Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-05-12  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-05-12
Niezwykła akademia robotów
Niezwykła akademia robotów
Niezwykła akademia robotów

Naukowcy z laboratorium CSAIL działającego w ramach MIT opracowali system programowania robotów oparty o wiedzę przekazywaną pomiędzy maszynami. Projekt C-LEARN ma uprościć kodowanie funkcji robotów nawet osobom nie posiadającym do tego predyspozycji.

System nie opiera się ani o naśladownictwo, ani o ręczne narzucanie ruchów przez człowieka. Wymaga od użytkownika wprowadzenia na temat tego, w jaki sposób robot ma posługiwać się określonymi przedmiotami. Wykonanie tej czynności wraz z próbną demonstracją pozwala następnie robotowi dzielić się danymi kinematycznymi z podobnymi mu maszynami.

Na samym początku programowania użytkownik zobowiązany jest do zadania manipulatorowi ograniczeń przestrzeni roboczej. Następnie za pomocą systemu CAD musi utworzyć demonstrację przeznaczoną dla robota pokazującą kluczowe elementy ruchu. Kinematyka pośrednich stanów opisywana jest już przez sam program. W testach dedykowane temu celowi algorytmy były w stanie w 87,5% przypadków wybrać optymalną trajektorię ruchu.

Pierwszym beneficjentem programu C-LEARN był dwuramienny robot Optimus przeznaczony do rozbrajania ładunków wybuchowych. Zespół z MIT nauczył maszynę otwierania drzwi, przenoszenia różnych przedmiotów, a nawet wyciągania ich ze słoików. Robot był w stanie przekazać swoje umiejętności humanoidalnemu robotowi ATLAS ze stajni Boston Dynamics.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
robotyka.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :