Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2004-09-01  |  Ostatnia aktualizacja: 2004-09-01
Stanowisko do ważenia śmigłowców SW-4
WYMAGANIA
W związku z uruchomioną produkcją śmigłowców typu SW-4 zaistniała potrzeba zaprojektowania i uruchomienia przenośnego stanowiska do ich ważenia. W związku ze specyfiką układu pomiarowego stanowisko powinno spełniać szereg wymagań. Podstawowym warunkiem było zapewnienie możliwości ważenia śmigłowców w trzech niezależnych punktach (trzy niezależne pomiary). Wskaźnik wagowy powinien zapewniać odczyt wagi z każdego punktu pomiarowego oraz umożliwiać zerowanie i tarowanie każdej z wag (punktu pomiarowego) niezależnie. Dodatkowo stanowisko pomiarowe powinno być przenośne (możliwość łatwego montażu i demontażu urządzeń) oraz przygotowane do uniwersalnego zasilania napięciem 24V DC lub 230V AC.
Stanowisko pomiarowe powinno również spełniać wymogi metrologiczne dla wag nieautomatycznych, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej z dnia 3 października 2003r (Dz.U. Nr 183, poz. 179) i posiadać świadectwo legalizacji.

Urządzenia:
Czujniki wagowe PSD-5T C3,
Przetworniki wagowe PR1710/04
Sterownik Vision 120

ROZWIĄZANIE
Stanowisko pomiarowe do ważenia śmigłowców od strony mechanicznej zostało wykonane przez zakład „PZL – ŚWIDNIK”. Składa się ono z trzech podnośników hydraulicznych, na których montowane są czujniki tensometryczne pracujące na ściskanie. Na czujniki tensometryczne montowane są następnie gniazda kulowe stanowiące łożyskowanie dla nóg śmigłowca.
W związku z takim sposobem montażu czujników do układu pomiarowego wykorzystano czujniki tensometryczne PSD-5T C3 firmy Celtron Technologie Inc. spełniające postawione wymagania techniczne i metrologiczne (dokładność pomiaru).
Jako przetworniki wagowe zostały zastosowane wysokiej klasy urządzenia firmy GWT GLOBAL Weighing, obecnie SARTORIUS Hamburg – przetworniki cyfrowe PR1710/04. W celu wyświetlenia wyników pomiaru na każdym punkcie pomiarowym wykorzystany został uniwersalny sterownik, wyposażony w panel graficzny, Vision 120 firmy Unitronics. Wszystkie urządzenia pomiarowe zostały zamontowane w walizce przemysłowej firmy Peli.
Walizka pomiarowa została wyposażona również w przyciski umożliwiające sterowanie pracą przetworników (zerowanie i tarowanie wagi) oraz wybór ekranu pomiarowego na wyświetlaczu, gniazda do podłączenia czujników tensometrycznych i zasilania, diody sygnalizujące wytarowanie punktu pomiarowego. W walizce pomiarowej znalazło się również miejsce na przechowywanie czujników tensometrycznych do ich transportu.
Użytkowanie stanowiska pomiarowego do ważenia śmigłowców jest niezwykle proste i nie wymaga specjalnego szkolenia. Przygotowanie do pomiarów ogranicza się jedynie do zamontowania trzech czujników tensometrycznych na podnośnikach hydraulicznych, podłączeniu tych czujników do gniazd pomiarowych znajdujących się w walizce oraz podłączeniu zasilania. Po wykonaniu tych czynności operator może już na bieżąco dokonywać odczytu z trzech punktów pomiarowych.

EFEKT
Przedstawione powyżej stanowisko do ważenia śmigłowców jest bardzo ważnym urządzeniem w procesie produkcji śmigłowców SW-4. Dzięki niemu możliwe jest sprawdzanie rozkładu masy w poszczególnych punktach ważonej jednostki.
Prosta budowa oraz przenośność stanowiska wagowego pozwalają na stosowanie urządzeń pomiarowych w różnych warunkach. Zapewniają również szybki montaż i demontaż stanowiska pomiarowego oraz ułatwiają zarówno jego transport jak i magazynowanie.

Kategoria komunikatu:

Realizacje, aplikacje

Dodał:
Wega-Projekt Sp. z o.o.
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.