Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-12-31  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-12-31
Roboty uczą się życia w środowisku człowieka
Roboty uczą się życia w środowisku człowieka
Roboty uczą się życia w środowisku człowieka

Nowe badania z KTH Royal Institute of Technology w Sztokholmie ukazują metodę, dzięki której roboty mogą autonomicznie uczyć się dynamicznie zmieniającego się środowiska ludzkiego.

Charakterystyczny niebieski robot o imieniu Rosie przez ostatnie kilka lat zadomowił się w Laboratorium Robotyki, Percepcji i Uczenia Maszynowego na KTH, biorąc udział w projekcie STRANDS. Jego celem jest adaptacja maszyn do trójwymiarowego środowiska w taki sposób, aby mogły się w nim bezpiecznie poruszać. Pomaga w tym zachowanie studentów i kadry uczelnianej, którzy bez skrupułów korzystają z pomieszczeń, w których przebywa robot, zmieniając w naturalny sposób jego otoczenie.

Coś, co dla człowieka jest oczywiste dla robota może wiązać się z niezwykle złożonym procesem poznawczym. Przykładem jest, np. zmiana pozycji krzesła praktycznie co godzinę czy zrozumienie, że pies na zdjęciu obok monitora nie przebywa faktycznie w pomieszczeniu.

Rosie zbudowany przez MetraLabs w wielu iteracjach odwzorowuje pokoje w zewnętrznej bazie danych, dokumentując wszystko co go otacza dzięki aparatowi RGB-D z możliwością analizy głębi. Korzystając z bazy, jest w stanie generować trójwymiarowe modele pomieszczeń pomagające mu się w nich poruszać.

System opracowany przez naukowców z KTH wykrywa obiekty poprzez modelowanie statycznej części środowiska i wyodrębnianie z niej elementów dynamicznych. Następnie zaimplementowany w jego pamięci algorytm tworzy i analizuje tło elementów dynamicznych, by zebrać dane do dalszej nauki.

Ten autonomiczny proces uczenia się pozwala Rosie odróżniać elementy statyczne i dynamiczne, a także postrzegać w odpowiedni sposób głębię.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
phys.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także