Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów INFORMACJA ARCHIWALNA
Aktualizowany: 2017-12-22
Ruszył Internet Rzeczy z wykorzystaniem urządzeń komercyjnych

Deutsche Telekom planuje, że Polska będzie jednym z wiodących krajów we wdrażaniu technologii

                                                                                                             21.12.2017

Firma Efento uruchomiła w Krakowie system rejestratorów temperatury pracujących w nowej technice komunikacji - Narrow Band IoT (NB-IoT), dedykowanej dla Internetu Rzeczy.

W odróżnieniu od dotychczasowych testów instalacja pracuje na komercyjnych urządzeniach, dostępnych już w sprzedaży.

Rejestratory współpracują z siecią szkieletową zbudowaną przez T-Mobile i monitorują temperaturę, przesyłając dane do platformy Efento Cloud.

W przypadku przekroczenia ustalonych wartości, system informuje użytkownika przy pomocy SMS i / lub e-maila. Oprogramowanie zawarte na "chmurze" pozwala również na generowanie wykresów z dowolnych okresów czasowych i automatyczne wysyłanie raportów.
Niski pobór prądu przez urządzenie pozwala na jego bezobsługową pracę przez okres kilku lat.

Narrow Band IoT to nowa technika komunikacji korzystająca z wycinka pasma LTE. Idealnie sprawdza się przy przekazywaniu danych z sensorów. Sieć jest obecnie wdrażana i testowana w całej Europie, w Polsce ma być komercyjnie dostępna w okolicach końca pierwszego kwartału 2018.
Zasięg sieci NB-IoT będzie taki sam jak obecny zasięg LTE.

 

Technika NB-iot znakomicie nadaje się do monitorowania obiektów rozpro
Technika NB-iot znakomicie nadaje się do monitorowania obiektów rozproszonychTechnika NB-iot znakomicie nadaje się do monitorowania obiektów rozproszonych

 

Rejestrator temperatury NB- IoT - więcej informacji

Rejestratory temperatury NB-IoT przesyłają dane bezprzewodowo do Efento Cloud korzystając z sieci szkieletowej i techniki komunikacji Narrow Band-IoT. Dzięki temu aby przesłać pomiary z rejestratora nie są potrzebne żadne dodatkowe urządzenia.
Rejestratory są wyposażone również w interfejs Bluetooth Low Energy i umożliwiają lokalny odczyt danych oraz konfigurację przy pomocy smartfona z aplikacją

NB - IoT

NB - IoT to kluczowa technologia dla rozwoju Internetu Rzeczy, która umożliwia połączenie w jeden system setek tysięcy urządzeń.

Najważniejszą zaletą nowej sieci szkieletowej będzie możliwość bezpośredniej komunikacji z urządzeniami końcowymi, które będą pracować z zasilaniem bateryjnym przez kilka lat.
Przykładowo czujniki rozmieszczone w lesie będą przekazywać dane o temperaturze i wilgotności gleby wprost do stacji bazowych, a następnie do platformy "w chmurze". Analiza danych "w chmurze" umożliwi szybką ocenę zagrożeń i powiadamianie odpowiednich służb.

Internet Rzeczy (IoT) to jedna z kilku najbardziej obiecujących technologii. To system, w którym przedmioty i maszyny mogą komunikować się pomiędzy sobą - bez udziału człowieka. Według ekspertów, w 2020 roku do sieci będzie podłączonych ponad 50 mld urządzeń.


Deutsche Telekom planuje, że Polska będzie jednym z wiodących krajów we wdrażaniu technologii Narrow Band. W Gorzowie Wielkopolskim uruchomiono właśnie pierwsze stacje obsługujące tę sieć.

Nadchodzą ogromne zmiany w przemyśle

Okres w jaki wkracza światowy przemysł określany jest jako "czwarta rewolucja" lub "Przemysł 4.0." – po wieku: pary, elektryczności i komputerów nadchodzi era Internetu Rzeczy, przetwarzania danych w chmurze i mobilności. Dla wielu firm może być to znakomity okres do ekspansji.

Szczególną rolę w technologiach "Przemysłu 4.0" odegra technika sensorowa. Monitorowanie wszelkich procesów, z możliwością nadzoru poprzez urządzenia mobilne i analizą w "chmurze" pozwoli łatwo nadzorować obiekty rozproszone i przemieszczające się. Odchodzą w przeszłość urządzenia, w których obsługa wymaga nadzoru setek wyświetlaczy, a zgromadzone dane musiały być poddane żmudnej analizie. Nowoczesne rozwiązania informują użytkowników o problemach (np. osiągnięciu niebezpiecznego poziomu temperatury), a na podstawie zgromadzonych danych pomagają podejmować decyzje.

 

Autor:
PSz
Źródło:
efento.pl
Dodał:
Efento Sp. z o.o.

Czytaj także