Witaj Rejestracja

Nie jesteś zalogowany

Zaloguj się
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu » zamknij
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
  • Wiadomość
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-08-09   |  Ostatnia aktualizacja: 2017-08-09

Błyskawiczny eksperyment na Florydzie

Błyskawiczny eksperyment na Florydzie
Błyskawiczny eksperyment na Florydzie

Badacze z University of Central Florida wygenerowali rekordowo krótki impuls świetlny, który trwał zaledwie 53 attosekundy. W tym czasie światło było w stanie przebyć trasę krótszą niż tysięczna część średnicy ludzkiego włosa.

Za eksperymentem stała grupa prowadzona przez profesora Zenghu Changa, który 5 lat temu zmusił do współpracy na 67 attosekund światło w zakresie ultrafioletu. Jego badania w tej materii przyniosą efekt w technologiach obrazowania szybko poruszających się elektronów i molekuł, pomagając lepiej zrozumieć procesy, takie jak fotosynteza. Ważny dla tego typu zastosowań jest również fakt, iż naukowcom udało się skrócić długość fali światła. Osiągnęła ona zakres okna wodnego, w którym atomy węgla absorbują światło, a cząsteczki wody – nie. 

Wygenerowanie attosekundowych promieni X wymagało użycia femtosekundowego lasera. Zespół Changa zastosował tę technologię jako pierwszy. Starania uczonych mogą przyczynić się w przyszłości także do budowy nowego rodzaju układów scalonych.

(rr)

Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
Źródło:
kopalniawiedzy

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.

Twój komentarz :

Wystarczy, że skorzystasz z bezpłatnego zapytania ofertowego. Ty tylko wypełniasz formularz - my zajmujemy się resztą. Im więcej podasz szczegółów, tym bardziej precyzyjne odpowiedzi otrzymasz od dostawców.

Zamów bezpłatny e-Biuletyn i powiadomienia mailowe