Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu » zamknij
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-02-14   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-02-15
Boston Dynamics otwiera nowe drzwi w robotyce
Fot. Pixabay, CC0
Fot. Pixabay, CC0

Niesamowity ruch czworonożnych robotów Boston Dynamics wciąż budzi niepokój, mimo upływu ośmiu lat od pierwszej publicznej prezentacji. Ale firma nie poprzestaje na tym. Opublikowała w poniedziałek nagranie, na którym jej najnowszy wynalazek SpotMini sam otwiera sobie drzwi i przez nie przechodzi. Jest to interesujący krok na drodze do stworzenia robota, który integruje się ze światem ludzi.

SpotMini to czworonożne, żółte urządzenie, wysokie na oko metr i wyposażone w piątą „kończynę", dzięki której obraca klamkę, otwiera drzwi i przytrzymuje je, aby umożliwić drugiemu robotowi przejście, a następnie podąża za nim. Wszystko może wydawać się bardzo proste, ale detale ukazują złożoność programowania. Po tym jak jeden SpotMIni otwiera drzwi, przytrzymuje jedną ze swoich dolnych kończyn, aby drugi mógł przejść.

Jest to zminiaturyzowana wersja robota, na którym Boston Dynamics zbudowała swoją pozycję, a mianowicie: BigDoga, oryginalnie zaprojektowanego dla amerykańskiej armii. Jednak w 2015 roku wojsko odrzuciło maszynę z powodu wytwarzanego przez nią hałasu.

Boston Dynamics jest własnością azjatyckiego konglomeratu SoftBank, ogromnego międzynarodowego koncernu, który jest także właścicielem Arm Holdings i ma znaczące udziały w firmie Uber i Nvidia. Do 2017 r. firma była jednak własnością Google, później Alphabet, jednak przecieki co rusz informowały opinię publiczną o nieporozumieniach między dwoma partnerami.

Podsumowując, SpotMini łączy stabilność czworonoga ze zręcznością człowieka. To hybrydowe urządzenie, które pokazuje, że inżynierowie mogą stworzyć nowe „gatunki" urządzeń, ponieważ nie są związani zasadami biologii, a jedynie fizyki.

(KB)

 

 
 

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
theguardian.com; wired.com

Komentarze (1)

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :