Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-07-25
– POSITAL FRABA – optyczne enkodery absolutne z serii IXARC

Pozycjonowanie podczas kontroli ruchu w układach automatyki wymaga dokładnej informacji o aktualnej pozycji mechanizmu. W bardzo wielu aplikacjach do określania pozycji stosowane są enkodery absolutne lub enkodery inkrementalne. Czujniki te przekształcają mechaniczną zmianę pozycji kątowej osi na sygnał elektryczny, który może być wykorzystany przez system sterujący danym układem.

Enkodery absolutne są w stanie zapamiętywać aktualną pozycję nie tylko w momencie, gdy są włączone (zasilone), ale również po odłączeniu zasilania. Jest to możliwe dzięki skanowaniu pozycji tarczy kodowej w czujniku. Każdej pozycji kątowej w tym układzie odpowiada konkretna wartość kodowa. Nawet zmiana pozycji osi przetwornika przy braku jego zasilania pozwala zmierzyć dokładną pozycję od razu po ponownym jego zasileniu.

Enkodery inkrementalne natomiast, zwane również przetwornikami obrotowo-impulsowymi, mierzą względną pozycję kątową poprzez zliczanie impulsów umieszczonych na tarczy podziałowej. Opisana metoda pomiaru nie pozwala jednak na odczyt absolutnej pozycji kątowej. Pozycjonowanie przy użyciu enkoderów inkrementalnych zawsze wymaga bazowania od razu po uruchomieniu maszyny lub ponownym włączeniu jej zasilania.

Rys. 1. Idea działania enkodera absolutnego i enkodera inkrementalnego
Rys. 1. Idea działania enkodera absolutnego i enkodera inkrementalnego

OPTYCZNE ENKODERY ABSOLUTNE IXARC:

Kluczowym elementem enkoderów optycznych IXARC firmy POSITAL FRABA jest tarcza kodowa (zaznaczona na rysunku 2 jako element a), połączona z osią obrotową enkodera (oznaczone jako element b). Na wspomnianej tarczy, wykonanej z przeźroczystego materiału, znajduje się specjalny wzór (kod) przeźroczystych i nieprzeźroczystych pól. Światło generowane przez układ diod IR LED (oznaczone jako element c) przechodzi przez tę tarczę kodową i pada na układ specjalnych elementów światłoczułych (oznaczone jako element d). W momencie obracania się osi enkodera światło przechodzi przez tarczę lub się na niej zatrzymuje, co rejestrują wspomniane elementy światłoczułe.

Pomiar pozycji kątowej w obrębie wielu obrotów osi czujnika (dotyczy enkoderów wieloobrotowych) oparty jest o przekładnie mechaniczną. Koła zębate tej przekładni, które obracają się razem z osią enkodera, stanowią dodatkowy zestaw tarcz kodowych (widać to na rysunku 2 – element e). Pozycja kół zębatych jest wykrywana przez inny układ optyczny (składający się z diod IR LED oraz elementów światłoczułych), co pozwala określić dokładną liczbę obrotów osi enkodera. 

Rys. 2. Budowa optycznego enkodera absolutnego IXARC
Rys. 2. Budowa optycznego enkodera absolutnego IXARC

PODSTAWOWE WŁAŚCIWOŚCI ENKODERÓW ABSOLUTNYCH IXARC:

  • Rozdzielczość: max. 16 bit (65536 pozycji / obrót)
  • Liczba obrotów: max. 14 bit (16384 obrotów) - dla modeli wieloobrotowych
  • Interfejs: Profibus DP, Profinet IO, EtherCAT , Powerlink, CANopen, SSI, EtherNet/IP, Modbus TCP/IP, Interbus, DeviceNet, CANopen Safety, Wyjście Równoległe, ...
  • Typ kołnierza: synchro, zaciskowy, kwadratowy lub drążony
  • Średnica obudowy: ø58, ø78, □66.5 lub □80 mm
  • Wersje mechaniki: z wałem pełnym lub drążonym (enkodery z otworem)
  • Materiał obudowy: aluminium lub stal nierdzewna (V2A lub V4A)
  • Przyłącza elektryczne: przewód, złącze lub puszka przyłączeniowa (Connection Cap)
  • Stopień ochrony: max. IP67
  • Certyfikaty: CE, UL (dotyczy wszystkich enkoderów), ATEX, SIL (dotyczy wybranych enkoderów) 

Rys. 3. Wybrane modele optycznych enkoderów absolutnych IXARC
Rys. 3. Wybrane modele optycznych enkoderów absolutnych IXARC

RÓŻNORODNE WARIANTY WYKONANIA ENKODERÓW IXARC:

Enkodery absolutne firmy POSITAL FRABA wyróżnia różnorodność wykonania, która dotyczy nie tylko mechaniki czujników, ale również elektroniki, w tym przede wszystkim standardów wyjścia (interfejsów komunikacyjnych). Warto podkreślić, że w ofercie firmy znajduje się ponad 100 000 standardowych modeli optycznych enkoderów absolutnych. Taka liczba wariantów wykonania sprawia, że jesteśmy w stanie dobrać rozwiązanie do prawie każdej aplikacji!

Podczas wyboru rozwiązania warto korzystać z konfiguratora czujników, który dostępny jest na naszej stronie internetowej: >>> bezpośredni link <<<. Prosimy również pamiętać o możliwości kontaktu z naszymi inżynierami, którzy są do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00 - 17:00. Bezpośredni kontakt: 95 711 76 17 | info@posital.com.pl.

INFORMACJA O FIRMIE:

POSITAL FRABA to firma z długoletnią tradycją, która istnieje na rynku od 1918 roku. Pierwszy enkoder absolutny POSITAL FRABA został zaprojektowany w 1963 roku – był to jeden z pierwszych tego typu czujników w Europie i na świecie. W tej chwili firma zajmuje się przede wszystkim projektowaniem, produkcją oraz sprzedażą czujników pozycjonujących, w tym enkoderów, inklinometrów oraz czujników linkowych drogi.

Oferowane przez POSITAL FRABA czujniki powstają w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym w Polsce, który zlokalizowany jest w Słubicach (woj. lubuskie). Lokalizacja fabryki przekłada się na krótkie terminy realizacji dostaw czujników, zwłaszcza w Polsce.

Rys. 4. Fabryka enkoderów w Słubicach
Rys. 4. Fabryka enkoderów w Słubicach

WIĘCEJ INFORMACJI:

Autor:
mgr inż. Marcin Prokopiak (prokopiak@posital.com.pl)
Dodał:
AP Automatyka S.C.

Czytaj także