Witaj Rejestracja

Nie jesteś zalogowany

Zaloguj się
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
  • Artykuł
Powrót do listy artykułów Dodano: 2017-07-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-07-26

Doskonale szczelne zamknięcie

Urządzenia do formowania termicznego

Pakowanie w folie powinno być nie tylko wydajne i opłacalne, ale musi także spełniać surowe wymagania higieniczne jeśli jest stosowane do zabezpieczenia żywności, napojów i produktów farmaceutycznych. Maszyny do pakowania termicznego dostarczane przez VARIOVAC, firmę specjalizującą się w produkcji maszyn do pakowania, spełniają te wymagania, pracując szybciej niż inne porównywalne urządzenia dostępne na rynku.

VARIOVAC automatyzuje swoje maszyny z wykorzystaniem technologii B&R.
VARIOVAC automatyzuje swoje maszyny z wykorzystaniem technologii B&R.

 

O sukcesie produktu decydują często drobiazgi. W przypadku opakowań foliowych, jednym z takich istotnych szczegółów są wrażenia dotykowe przy ich otwieraniu. „Ile razy zmagaliście się z wypustką służącą do ściągnięcia folii lub musieliście rozcinać folię nożem, kłując się przy tym dotkliwie?" pyta szef produkcji w VARIOVAC, Thomas Charwat.

Aby oszczędzić konsumentom tych nieprzyjemnych doświadczeń, parametry procesu muszą być dokładnie utrzymywane, nawet przy dużych prędkościach. W tym procesie, każdy operacja – na przykład formowanie dolnej tacki z folii podstawowej – wymaga dużej wiedzy specjalistycznej. „Dzięki opatentowanej przez nas metodzie RAPIDAIRSYSTEM, jesteśmy w stanie osiągnąć najwyższą jakość przy zachowaniu maksymalnej wydajności i minimalnym zużyciu materiału" – podkreśla z dumą Charwat. Wymagania te można spełnić jedynie, stosując wysokiej klasy rozwiązanie z zakresu automatyzacji.

Ergonomiczny pulpit podkreśla zalety konstrukcji maszyny

Zakład budowy maszyn został założony w 1970 r. w Zarrentin, na wschód od Hamburga (Niemcy). Personel, w liczbie 150 osób, pracuje nad każdym nowy produktem, kładąc szczególny nacisk na atrakcyjność wzornictwa i łatwość obsługi. Nie inaczej było w przypadku przejścia w 2010 r. na nowy system automatyzacji B&R, z efektem w postaci dostosowanego do potrzeb VARIOVAC pulpitu operatora. „To właśnie w tym punkcie tak naprawdę rozpoczął się cały projekt. Chcieliśmy zapewnić naszym produktom charakterystyczny design i stwierdziliśmy, że B&R jest firmą, która nam to umożliwi" – opowiada Dirk Schumacher, Naczelny Inżynier - Elektryk w VARIOVAC. „Właśnie wtedy zdaliśmy sobie sprawę, że dzięki rozwiązaniu automatyzacji autorstwa B&R osiągniemy dużo więcej."

Zaprojektowany na bazie komputera panelowego B&R Panel PC 2100
Zaprojektowany na bazie komputera panelowego B&R Panel PC 2100

 Zalety zintegrowanego sterowania

Zastąpienie różnorodnych systemów sterowania systemem zintegrowanym przyniosło konstruktorom liczne korzyści. Schumacher wskazuje w szczególności na nowo zyskaną zdolność do wykonywania różnych funkcji bezpośrednio w serwonapędzie – np. precyzyjne pozycjonowanie folii osłonowej w celu kontroli znacznika nadruku. „Przeniesienie więcej inteligencji do napędu to szybsza praca, a zarazem wyższa jakość produktu. Możemy także wykonywać wszystkie nasze prace rozwojowe przy pomocy jednego narzędzia programistycznego, korzystając przy tym z opcji dostępu zdalnego, które pozwalają oferować naszym klientom wyjątkowe możliwości obsługi technicznej."

Maszyny, w tym stosunkowo konserwatywnym segmencie rynku – choć zaprojektowane pod kątem konkretnych wymagań klienta – raczej nie mogą wyróżniać się jakimiś unikalnymi cechami, dlatego muszą konkurować z innymi wydajnością, jakością i dyspozycyjnością. To powód, dla którego firma stosuje obecnie technologię B&R we wszystkich maszynach swojej konstrukcji. Dotyczy to nie tylko jej flagowych produktów – maszyn do pakowania termicznego, ale także zgrzewarek do tacek i testerów szczelności, które można łączyć z innymi urządzeniami, np. metkownicami.

Oprogramowanie kluczem do wysokiej jakości

Rozmaitość materiałów opakowaniowych – czasami wątpliwej jakości – wystawia wiedzę i umiejętności inżynierów VARIOVAC na ciężką próbę. „Aby nasi klienci mogli stosować materiał wybrany przez nich ze względu na bardzo niską cenę, musieliśmy posłużyć się sterownikiem, który jest w stanie regulować temperaturę z dokładnością do ±1 Kelvina. Jest to konieczne, aby zagwarantować wystarczającą jakość podczas formowania tacki lub nakładania folii osłonowej z dużą prędkością" – podkreśla Schumacher, gdy wyjaśnia główne cele rozwijania produkowanej przez VARIOVAC wysokiej klasy serii Primus.

Pakiet technologii B&R dostarcza konstruktorom pełny zestaw komponentów oprogramowania do kontroli temperatury. Pakiet zapewnia też niezwykle skuteczne i niezawodne sterowanie w pętli zamkniętej, spełniające wymagania dotyczące kompensacji zakłóceń w miejscu pracy i umożliwiające śledzenie wartości zadanej. Niezbędne zestawy parametrów są identyfikowane z zastosowaniem całkowicie zautomatyzowanego procesu strojenia, dostosowanego do wymagań. „Naszym priorytetem było opracowanie niezwykle dokładnego i niezawodnego procesu strojenia, który można szybko i łatwo wdrożyć" – podkreśla Martin Staudecker, Menad żer Techniczny jednostki biznesowej oprogramowania automatyzacji w B&R. 

Niezwykle precyzyjna regulacja temperatury w wykonaniu B&R
Niezwykle precyzyjna regulacja temperatury w wykonaniu B&R

 

 

Autor:
B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o.
Źródło:
B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o.
Dodał:
B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o.

Wystarczy, że skorzystasz z bezpłatnego zapytania ofertowego. Ty tylko wypełniasz formularz - my zajmujemy się resztą. Im więcej podasz szczegółów, tym bardziej precyzyjne odpowiedzi otrzymasz od dostawców.

Zamów bezpłatny e-Biuletyn i powiadomienia mailowe