Witaj Rejestracja

Nie jesteś zalogowany

Zaloguj się
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu » zamknij
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
  • Wiadomość
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-01-14   |  Ostatnia aktualizacja: 2015-01-14

Elektrony dla krakowskiego Solarisa

Elektrony dla krakowskiego Solarisa
Elektrony dla krakowskiego Solarisa

Trwa budowa pierwszego w Polsce synchrotronu. Jednak naukowcy z krakowskiego Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris już teraz przygotowują się na jego uruchomienie. Sukcesem zakończyła się pierwsza próba uzyskania elektronów z pomocą działa elektronowego.

Generując elektrony za pomocą działa RF Gun możliwe jest nadanie im wstępnego przyspieszenia. Dopiero wtedy cząstki trafiają do akceleratora, w którym rozpędzane są do prędkości bliskich tej osiąganej przez światło.

Badacze w napięciu oczekiwali efektów swojej wielogodzinnej pracy nad wymuszeniem emisji pierwszych elektronów. Udział w przedsięwzięciu brało wielu uczelnianych fizyków i informatyków. Wszyscy zgodnie podkreślają jednak, że zanim przystąpią do uruchamiania synchrotronu czeka ich jeszcze wiele godzin pracy i mozolnych testów.

Koszt centrum badawczego Solaris wynosi blisko 153 miliony złotych, z czego jedną trzecią stanowią koszty budynku, w którym mieści się synchrotron. Uniwersytet Jagielloński wspomaga się środkami z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

(rr)

Kategoria wiadomości:
Inne
Źródło:
pap

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.

Twój komentarz :

Wystarczy, że skorzystasz z bezpłatnego zapytania ofertowego. Ty tylko wypełniasz formularz - my zajmujemy się resztą. Im więcej podasz szczegółów, tym bardziej precyzyjne odpowiedzi otrzymasz od dostawców.

Zamów bezpłatny e-Biuletyn i powiadomienia mailowe