Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2016-07-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-07-26
Wydajny napęd AC Unidrive to moc i niezawodność w obudowie mniejszej o 50%.
CT Freudenberg
CT Freudenberg

Osiąganie większych wydajności produkcji przy jak najniższych kosztach to niezmienne wyzwanie dla przedsiębiorstw produkcyjnych. Starają się one działać oszczędnie przy możliwie największym wykorzystaniu procesów produkcyjnych, co stawia pod ciągłą presją niezawodność, wydajność i parametry pracy.

Problemy te doskonale rozumie firma Freudenberg Performance Materials. Jest to globalny lider, oferujący innowacyjne rozwiązania dla wielu rynków i zastosowań, takich jak budownictwo, wnętrza w motoryzacji, higiena, medycyna, komponenty obuwnicze, a także techniczno-przemysłowe zastosowania tekstyliów. Firma wymagała wymiany napędu AC w włókienniczym zakładzie produkcyjnym w Kaiserslautern w Niemczech.

We Freudenberg rozpoczęto poszukiwanie produktu przede wszystkim niezawodnego. W przeszłości Control Techniques, przedsiębiorstwo z grupy Emerson, dostarczyło Freudenberg napęd o mocy 1,4 MW. Jest to także jedyny dostawca równoległych modułów falownikowych, cechujących się żywotnością wymaganą w produkcji włóknin.

Jednak wyzwanie było bardziej wymagające: firma Freudenberg poszukiwała rozwiązania o najwyższej możliwej wydajności, pozwalającego na fizyczne dopasowanie napędu w bardzo ograniczonej przestrzeni.

Ponadto stosowane wcześniej rozwiązanie było wycofane z produkcji, co stwarzało trudności ze znalezieniem części zamiennych. Problemem był również wysoki koszt pracy istniejącego rozwiązania z punktu widzenia zapotrzebowania na energię.

Po wcześniejszych zakupach w Emerson firma Freudenberg miała duże zaufanie do produktów i wsparcia technicznego tego dostawcy.

Zgodnie ze swoją polityką współpracy z wieloma dostawcami oraz w celu wybrania najlepszego rozwiązania za najlepszą cenę firma Freudenberg oceniła oferty napędów AC od wielu dostawców. Ostatecznie ograniczenia przestrzenne zadecydowały o wyborze jedynego realnego rozwiązania — samodzielnego napędu AC Unidrive SP firmy Emerson.

Samodzielne napędy Unidrive SP są do 50% mniejsze i znacznie lżejsze od innych napędów w kompaktowych obudowach, co czyni je doskonałym wyborem do zastosowań podobnych jak w firmie Freudenberg, w których dostępna przestrzeń jest ograniczona.

Unidrive SP8434 to najsilniejszy napęd w obudowie rozmiaru 8. Przy zakresie napięcia wejściowego 380–480 V pozwala on na stosowanie maksymalnego prądu 620 A, co daje typową moc wyjściową na poziomie 355 kW — a to wszystko przy małym zajmowanym miejscu 800 x 600 mm.

Aby zaoszczędzić więcej miejsca, firma Freudenberg wybrała opcję „Incomer", w której fabrycznie wbudowany jest wyłącznik instalacyjny. To oznacza, że napęd dostarczono do zakładu jako gotowy do podłączenia, zmniejszając w ten sposób wymagane prace i czas instalacji. Wyłącznik instalacyjny zamknięto w obudowie o szerokości 400 mm, w module o niewielkiej podstawie i o wysokości 2209 mm. Nawet po dodaniu opcji doprowadzenia zasilania (Incomer) napęd SP8434 ważył jedynie 340,6 kg, co pozwoliło na łatwe wprowadzenie modułu na przeznaczone miejsce.

Poza unowocześnieniem napędu AC firma Freudenberg zamontowała także nowy silnik o większych możliwościach. Dzięki nowemu rozwiązaniu uzyskano znacznie wyższe parametry procesu przy mniejszym zużyciu energii, co dla Freudenberg oznacza większą wydajność produkcyjną i znacznie niższe koszty pracy.

Rozmiar, niezawodność i wydajność były głównym kryterium przy wyborze napędu Unidrive SP8434, jednak było wiele innych cech, które zespół inżynierów Freudenberg uważał za istotne.

Jedną z tych cech, obok prostoty montażu i uruchomienia napędu, była modułowość. Narzędzie PC do konfiguracji napędu CTSoft pozwoliło firmie Freudenberg na uruchomienie napędu za pomocą kreatorów konfiguracyjnych. Ustawienia można odczytywać, zapisywać i wczytywać przez karty Smartcard, a krzywa uczenia jest nieskomplikowana dzięki możliwościom wizualizacji i modyfikacji ustawień z wykorzystaniem animowanych wykresów, działających w czasie rzeczywistym.

Oprócz pakietu konfiguracyjnego CTSoft firma Emerson dostarczyła także swój pakiet CTScope. CTScope to w pełni funkcjonalny programowy oscyloskop, który służy do wyświetlania i analizowania aktualnych wartości w napędzie. Interfejs użytkownika przypomina tradycyjny oscyloskop, więc był bardzo intuicyjny w obsłudze dla zespołu inżynierów Freudenberg w obiekcie Kaiserslautern, pomagając w szybszym wdrożeniu napędu.

Firma Freudenberg wysoko oceniła wiedzę wsparcia technicznego Emerson, a co ważniejsze, było ono zawsze dostępne. Kiedy inżynierowie mieli pytanie, zespół wsparcia Emerson zapewniał wysokiej jakości obsługę i służył pomocą, ułatwiając procedurę wdrożenia.

W wyniku pomyślnego unowocześnienia napędy Control Techniques stały się preferowaną opcją przy przyszłych udoskonaleniach w firmie Freudenberg Performance Materials w Kaiserslautern. Firma rozważa także wprowadzenie synchronicznych silników ze stałym magnesem LSRPM z oferty Leroy-Somer, aby osiągnąć jeszcze większą oszczędność energii.

Mówiąc o doświadczeniach ze współpracy z Emerson, Hans Schneider, konstruktor maszyn elektrycznych w zakładzie Freudenberg w Kaiserslautern, powiedział: „Niezawodność, parametry i wydajność mają dla Freudenberg krytyczne znaczenie. Napęd Unidrive SP8434 pozwolił nam znaleźć wszystkie te trzy cechy w jednym produkcie pasującym do bardzo ograniczonego miejsca, którym dysponowaliśmy.

Zainstalowane oprogramowanie i wsparcie ułatwiło naszemu zespołowi montaż, możemy więc korzystać już z większej wydajności produkcyjnej przy niższym koszcie oraz nie martwić się o dostępność części zamiennych. Mam zaufanie do firmy Emerson i spodziewam się współpracy przy przyszłych projektach tego rodzaju".

(gz)

Kategoria komunikatu:

Z życia firmy

Źródło:
EMERSON INDUSTRIAL AUTOMATION POLAND SP. Z O.O.
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także