Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-09-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-09-15
Zdolności obliczeniowe grzybów
Zdolności obliczeniowe grzybów
Zdolności obliczeniowe grzybów
Naukowcy z University of the West of England jako pierwsi w świecie projektują biologicznego robota wykorzystując do tego celu grzyby.

Naukowcy otrzymali grant Leverhulme Trust w ramach którego mają za zadanie skonstruować amorficznego, nie-krzemowego biologicznego robota, ‘plasmobota’, wykorzystującego zarodziec (plazmodium), czyli wegetatywne stadium śluzorośla (slime mould) Śluzowca plazmodialnego (Physarum polycephalum), powszechnie występującego w lasach i ogrodach w wielkiej Brytanii. Projekt ten ma na celu skonstruowanie pierwszego w pełni biologicznego, pozbawionego elementów krzemowych, amorficznego robota, który będzie mógł być produkowany na dużą skalę.

Projekt ten stanowi awangardę badań nad niekonwencjonalnym procesami obliczeniowymi. Profesor Andy Adamatzky, który jest liderem projektu, twierdzi, że dotychczasowe badania dowiodły, że grzyby mają zdolności obliczeniowe.

„Większość ludzi myśli o komputerze jako o kawałku sprzętu z oprogramowaniem, zaprojektowanym do wykonywania określonych zadań. Ten grzyb, tudzież zarodziec jest naturalnie występującą substancją wyposażoną w swoją własna inteligencję.” – stwierdził Adamatzky. „Mnoży się i poszukuje źródeł odżywiania, a gdy takowe znajduje, rozgałęzia się w cały szereg żyłek protoplazmy. Zarodziec jest w stanie rozwiązywać złożone zadania obliczeniowe, jak choćby znalezienie najkrótszej ścieżki pomiędzy dwoma punktami. W toku wcześniejszych eksperymentów zaprezentowaliśmy zdolność tego grzyba do przenoszenia obiektów. Karmiąc go płatkami owsianymi, można wyhodować rurki, które oscylują poruszając się w określonym kierunku przenosząc ze sobą obiekty. Wykorzystując do tego celu światło oraz chemiczne stymulatory, możemy zmusić go, by rósł w określonym kierunku.” – dodał Adamatzky.

Plasmobot będzie sterowany poprzez przestrzenne gradienty światła, pola elektromagnetyczne, oraz specyfikę podłoża. Będzie on w pełni sterowalnym i programowalnym amorficznym inteligentnym robotem z wbudowanym masowo równoległym komputerem.” – powiedział Adamatzky.

Badania te stanowić będą podwaliny pod technologię wykorzystania potężnych możliwości obliczeniowych grzybów.

Według Adamatzkyego możliwości te w dłuższej perspektywie mogą przynieść nie lada korzyści. „Jesteśmy na bardzo wczesnym etapie zrozumienia potencjału zarodźca, jednakże za kilka lat być może będziemy w stanie wykorzystać grzyby do dostarczania niewielkich ilości substancji chemicznych do określonego celu za pomocą światła; jego ruch natomiast może posłużyć do składania elementów mikrourządzeń. W bardzo dalekiej perspektywie, być może będziemy w stanie wykorzystać potencjał zarodźca w ludzkim ciele, na przykład, do dostarczania lekarstw do określonych części ciała. Można sobie również wyobrazić tysiące mikrokomputerów zbudowanych z zarodźca, które będą funkcjonowały na naszej skórze i wykonywały rutynowe zadania odciążając mózg. Wielu naukowców tak właśnie dostrzega potencjalny rozwój amorficznych komputerów, jednakże na dzień dzisiejszy są to rozważania czysto teoretyczne.” – dodał Adamatzky.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Physorg
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :