Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-03-27
Zdalny dostęp do urządzenia, czyli o nowych modułach ethernetowych dla sterowników

NOWE MOŻLIWOŚCI Z FBs-CMEH

FBs-CMEH jest jednym z modułów komunikacyjnych sterownika PLC serii FBs, montowanym z lewej strony sterownika, oferującym takie funkcjonalności, jakie dotychczas zapewniała montowana na froncie sterownika płytka komunikacyjna FBs-CBEH. Dzięki temu modułowi FBs-PLC może działać jako klient lub serwer w Ethernecie, zapewniając zdalny monitoring i diagnostykę dla sterownika PLC.

 

Podczas pracy wykorzystywane są porty komunikacyjne nr 3 i 4 sterownika. Tryb pracy portu 3 jest ustalony na sztywno jako Fatek slave i może być używany do programowania lub debugowania. Port 4 może być skonfigurowany jako serwer lub klient Modbus-TCP lub klient protokołu Fatek.

 

W momencie pojawiania się nowych zdarzeń w systemie kontroli, które wymagają powiadomienia personelu znajdującego się w innej lokalizacji, najszybszym rozwiązaniem jest wykorzystywanie funkcji wysyłania wiadomości e-mail. Uzyskanie szybkiej informacji jest możliwe również za pośrednictwem wysyłanych powiadomień SMS, w połączeniu z usługą e-mail do SMS, wykupioną u usługodawcy sieci komórkowej.

 

FBs-CMEH posiada również wbudowany web-serwer, który nie tylko zapewnia użytkownikom możliwość konfiguracji za pomocą przeglądarki internetowej, ale także daje szansę dostosowania własnej prezentacji informacji, lepiej odpowiadającej temu, co użytkownicy potrzebują monitorować lub kontrolować w sterowniku PLC za pośrednictwem Internetu.

 

Konfiguracja sieci podczas instalacji jest uciążliwym i technicznym zadaniem, szczególnie z dynamicznym adresem IP. Funkcja zdalnego wywołania usługi (service call back) pozwala na zdalny dostęp do sterownika PLC serii FBs, bez potrzeby posiadanie po jego stronie publicznego adresu IP.

 

WIELOPUNKTOWA KOMUNIKACJA ETHERNET

FBs-CM5EH jest jednym z modułów komunikacyjnych Ethernet dla sterowników serii FBs i może być używany jako brama Ethernet-do-RS485. Rozwiązanie to pozwala na zredukowanie kosztów wdrożenia aplikacji. Umożliwia zdalne monitorowanie lub pozyskiwanie danych z wielu sterowników PLC Fatek przy użyciu tylko jednego modułu (jednego adresu IP).

 

Podczas pracy, moduł korzysta z portów komunikacyjnych sterownika numer 3 i 4. Port 3 jest zarezerwowany do użytku wewnętrznego, natomiast port 4 może być skonfigurowany jako Modbus TCP lub FATEK serwer z regulowanym ustawieniem szybkości transmisji. Jako brama pomiędzy sieciami Ethernet i RS485, FBs-CM5EH zapewnia ekonomiczne rozwiązanie do monitorowania i komunikacji sterowników serii FBs w sieci RS485. FBs-CM5EH obecnie wspiera tylko tryb komunikacji jako serwer w protokołach FATEK lub Modbus TCP/IP. FBs-CM5EH posiada również wbudowany web-serwer.

 

NIE TYLKO ETHERNET: WEJŚCIA ANALOGOWE

FBs-CBEH2A to płytka komunikacyjna Ethernet dla sterowników PLC serii FBs, dodatkowo posiadająca dwa wejścia analogowe o 12-bitowej rozdzielczości pomiaru. Typy sygnałów wejściowych (napięciowy lub prądowy) określane są przez schemat podłączenia. Jako jedna z płytek komunikacyjnych serii FBs, montowana jest na froncie sterownika, a przez to nie zajmuje dodatkowej przestrzeni szafy sterowniczej. Za pomocą tej płytki FBs-PLC może działać jako klient lub serwer w Ethernecie i zapewniać zdalny monitoring oraz diagnostykę dla sterownika PLC.

 

Podczas pracy wykorzystywane są porty komunikacyjne numer 1 i 2 jednostki głównej. Tryb pracy portu 1 jest ustalony na sztywno jako Fatek slave i może być używany do programowania lub debugowania, podczas gdy port 2 może zostać skonfigurowany jako serwer lub klient Modbus TCP, lub klient Fatek.

 

FBs-CBEH2A, podobnie jak omawiane wyżej moduły FBs-CMEH i FBs-CM5EH, ma wbudowany serwer WWW (web-serwer).

 

 

WWW_800x450_Fatek.jpg

 

 

Jako oficjalny dystrybutor firmy Fatek w Polsce zapraszamy na naszą stronę internetową muliprojekt.pl, gdzie znajdą Państwo całą ofertę producenta. FATEK to producent rozwiązań PLC z Tajwanu. Jest obecny na rynku od 1992 roku, a w Polsce od 2005 roku. Czołowymi produktami firmy są 3 serie sterowników PLC: seria B1z, seria B1, seria FBs. Wspomnianą w tekście serię FBs można rozszerzać. Po prawej stronie jednostki głównej o moduły we / wy analogowych i cyfrowych, moduły temperaturowe, wagowe, głosowe oraz do obsługi sprzężeń zwrotnych. Po lewej stronie możemy dodać moduły GSM oraz komunikacyjne: EtherNET, RS232, RS485 oraz EtherCAT. Front jednostki głównej może zostać wyposażony w dodatkowe moduły, np. analogowe, EtherNET, CANopen, do sprzężeń zwrotnych, czy proste HMI.

Dodał:
MULTIPROJEKT