Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-01-11  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-01-11
Cudowna pigułka z RMIT
Cudowna pigułka z RMIT, © RMIT University
Cudowna pigułka z RMIT, © RMIT University

Badacze z Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT) skonstruowali pigułkę, która po połknięciu przez pacjenta monitoruje gazy powstające w jego układzie pokarmowym. Urządzenie jest na tyle obiecujące, ze może pomóc dokładniej diagnozować coraz częściej występujące w populacji zaburzenia jelit.

Kapsułka, która znajdzie się w ciele człowieka pozwala mierzyć poziom, m.in. tlenu, wodoru i dwutlenku węgla w różnych odcinkach układu pokarmowego. Oprócz problemów z trawieniem zabudowany w pigułce czujnik pozwoli sprawdzić, w jaki sposób flora bakteryjna reaguje na zmianę diety. Testy na ochotnikach pozwoliły odkryć nowe mechanizmy obronne żołądka, które dotychczas nie były znane światu nauki.

Dane z czujnika przesyłane są do odbiornika, który pacjent nosi przy sobie. Trafiwszy do specjalnie przygotowanej aplikacji, są następnie analizowane i przedstawiane użytkownikowi na ekranie smartfona. Zabudowany w kapsułce czujnik temperatury informuje dodatkowo o tym, kiedy opuszcza ona ciało człowieka.

Obecnie mówi się, że problemami gastrologicznymi dotkniętych jest 20% populacji. Wynalazek z RMIT może w przyszłości zastąpić uciążliwą diagnostykę, w której skład często wchodzą badania, takie jak gastroskopia czy kolonoskopia.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
rmf
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także