Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu » zamknij
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2018-05-17
Tokarki CNC – czy warto nabyć używane urządzenia?

Tokarka CNC to dziś jedno z najpopularniejszych, najbardziej użytecznych urządzeń stosowanych w obróbce drewna i metali. Trudno wyobrazić sobie obecnie produkcję jakichkolwiek elementów metalowych lub drewnianych na większą skalę bez korzystania z wyspecjalizowanych, precyzyjnych i zautomatyzowanych narzędzi. Wymagania dzisiejszego rynku są większe niż kiedykolwiek – klienci oczekują bowiem nie tylko szybkości działania, ale - być może przede wszystkim - najwyższej jakości i niezawodności poszczególnych elementów. Z tego też powodu tokarki CNC odgrywają dziś niezwykle ważną rolę w większości fabryk zajmujących się produkcją wyrobów drewnianych i metalowych. Na jakiej zasadzie działają jednak same urządzenia i jak oraz gdzie znaleźć te najbardziej dopasowane do indywidualnych potrzeb twojej firmy?

Czym są tokarki CNC?

Tokarka to urządzenie, którego główną i podstawową funkcją jest obróbka metali i drewna za pomocą skrawania. Ze względu na jej charakterystyczne działanie (które wskazuje z resztą sama nazwa maszyny), elementy będące produktem tokarek to zwykle wszelkiego rodzaju bryły obrotowe, a więc stożki i walce.

Na czym właściwie polega toczenie? Przeznaczone do skrawania powierzchni przedmiotów noże i wiertła tokarskie będące elementami wyposażenia nowoczesnych tokarek CNC sterowane za pomocą odpowiednio zaprogramowanego systemu komputerowego pracują na powierzchni materiału tak, by ostateczny produkt uzyskał wymiary i kształty zgodne z założeniami uruchomionego programu.

Pierwsze tokarki automatyczne, które pojawiły się już w 1870 roku były urządzeniami prostymi i niczym nie przypominały dzisiejszych maszyn. Wraz z rozwojem technologii, w połowie XX wieku zaczęły pojawiać się na rynku pierwsze tokarki NC, które były już urządzeniami sterowanymi numerycznie, lecz w dalszym ciągu mogły wykonywać wyłącznie jedną zaprogramowaną sekwencję ruchów.

Tokarki CNC, które spotykamy dziś w większości fabryk to już prawdziwe dzieła technologii - tworzone są przede wszystkim z myślą o automatyzacji i usprawnianiu procesów produkcyjnych. Wyposażone we wspomagające systemy, takie jak na przykład sterowanie numeryczne (któremu tokarka CNC zawdzięcza swoją nazwę), nowoczesne tokarki są precyzyjne, bezpieczne i przede wszystkim zdolne do wykonywania znacznie bardziej skomplikowanych zadań niż jakakolwiek maszyna poprzedzająca tokarki CNC.

 

obraz_1.jpg

Szerokie zastosowanie tokarek CNC

Wspomniana wcześniej rewolucja technologiczna oraz dynamicznie rozwijający się sektor komputerowy pozwoliły na stworzenie niezwykle skomplikowanych, zaawansowanych tokarek CNC, które w rezultacie znajdują dziś coraz szersze zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Możliwość obróbki przedmiotów o nietypowych dotąd kształtach z dokładnością do najmniejszych, bardzo skomplikowanych detali to zaleta, która pozwoliła wejść tokarkom CNC również tam, gdzie elementy produkowane są seryjnie. Nie ma już bowiem mowy o tym, by poszczególne elementy schodzące z linii produkcyjnej różniły się między sobą – poprawnie działająca, dobrze zaprogramowana tokarka wykonuje swoją pracę z jednakową precyzją za każdym razem. Z tokarek CNC korzystają więc zarówno wszelkie fabryki zajmujące się produkcją śrubek, gwintów, rurek i innych walcowych elementów konstrukcyjnych, jak i większe zakłady przemysłowe w branży motoryzacyjnej, budowlanej, meblarskiej czy zegarmistrzowskiej.

Gdzie szukać tokarek CNC?

Choć większość nowoczesnych tokarek jest urządzeniami dość uniwersalnymi, znalezienie tej odpowiadającej potrzebom twojej firmy może okazać się nie lada wyzwaniem. Rynek producentów tokarek CNC rośnie z roku na rok właśnie ze względu na to, że same maszyny stają się coraz częściej wykorzystywanym rozwiązaniem. Warunkiem, jakim należy kierować się podczas wyposażania fabryki w tokarki CNC jest niewątpliwie skuteczność urządzeń danej marki potwierdzona wieloletnim doświadczeniem w branży i łatwym do zaobserwowania rozwojem zgodnie z narzucanymi przez rynek wymogami.

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych dziś marek produkujących tokarki jest niemiecki koncern Gildemeister, a także japońska korporacja Okuma. Zdecydowanie o zakupie konkretnej maszyny to jeszcze jednak nie koniec – gdzie bowiem szukać profesjonalnych tokarek CNC? Najpraktyczniejszym, a jednocześnie najbardziej korzystnym z punktu widzenia fabryk rozwiązaniem zdaje się być korzystanie z różnego rodzaju giełd używanych maszyn produkcyjnych. Wystawiane tam urządzenia to najwyższej klasy sprzęt, który - choć używany - w dalszym ciągu spełnia najwyższe wymagania produkcyjne.

Autor:
Linkhouse
Źródło:
LinkHouse.pl