Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-11-07
Złoty Medal dla krakowskiego start-up'u

Automaticon 2017

 

Efento-medal-automaticon

 

Sporym zaskoczeniem, na tegorocznych targach Automaticon w Warszawie, było przyznanie Złotego Medalu krakowskiej firmie Efento. Niespodzianka tym większa, że spośród 6 nagrodzonych produktów, tylko ten jeden został opracowany i wyprodukowany w Polsce.
Firma Efento, zajmująca się Internetem Rzeczy, produkuje między innymi nagrodzony Złotym Medalem - Bezprzewodowy System Nadzoru Temperatury.

Urządzenia, które z sukcesem wdrożono już u ponad 2000 klientów, są również eksportowane do: USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec Skandynawii

 

 


1. Krótka charakterystyka i opis techniczny nagrodzonego produktu


Bezprzewodowy System Nadzoru Temperatury służy do rejestracji, monitorowania i raportowania temperatury.

Czujniki charakteryzują się dużą uniwersalnością, pozwalają na pomiary jednostanowiskowe, ale również prostą rozbudowę, aż do ogólnoeuropejskich systemów, w których dane są archiwizowane i analizowane na 13 niezależnych serwerach.

 Bezprzewodowy czujnik temperatury Efento

Bezprzewodowy czujnik temperatury Efento

 

W skład rozwiązań opracowanych w firmie Efento wchodzą:

  • czujniki pracujące w technologii Bluetooth
  • gateway Bluetooth/ Ethernet
  • trzy branżowe aplikacje mobilne (Inspector, Transport, Logger)
  • platforma Cloud

    efento-hub-bluetooth-lan-600x600[1].png

     

    Gateway Efento Bluetooth/Ethernet 

W zakresie transmisji czujniki temperatury Efento mogą współpracować:

  • bezpośrednio ze zwykłymi smartfonami - użytkownik widzi na smartfonie bieżącą temperaturę, może ściągać raporty z dowolnego okresu, otrzymywać powiadomienia o alarmach
  • z gateway w sieci LAN - dodatkowo dochodzi wykorzystanie danych do sterowania i podgląd online
  • z gateway w systemie "Cloud" - możliwość budowy ogólnoeuropejskich systemów nadzoru i analizy danych.

 Efento  monitoring i rejestarcja temperatury.jpg

Współpraca czujników Efento ze smartfonem i z gateway Bluetooth/Ethernet

Funkcjonalność czujników można dostosować do wymagań branżowych, instalując odpowiednie oprogramowanie:

 Efento Transport

2. Porównanie poziomu technicznego produktu z podobnymi rozwiązaniami, krajowymi i zagranicznymi.


Obecnie na rynku europejskim nie ma uniwersalnych rejestratorów bezprzewodowych, pozwalających na równoległą pracę w różnych systemach transmisyjnych oraz współpracujących z różnymi aplikacjami i dających użytkownikom końcowym możliwość wyboru.

Przykładowo:

  • Rejestracja temperatury w trakcie transportu realizowana jest  często przez termografy. Urządzenie składa się z rejestratora, drukarki termicznej i sond temperatury. Drukarka drukuje na papierze paragonowym wyniki pomiarów. To rozwiązanie powoduje, że użytkownik musi archiwizować wszystkie pomiary w formie papierowej i nie może przesyłać ich do serwerów. Stosując rejestratory Efento z bezpośrednia transmisją do smartfonu i z aplikacją Efento Transport, użytkownik może generować raporty w formacie pdf / csv i wysyłać je przez e-mail lub przesyłać dane bezpośrednio do serwerów (możliwa integracja z ERP).
  • Monitoring temperatury i wilgotności w halach magazynowych realizowany jest przez rejestratory oparte na różnych technikach komunikacji (przewodowych lub bezprzewodowych) oraz oprogramowanie zainstalowane na dedykowanych serwerach. To rozwiązanie niesie ze sobą wiele niedogodności związanych z bezpieczeństwem danych i zapewnieniem redundancji. Efento Cloud zainstalowane jest na serwerach Amazon (AWS), a architektura platformy została zaprojektowana w taki sposób, żeby zapewnić ciągłość i integralność danych. Platforma pracuje na kilkunastu serwerach zapewniających pełną redundancję.
  • Rejestratory USB służące do rejestracji temperatury / wilgotności w muzeach i w magazynach muszą być podpinane do komputera, w celu odczytu zarejestrowanych pomiarów. Pomiary wykonane przez rejestratory Efento Logger mogę być odczytywane przy pomocy smartfona / tabletu z odległości do 50 metrów.

3. Wdrożenia


Rejestratory Efento pracują w:

  • około 1000 przychodniach medycznych – tryb „Inspector",
  • w kilkunastu szpitalach - w tym Centrum Zdrowia Dziecka - tryb „Cloud",
  • około 1200 rejestratorów stanowi wyposażenie samochodów transportujących leki i szczepionki – u jednego z największych polskich dystrybutorów leków - tryb „Transport"
  • kilkudziesięciu muzeach, systemach nadzoru klimatyzacji i ogrzewania, winnicach – w tym w drewnianym Kościele Pokoju w Jaworze (tryb „Logger").


4. Efekty uzyskane z praktycznego zastosowania Efento

 

  • Wdrożenie Rejestratora Efento z aplikacją "Transport" u dystrybutora leków zlikwidowało papierowy obieg dokumentów związanych ze spedycją. Aplikacja „Transport", oprócz monitorowania i raportowania temperatury, ma również funkcje związane ze spedycja paczek. Dane przekazywane są wprost na serwery firmy i do użytkowników w formie elektronicznej – niepotrzebne jest drukowanie raportów i dokumentów magazynowych oraz raportów z pomiarami temperatury z tras – około 50 000 kartek papieru miesięcznie.
    Zwrot nakładów związanych z wdrożeniem nastąpił w ciągu 3 miesięcy.
  • Wdrożenie Rejestratora Temperatury Efento z aplikacją Inspector w przychodniach i szpitalach, pozwala na alarmowanie o stanie przechowywania szczepionek. W stosunku do poprzednich rozwiązań jest około 30% tańsze, bardziej niezawodne i, co jest szczególnie ważne, w małych przychodniach wiejskich instalowane samodzielnie przez lekarzy i pielęgniarki.
  • Wdrożenie w kilkunastu winnicach Rejestratora Efento z aplikacją „Logger' pozwala precyzyjnie określać termin zbioru dla uzyskania najlepszych parametrów wina. Logger automatycznie oblicza parametr SAT pozwalający określić poziom cukru w owocach
  • Wdrożenie Rejestratora Efento w trybie „Cloud" w Centrum Zdrowia Dziecka w systemie terapii płynowej i żywieniu klinicznym pozwala, ze względu na możliwości monitorowania temperatury online, na kontrolę warunków przechowywania płynów zarówno przez personel szpitala jak i producenta.


5. Kamienie milowe firmy Efento

  • Firma powstała w 2014 roku, w 2015 została, za aplikację „Transport", współpracującą z Rejestratorem Efento, finalistą konkursu konkursu „Business Mixer" organizowanego przez Business Link razem z T-Mobile.
  • W 2016 roku Efento zostało przyjęte do programu Akceleracji firm z Europy Środkowo Wschodniej, prowadzonego w krakowskim Centrum Hubraum przez Deutsche Telekom. Do tej pory do programu wybrano zaledwie 58 firm z ponad 3000 aplikujących.
  • Rejestrator i system Efento to produkt polski, eksportowany do: USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Skandynawii.
  • W 2017 roku została uruchomiona pierwsza witryna zagranicznego partnera poświecona wyłącznie produktom Efento – www.efento.hu
  • Platforma Efento Cloud pracująca na serwerach AWS ma wszelkie certyfikaty związane z bezpieczeństwem infrastruktury serwerowej, zapewniamy klientom uptime platformy na poziomie 99% (platforma może nie być dostępna łącznie przez 87 godzin w roku).

Nagrodzony Bezprzewodowy System Nadzoru Temperatury rozpoczyna projekt wdrażania serii nowych uniwersalnych urządzeń końcowych: liczników energii elektrycznej, kontaktronów, czujników ciśnienia, zalania i CO.

 

14089294_1748812881999326_3287506074584633120_n[1].jpg
E
fento na Mont Blanc

 

 

Autor:
PA
Źródło:
www.getefento.com
Dodał:
Efento Sp. z o.o.

Czytaj także