Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2017-06-02
Cobots Expert’s Breakfast: Coboty w MŚP

Intensywny rozwój robotów współpracujących w światowej branży przemysłowej

Warszawa, 30 maja 2017 – Według raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) roboty współpracujące stanowią obecnie dynamicznie rozwijający się segment automatyki przemysłowej. Zdaniem ekspertów IFR w latach 2017-2019 nastąpi wzrost wartości rocznej sprzedaży robotów przemysłowych na całym świecie o średnio 13% , podczas gdy wskaźnik wzrostu dla robotów współpracujących wyniesie 55% . Okres ten ma być również przełomem w dziedzinie współpracy ludzi i robotów, umożliwiając pracę robotów ramię w ramię z ludźmi, bez zabezpieczeń ochronnych, zwiększając przy tym wydajność i jakość produkcji.

„W dobie czwartej rewolucji przemysłowej oraz Smart Factory następuje przełom w kooperacji człowieka z robotem. Roboty stają się z jednej strony partnerami wspierającymi człowieka w realizacji procesów kreatywnych, a z drugiej odciążają pracowników w zadaniach monotonnych czy niebezpiecznych. Zmienia się również rola produkcji masowej w przemyśle – spadają koszty wytwarzania produktu spersonalizowanego, otwierając możliwości zaistnienia małym i średnim firmom. W te potrzeby rynku doskonale wpisują się roboty współpracujące. Ponad 10 000 zainstalowanych na całych świecie cobotów Universal Robots oraz 62% wzrost w 2016 roku potwierdzają rosnący potencjał tej gałęzi automatyzacji" – mówi Slavoj Musilek, generalny menadżer Universal Robots w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

„Coboty stanowią znakomitą szansę na rozwój dla firm z sektora MŚP. Przedsiębiorstwa te muszą na bieżąco dostosowywać swój asortyment produkcyjny do zmieniających się preferencji kontrahentów. Instalacja cobotów pozwala im więc szybko reagować na pojawiające się zmiany w trendach rynkowych, dzięki czemu są one w stanie podtrzymywać swoją konkurencyjność rynkową. Ponadto wprowadzenie robotów często też (paradoksalnie) przyczynia się do ogólnego wzrostu zatrudnienia w firmie. Ogólny wzrost mocy produkcyjnych sprawia, że niektóre działy mogą stać się „wąskim gardłem" w całym procesie produkcyjnym. Pojawia się więc konieczność zatrudnienia dodatkowych osób w zakładzie. Powstanie w ten sposób nowych miejsc pracy oznacza niewątpliwie rozwój przedsiębiorstwa i jest korzystne z punktu widzenia całej gospodarki" – mówi Krzysztof Łapiński, Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych.

Automatyzacja produkcji z wykorzystaniem cobotów
Roboty współpracujące mogą być wykorzystywane w większości firm zajmujących się produkcją – niezależnie od ich wielkości czy branży. Doskonale nadają się do takich zadań jak podnoszenie i umieszczanie przedmiotów (ang. pick and place), polerowanie, formowanie wtryskowe, obsługa maszyn, pakowanie i paletyzacja, montaż, wkręcanie, klejenie czy spawanie. Korzyści, jakie dają lekkie, łatwe w konfiguracji i przemieszczaniu oraz uniwersalne w zastosowaniu coboty Universal Robots są w stanie wykorzystać także małe i średnie przedsiębiorstwa.

„Nasze zainteresowanie tematem robotów współpracujących było podyktowane chęcią wyeliminowania błędów w procesach produkcji, które w dużej mierze mają wpływ na jakość wyrobów oraz na koszty produkcji. Z punktu widzenia małej firmy jakość wyrobu oraz koszty produkcji mają zasadnicze znaczenie przy pozyskiwaniu nowych klientów, wchodzeniu na nowe rynki sprzedaży. W przypadku automatyzacji procesu największe znaczenia miała dla nas możliwość dynamicznego dostosowania robota do potrzeb produkcji. Możliwości oferowane przez robota UR pokazały nam nowe horyzonty, które były dla nas do tej pory nieosiągalne" – mówi Szymon Ratajski, Kierownik ds. Konstrukcji, W2.
8 lat od wprowadzenia pierwszego cobota Universal Robots, rynek robotów współpracujących wszedł w nową fazę rozwoju. Wcześniej automatyzacja w zakładach przemysłowych była ograniczona do zadań ściśle ustrukturyzowanych, bez możliwości wykorzystania robotów do bardziej dynamicznych funkcji w procesie produkcji. Dzięki elastycznym, bezpiecznym i łatwym w użyciu robotom współpracujących UR przedsiębiorstwa są w stanie skalować i rozszerzać swoją działalność. Dodatkowym argumentem dla małych i średnich organizacji jest najszybszy w branży zwrot z inwestycji w robota, który wynosi średnio 195 dni.

„Firma FlexLink jest dostawcą zaawansowanych systemów automatyzacji produkcji. W odpowiedzi na trendy rynkowe oraz potrzeby klientów, zdecydowaliśmy się na zbudowanie i standaryzację mobilnego systemu paletyzacji w oparciu o robota UR10, dzięki czemu układ paletyzacji nie wymaga wydzielonej strefy roboczej, jest w pełni bezpieczny dla operatorów. Od robotów współpracujących oczekujemy, aby były proste w obsłudze, utrzymaniu, programowaniu, aby stanowiły przyjazne i dostępne dla operatorów narzędzie usprawniające pracę. Dzięki takiemu podejściu, automatyzacja w zakładach produkcyjnych będzie jeszcze lepiej postrzegana, wręcz pożądana. To z kolei pozwoli na odważniejsze wykonywanie wszelkich powtarzalnych czynności robotami współpracującymi" – mówi Grzegorz Lefler, Engineering Manager – Robotics, FlexLink.

„Liczba monotonnych i powtarzalnych czynności wykonywanych w naszym zakładzie przez pracowników skłoniła nas do rozważenia robotyzacji. Wyboru robotów współpracujących Universal Robots dokonaliśmy ze względu na zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, łatwość programowania, a także mobilność i łatwość przezbrajania. Obecnie roboty UR wykorzystywane są w naszym zakładzie głównie do obsługi maszyn. W niedalekiej przyszłości planujemy zakup kolejnych robotów – również do innych rodzajów aplikacji" – mówi Grzegorz Jakubiec, Fluid Management Systems - Water Division: Process Development Manager, Hutchinson.

Rozwój rynku – rozwój firmy. Universal Robots na drodze ekspansji
Universal Robots – pionier i lider w branży robotów współpracujących był w stanie szybko zwiększyć swój udział w rynku, wykorzystując potencjał wzrostu branży. Obecnie sprzedaje swoje rozwiązania już w ponad 50 krajach na całym świecie, a przychód firmy w 2016 r. wyniósł 98,4 mln USD. Konsekwentną intensyfikację działań firmy widać także w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce. W grudniu ubiegłego roku zostało otwarte regionalne biuro w Pradze, a w marcu br. wyznaczono menadżera ds. rozwoju sprzedaży w Polsce. Universal Robots systematycznie rozbudowuje także sieć lokalnych dystrybutorów, aby wspierać klientów na terenie całego kraju. Obecnie na terenie Polski działa 6 lokalnych partnerów.

Automatyzacja w zasięgu każdego
Aby zwiększyć dostęp do swoich rozwiązań oraz zminimalizować bariery w dostępie do automatyzacji – pod koniec marca br. Universal Robots uruchomiło Akademię Universal Robots – bezpłatne kursy on-line z programowania cobotów. Szkolenie składa się z 6 modułów e-learningowych, które stanowią podstawy programowania robotów UR i obejmują m.in. konfigurowanie manipulatorów, podłączanie I/O, programowanie podstawowych zadań oraz wykorzystywanie funkcji bezpieczeństwa w danym zastosowaniu.

Kolejnym krokiem do zwiększenia dostępu do robotyzacji było uruchomienie w ubiegłym roku UR+, platformy, która pozwala partnerom technologicznym Universal Robots na prezentowanie wszelkiego rodzaju osprzętu i oprogramowania uzupełniającego roboty UR. Dla klientów z kolei jest to możliwość łatwego wyszukania rozwiązań, które są potrzebne w konkretnej aplikacji. Ekosystem UR+ umożliwia skrócenie czasu implementacji robotów UR, podniesienie komfortu użytkownika i obniżenie kosztów tworzenia systemów – klienci nie muszą korzystać z usług zewnętrznych specjalistów, ponieważ sami są w stanie dopasować narzędzia i komponenty do swojego cobota.

„Roboty współpracujące są obecnie jednym z wiodących trendów światowego przemysłu. Także w Polsce widać rosnący popyt na te rozwiązania oraz coraz większą rolę firm z sektora MŚP w rozwoju robotyzacji. Z naszych obserwacji wynika, iż coboty zwiększają dostęp do automatyzacji w obszarach, które dotychczas uznawano za zbyt skomplikowane lub kosztowne. Roboty współpracujące zapewniają automatyzację przy niskich kosztach i pozwalają uzyskać wyższą jakość dzięki powtarzalności i standaryzacji czynności. Patrząc na przykłady użycia robotów Universal Robots, trudno jest znaleźć obszary przemysłu, w którym coboty nie znalazłyby zastosowania" – podsumowuje Marcin Gwóźdź, menadżer ds. rozwoju sprzedaży Universal Robots w Polsce.

O Universal Robots
W 2005 r. współzałożycielem firmy Universal Robots został jej dyrektor techniczny (CTO), Esben Østergaard, który postanowił przyczynić się do rozpowszechnienia technologii robotów, tworząc niewielkie, łatwe w użyciu, przystępne cenowo oraz elastyczne i bezpieczne we współpracy roboty przemysłowe. Od 2008 r. kiedy został wprowadzony na rynek pierwszy robot współpracujący (cobot), firma rozwija się w szybkim tempie, a przyjazne użytkownikom coboty są obecnie sprzedawane w ponad 50 krajach na całym świecie. Firma, która jest częścią Teradyne Inc., ma swoją siedzibę w duńskim Odense, a jej przedstawicielstwa i oddziały mieszczą się w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Niemczech, Czechach, Chinach, Singapurze, Indiach, Japonii, Korei Południowej oraz na Tajwanie i we Włoszech. W 2016 r. przychód Universal Robots wyniósł 98,4 mln USD.
Więcej informacji na https://www.universal-robots.com/pl/

O Teradyne
Teradyne (NYSE: TER) jest czołowym dostawcą zautomatyzowanych urządzeń testujących wykorzystywanych w sektorze półprzewodników, urządzeń bezprzewodowych, przechowywania danych oraz złożonych systemów elektronicznych wykorzystywanych przez konsumentów, branżę łączności, przemysł i klientów rządowych. Rozwiązania z obszaru Industrial Automation obejmują w Teradyne roboty współpracujące (coboty) wykorzystywane przez klientów sektora przemysłowego z całego świata w celu podwyższenia jakości oraz zwiększenia efektywności produkcji. W 2016 r. przychód Teradyne wyniósł 1,75 mld USD, a firma zatrudnia obecnie blisko 4300 osób na całym świecie.
Więcej informacji na www.teradyne.com

Kontakt dla mediów:
Joanna Borowska
Omega Communication
ul. Puławska 12A/8
02-566 Warszawa
+48 22 854 1623
jborowska@communication.pl

 

Czytaj także