Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-10-15
Kurs na wózki widłowe - jakie kategorie uprawnień obejmuje?

Kurs na wózki widłowe. Jakie kategorie uprawnień obejmuje?
Kurs na wózki widłowe. Jakie kategorie uprawnień obejmuje?

Dla osób stojących przed podjęciem decyzji o zapisaniu się na kurs na wózki widłowe istotne są kwestie: jak przygotować się do tego typu kursu, co obejmuje, jaki jest jego koszt i uprawnienia na jakie urządzenia obejmuje. Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

 

Kto może zapisać się na kurs na wózki widłowe?

W przypadku wymagań co do przyszłych kursantów szkolenia z obsługi wózków jezdniowych- nie są one nadmierne. Podstawą, umożliwiającą zapisanie się na kurs na wózki widłowe jest ukończenie 18 roku życia, czyli osiągnięcie pełnoletności.

Ważne jest także posiadanie przynajmniej zawodowego wykształcenia, co oznacza, że osoby, które skończyły 18 lat, ale są jeszcze w trakcie edukacji, zobowiązane są do ukończenia szkoły przed przystąpieniem do kursu.

Ponadto, każda osoba chcąca uzyskać uprawnienia na operowanie wózkami jezdniowymi z napędem mechanicznym musi od lekarza uzyskać zaświadczenie o braku przeciwwskazań do podjęcia pracy w charakterze operatora wózka widłowego.

Jakie są przeciwwskazania do pracy na wózkach widłowych?

Istotnym przeciwwskazaniem do podjęcia pracy operatora wózka widłowego są:

● niepełnosprawność ruchowa,
● niepełnosprawność umysłowa,
● kłopoty ze wzrokiem, w tym krótkowzroczność, brak wzroku lub niedowidzenie w stopniu znacznym,
● choroby psychiczne uniemożliwiające trzeźwy osąd sytuacji i prowadzenie pojazdów,
● epilepsja.

W każdym z powyższych przypadków, osoby takie nie uzyskają od lekarza informacji o zdolności do podjęcia pracy operatora wózków widłowych, zatem nie będą mogły podejść do egzaminu państwowego, przeprowadzanego przez Urząd Dozoru technicznego. Z kolei tylko pozytywny wynik egzaminu umożliwia uzyskanie ważnych na terenie całego kraju uprawnień.

 

Co obejmuje kurs wózki widłowe? 

Co obejmuje kurs na wózki widłowe?
Co obejmuje kurs na wózki widłowe?

Na kurs na wózki widłowe można zapisać się w dowolnym centrum szkoleniowym. Rozpoczynają go zazwyczaj zajęcia teoretyczne, a następnie przechodzi się do zajęć praktycznych: obsługi i manewrowania wózkiem widłowym. Program szkolenia obejmuje:

zagadnienia z wiedzy teoretycznej o pojazdach z mechanicznym napędem podnoszenia,
poznanie aspektów prawnych i przepisów dotyczących wózków widłowych,
podstawę konserwacji urządzeń technicznych,
● oraz naukę obsługi pojazdów.
Kursy na wózki widłowe to jednak jeszcze nie wszystko i każdy musi kończyć się egzaminem przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego.

 

Jakie urządzenia można prowadzić po kursie?

Kurs na wózki widłowe obejmuje aż kilka kategorii urządzeń, które można obsługiwać po jego ukończeniu i pozytywnym zaliczeniu egzaminu. Należą do nich wózki jezdniowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wyłączeniem specjalizowanych, czyli:
wózki paletowe elektryczne,
● wózki widłowe elektryczne,
wózki widłowe spalinowe,
● wózki widłowe boczne,
wózki widłowe terenowe.

Co ważne, uprawnienia na wózki widłowe ważne są na terenie całego kraju.

 

Ile kosztuje kurs na wózki widłowe?

Ceny kursów na wózki widłowe mogą być dość zróżnicowane i zależeć od wielu czynników. W tym od ilości godzin przeznaczonej na zajęcia praktyczne oraz teoretyczne, wyposażenia centrum szkoleniowego, ilości kursantów uczestniczących w kursie, czy pobierania opłaty egzaminacyjnej, którą należy później wpłacić do Urzędu Dozoru Technicznego.

Najczęściej ceny standardowego stacjonarnego kursu na wózki jezdniowe podnośnikowe to około 800-1000zł. Tańszym rozwiązaniem jest wykupienie kursu w wersji hybrydowej - e-learning lub szkolenie online + zajęcia praktyczne. Koszt takiego kursu na wózki widłowe może być niższy o 10-20%. 

Ile kosztuje kurs na wózki widłowe?
Ile kosztuje kurs na wózki widłowe?

Ważność uprawnień na wózki widłowe

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z 21. maja 2019 w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ich ważności wprowadzona została terminowość uprawnień na wózki widłowe.

Operator wózka widłowego, który ukończył kurs i zdał egzamin obecnie uzyskuje uprawnienia ważne przez 5 lat na obsługę wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia z wysięgnikiem i wózki z napędem posiadające możliwość unoszenia osoby obsługującej wraz z ładunkiem (czyli np. podesty ruchome).

Natomiast 10-letni okres ważności uprawnień obowiązuje w przypadku wózków jezdniowych podnośnikowych, napędzanych mechanicznie z wyłączeniem wózków z wysięgnikiem czy osobą obsługującą podnoszoną razem z ładunkiem.

Czy oznacza to, że po upływie ważności uprawnień należy ponownie wykonywać kurs na wózki widłowe i podchodzić do egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego? Na szczęście nie. Operatorzy wózków widłowych, którzy raz zdobyli uprawnienia na wózki, mogą je przedłużać. W tym celu wystarczy przed zakończeniem ważności uprawnień złożyć wniosek o ich przedłużenie do Urzędu Dozoru Technicznego.

 

Podsumowanie

Wózki widłowe
Wózki widłowe

Kurs na wózki widłowe to jedno z bardziej popularnych szkoleń jakie wybierane są w ostatnich latach. Pozwalają one w szybki sposób uzyskać uprawnienia do pracy z wózkami jezdniowymi podnośnikowymi z mechanicznym napędem. W powyższym artykule omówiliśmy, ile ważne są uprawnienia na widlaki, ile kosztują oraz kto może przystąpić do kursu na wózki widłowe. Mamy nadzieję, że artykuł będzie stanowił solidne źródło wiedzy dla każdego, kto jeszcze waha się przed wyborem tego typu ścieżki kariery zawodowej.

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji.