywanie awarii ‒ szczególnie ważne, gdy sieć obejmuje wyjścia pożarowe i oświetlenie awaryjne.

Sterowniki PLC i sterowanie z Saia PCD

Proponowane przez nas rozwiązanie bazuje na sterownikach swobodnie programowalnych serii E-Line firmy Saia Burgess Controls, które zarządzają oświetleniem obiektu z zastosowaniem protokołu DALI. Sterowniki PLC, komunikując się z oprawami w standardzie DALI tworzą rozproszoną sieć sterowania, zarządzaną przez jednostkę centralną (czyli sterownik master). Jednostka centralna zapewnia wizualizację pracy instalacji, gromadzi dane pomiarowe, komunikując się z jednostkami rozproszonymi, a także dystrybuuje informacje o alarmach. Każdy proponowany sterownik Saia PCD E-Line może autonomicznie realizować program sterujący, co podnosi niezawodność całego układu.

 

Sterowniki_Saia_Burgess_Controls_E-Line.jpg

 

Opisywane rozwiązanie to nowoczesny układ doświetlania dużych przestrzeni, które są częściowo oświetlone światłem słonecznym. Sterowniki PLC, współpracując z czujnikami natężenia oświetlenia, pozwalają tak regulować moc poszczególnych lamp, by zapewnić równomierny i jednocześnie minimalny wymagany poziom oświetlenia, a nawet całkowicie je wyłączyć, gdy ilość światła dziennego jest wystarczająca.

Autor:
SABUR Sp. z o.o.
Źródło:
www.sabur.com.pl
Dodał:
SABUR Sp. z o.o.

Czytaj także