Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-02-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-02-25
Fenotypowanie z pomocą robota
Fenotypowanie z pomocą robota
Fenotypowanie z pomocą robota

Fenotypowanie jest procesem obserwacji właściwości fizycznych roślin w celu oceny ich stanu zdrowia. Stanowi ono niezbędny element uprawy, jednak jest bardzo żmudnym i czasochłonnym zadaniem, zwłaszcza gdy kontrolą muszą zostać objęte pola uprawne o dużej powierzchni. Kierowany przez profesora Stephen P. Longa zespół naukowców z University of Illinois stworzył robota, który może zrewolucjonizować ten obszar pracy rolników.

Urządzenie jest częściowo autonomiczne, gdyż korzysta z danych GPS i wykonuje rozkazy wydawane przez człowieka z poziomu laptopa. Robot został wyposażony w szereg czujników, w tym sensory hiperspektralne wysokiej rozdzielczości, kamery termowizyjne, skanery laserowe oraz stację pogodową.

Maszyna zbiera dane fenotypowe, takie jak średnice łodyg, wysokość roślin i powierzchnie liści. Następnie koreluje je z informacjami o warunkach środowiskowych, takich jak temperatura i wilgotność gleby. Są one przechowywane wspólnie w komputerze zintegrowanym z konstrukcją robota, a z niego mogą być przesłane wprost do laptopa rolnika. Ten z kolei może je wykorzystać w celu utworzenia komputerowego modelu 3D każdej z roślin, co pozwala zamodelować jej wzrost i rozwój oraz oszacować wydajność biomasy roślin wykorzystywanych do jej produkcji.

Robot testowany był dotychczas na uprawach sorgo, jednak w planach jest poszerzenie jego możliwości o fenotypowanie pszenicy i kukurydzy. Jeżeli dalsze badania z jego wykorzystaniem będą przynosić podobne efekty do dotychczasowych, trafi na rynek w 2021 roku. Jego szacowany koszt zakupu powinien zamknąć się w pięciu tysiącach dolarów.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
newatlas
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także