Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-12-19
Sztaplarka? Co to takiego? Historia sztaplowania

Już od wielu lat ze sztaplarką spotkać się można w wielu przedsiębiorstwach, choć niektórzy znają ją pod całkowicie inną, dwuczłonową nazwą. Czym jest sztaplarka i do czego służy to urządzenie? Skąd wzięła się jej nazwa oraz gdzie można znaleźć ją teraz? Na te i wiele więcej pytań odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

 

f1.jpg

Sztaplarka kiedyś i dziś - historia

Sztaplarki to niezwykle użyteczne maszyny. A ich nazwa z pewnością jest znana wciąż w wielu miejscach Polski. Sztaplowanie - tym mianem określało się (i wciąż jeszcze można) układanie ładunków jeden na drugim równo warstwami. Wywodzi się ono z języka niemieckiego. Od czasownika "sztaplować" powstały rzeczowniki:

  • sztapel - oznacza ładunek układany warstwami, np. sterty desek, skrzyń czy palet;
  • sztaplarka - wskazujące na urządzenie zajmujące się wykonaniem czynności sztaplowania.

A historia jej powstania sięga początku XX wieku, kiedy to powstawały pierwsze wózki transportowe z napędem mechanicznym służące do przewożenia ładunków na terenach fabryk. Kolejnym krokiem było wyposażenie tego typu maszyn w elementy hydrauliki siłowej oraz mechanizm podnoszenia. Aż w końcu powstał pierwszy wózek, dziś określany jako wózek widłowy.

Obecnie, wózki podnośnikowe występują w wielu rodzajach oraz modelach. Wyróżnia się sztaplarki z napędem elektrycznym, spalinowym a nawet gazowym. Podnośniki znaleźć można również w różnych kategoriach takich jak: wózki czołowe, wózki terenowe, wózki wysokiego składowania, teleskopowe czy też wózki przegubowe. Różna budowa to także zróżnicowane możliwości zastosowania sztaplarek, co daje większe możliwości i opcję dopasowania urządzeń do potrzeb swojego przedsiębiorstwa niezależnie od tego w jakiej branży ono działa.

 

f2.jpg

Czy sztaplarka i wózek widłowy to synonimy?

Szukając zatem odpowiedzi na pytanie, czy sztaplarka i wózek widłowy są tym samym, z całym przekonaniem można odpowiedzieć, że tak. Nazwy sztaplarka można używać zamiennie w celu opisania wózka jezdniowego podnośnikowego. W niektórych regionach Polski nazwy takie jak "sztaplarz" w odniesieniu do operatora wózka widłowego czy "sztaplarka" wciąż są obecne w użyciu.

 

Sztaplarka – układanie warstwowe w magazynach

Sztaplarka to urządzenie, które przeznaczone jest do przewozu i składowania towarów. W grę wchodzi również warstwowe układanie palet oraz innych ładunków w magazynach zarówno tych wielkopowierzchniowych, jak i niewielkich, czy nawet magazynach przysklepowych. Ponadto, znaczna część sztaplarek zajmuje się pracą na zewnątrz budynków - na składach przymagazynowych i wszelkiego rodzaju placach. Wszystko zależy od napędu wózka oraz tego jak zostanie on przygotowany do pracy.

 

Sztaplarka elektryczna

Wózki widłowe elektryczne mogą być wykorzystywane do transportowania i składowania towarów zarówno w magazynach, jak i na zewnątrz budynków. Praca poza budynkami (szczególnie jesienią czy zimą) wymaga jednak, aby sztaplarki elektryczne zostały wyposażone w odpowiednio zabudowaną kabinę, chroniącą operatora przed wiatrem, śniegiem czy innymi wywołującymi dyskomfort zjawiskami atmosferycznymi. Z kolei w budynkach i zamkniętych magazynach najważniejszą kwestię stanowią same wymiary urządzeń, tak aby odpowiadały one szerokości wskazanej podczas planowania dróg transportowych.

Sztaplarki spalinowe i ich zastosowania

Sztaplarki spalinowe to pojazdy, które wykorzystywane są do odbierania ładunków, transportowania ich oraz składowania na zewnątrz budynków. Ich wydajne silniki umożliwiają przewożenie palet czy innego rodzaju materiałów na duże, jak i niewielkie odległości. Dzięki wymiennemu osprzętowi, który można zamiast wideł montować na sztaplarkach mają one możliwość m.in.:

  • uczestniczenia w procesie zbioru warzyw, owoców oraz magazynowania plonów;
  • transportu bliskiego zbóż;
  • przewożenia długich pni na składach drewna;
  • przeładunku towarów transportowanych przez statki czy samoloty;
  • przewozu na niewielkie odległości i obsługi towarów w magazynach półotwartych.

Wysoka wydajność jaką zapewniają sztaplarki spalinowe przekłada się na ich efektywną pracę.

 

f3.jpg

 

Czym jest sztaplarka - podsumowanie

W przeciwieństwie do wózka paletowego, sztaplarka to samojezdny wózek podnośnikowy wyposażony w fotel dla operatora, napędzany mechanicznie. Może być wykorzystywany w magazynach, magazynach lotniczych, zakładach produkcyjnych, jak i na otwartych placach. Sztaplarki służą do pobierania, przewożenia oraz układania ładunków, wspierając zarówno transport bliski, jak i składowanie oraz będąc nierozerwalną częścią logistyki.

 

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także