Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2023-04-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-04-18
Nadchodzi spowolnienie w przemyśle
fot. pixabay
fot. pixabay

Badania przeprowadzone przez Interact Analysis wskazują na to, że obecne zawirowania gospodarcze będą nadal osłabiać globalny przemysł wytwórczy. Jeszcze trzy miesiące temu analitycy przewidywali globalne spowolnienie produkcji w 2026 roku, jednak obecnie uważają, że nastąpi to w 2024 roku - dwa lata wcześniej niż pierwotnie oczekiwano.

W wyniku wysokich cen ropy i energii, wszechobecnych strajków i trwającego konfliktu na Ukrainie Europa stała się regionem, który prawdopodobnie najbardziej ucierpi w ciągu najbliższych kilku lat i to tutaj spodziewany jest znaczny spadek całkowitej produkcji przemysłowej.

Najbardziej poszkodowanym krajem w Europie będzie prawdopodobnie Wielka Brytania. W 2022 roku produkcja na Wyspach skurczyła się o 4,3% i prawdopodobnie spadnie o kolejne 1,2% jeszcze tego roku. Interact Analysis przypisuje to połączeniu strajków związków zawodowych, presji inflacyjnej i wysokich kosztów utrzymania. Oczekuje się, że w latach 2022-2027 sektor produkcyjny w Wielkiej Brytanii będzie się rozwijał z rocznym wzrostem na poziomie 1,5% - najniższym ze wszystkich krajów europejskich.

W słabej sytuacji są również Niemcy, gdzie inflacja wynosi obecnie 8,7%. Przewiduje się, że w 2023 roku niemiecki sektor produkcyjny wzrośnie o 1,8%. Włochy i Francja również odczuwają presję rosnących cen energii, wysokich kosztów surowców i kryzysu na rynku pracy.

Według analityków region Azji i Pacyfiku radzi sobie szczególnie dobrze i wspiera w dynamice resztę świata. W 2023 roku produkcja przemysłowa Chin prawdopodobnie wzrośnie o 3,7%. Oczekuje się, że w latach 2023-2027 utrzyma się umiarkowany wzrost, ale region nadal będzie odczuwał niektóre skutki oczekiwanego globalnego spowolnienia.

Region obu Ameryk radzi sobie relatywnie dobrze ze względu na stosunkowo dobry ubiegły rok. W tym roku produkcja przemysłowa ma wzrosnąć w regionie o 250 miliardów dolarów. Według Interact Analysis niedobory siły roboczej nadal stanowią problem dla amerykańskich producentów, którzy walczą o zapełnienie wakatów.

- Pomimo wszystkich negatywnych zjawisk, jakie obecnie otaczają globalny przemysł wytwórczy, w ubiegłym roku całkowita produkcja wzrosła o 3,6% - przy czym kraje, takie jak Dania, Węgry i Argentyna osiągnęły szczególnie dobre wyniki - poinformował dyrektor generalny Interact Analysis, Adrian Lloyd - Ogólnie rzecz biorąc, Europa również wypadła lepiej niż oczekiwano. Sytuacja w regionie APAC i Chinach także znacznie się poprawiła od czasu naszych poprzednich prognoz w wyniku zniesienia ograniczeń pandemicznych, co pozwoliło przemysłowi wytwórczemu stanąć na nogi.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
drivesncontrols
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :