Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2018-08-08
Kompleksowe rozwiązanie od Unitronics

Głównymi zadaniami wdrażania automatyki przemysłowej są usprawnienie produkcji oraz procesów sterujących poprzez dobór odpowiednich urządzeń i komponentów, skonfigurowanie i wdrożenie nowego systemu, a także kontrola oraz nadzór procesów produkcyjnych. Bezpośrednio przekłada się to na pracę integratorów automatyki przemysłowej, od których wymaga się montażu i komunikacji różnych urządzeń oraz integracji ich w jeden, spójny system automatyki. W dzisiejszych czasach klienci automatyki przemysłowej coraz częściej zwracają uwagę, aby oferowana usługa była kompleksowa. To znaczy, że poszukiwane są firmy oraz integratorzy, którzy podejmą się zadania implementacji nowego systemu automatyki od samego początku aż do zamknięcia projektu. Podczas gdy dawniej firmy zwracały większą uwagę na koszty związane z zakupem poszczególnych komponentów, tak teraz są w stanie wydać większe pieniądze na rzecz szybszej integracji gotowego rozwiązania. Stąd też przedsiębiorstwa coraz częściej inwestują we własną kadrę inżynierów, która zajmuje się projektowaniem oraz wdrażaniem systemów automatyki przemysłowej.

Poprzez tak stawiane wymogi rynku, wiele firm integratorskich poszukuje rozwiązań, które jak najbardziej ułatwią montaż oraz zespolenie komponentów automatyki. Najprostszym rozwiązaniem jest korzystanie z produktów jednej firmy, gdzie komunikacja między urządzeniami najczęściej odbywa się po wewnętrznym protokole, a konfiguracja urządzeń sprowadza się do minimum. Odpowiadając na te potrzeby, dostawcy automatyki często przedstawiają oferty zawierające większość (jak nie wszystkie) komponentów potrzebnych do integracji systemów automatyki.

Najbardziej popularnymi urządzeniami sterującymi automatyki przemysłowej są sterowniki PLC, panele HMI oraz napędy. Takie kompleksowe rozwiązanie wprowadziła do swojej oferty firma Unitronics, która jest prekursorem w dziedzinie integracji PLC z panelem operatorskim HMI. Oferta firmy, która do tej pory specjalizowała się m. in. w sterownikach OPLC (ang. Operation Panel and Programmable Logic Controller), została poszerzona o przemienniki częstotliwości. Najnowsze urządzenia w połączeniu ze sterownikami OPLC serii UniStream pozwalają na wdrożenie kompleksowego systemu sterowania oraz kontroli procesów wykorzystujących silniki trójfazowe. Sterowniki te są programowane w darmowym programie UniLogic. Po wprowadzeniu do sprzedaży falowników, w programie zostały zaimplementowane specjalnie dedykowane bloki funkcyjne. Dzięki takiemu rozwiązaniu, integrator jest w stanie z łatwością skonfigurować parametry falownika, na bieżąco je kontrolować oraz modyfikować. Same sterowniki serii UniStream posiadają budowę modułową. To znaczy, że w zależności od potrzeb klienta, integrator jest w stanie dobrać konfigurację wejść/wyjść w taki sposób, aby jak najlepiej pasowała pod daną aplikację. Moduły I/O oraz moduły komunikacyjne doczepiane są na plecach sterownika lub do dodatkowego adaptera rozszerzającego.

Naturalną rzeczą jest stosowanie nowoczesnych technologii oraz ułatwianie sterowania poprzez stosowanie całościowego rozwiązania sterującego procesem. Zastosowanie kompleksowego rozwiązania Unitronics pozwala na proste skonfigurowanie trzech najpopularniejszych urządzeń automatyki przemysłowej przez jeden kabel. Brak konieczności podłączania się do każdego sprzętu oddzielnie, bardzo ułatwia pracę programisty. Dodatkowym atutem jest zminimalizowanie potrzeby prowadzenia kabli, co skutkuje prostym i przyjemnym podłączeniem gotowego rozwiązania do istniejącego już systemu.

Autor:
Elmark Automatyka sp. z o.o.
Dodał:
Elmark Automatyka S.A.

Czytaj także