Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2019-07-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-07-22
Klaster Silesia Automotive & Advanced Manufacturing – szansa na rozwój firmy
Klaster Silesia Automotive & Advanced Manufacturing – szansa na rozwój firmy

Klaster Silesia Automotive & Advanced Manufacturing powstał w 2011 roku z inicjatywy firm motoryzacyjnych i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. Główne działania kierowane są do przedsiębiorstw działających w branży motoryzacyjnej oraz zaawansowanych technologii z obszaru województwa śląskiego, małopolskiego i opolskiego. Jakie są naczelne cele organizacji oraz jakie szanse stwarza ona dla poszczególnych firm? Sprawdźmy.

 

Główne cele Klastra SA&AM

Zasadniczym celem zjednoczenia firm jest wykreowanie województwa śląskiego, małopolskiego i opolskiego jako środkowoeuropejskiego regionu kompetencji w branży motoryzacyjnej i powiązanej z nią ściśle branży technologicznej. Założyciele dążą do zbudowania rosnącej w siłę platformy współpracy i wymiany pomiędzy członkowskimi firmami oraz instytucjami naukowymi i edukacyjnymi. Klaster pragnie rozwijać kompetencję przedsiębiorców, skłaniając ich do wprowadzania innowacji zwiększających ich szanse na rynku oraz przygotowując nowe miejsca pracy i nauki dla mieszkańców regionu. Współpraca pomiędzy firmami sprzyja wymianie wiedzy i rozwiązań oraz umożliwia świadczenie kompleksowych usług dla klientów z branży. Klaster Silesia Automotive & Advanced Manufacturing zwiększa również szansę przedsiębiorców na udział w projektach rozwojowych, dając im dostęp do wypracowanych wspólnie rozwiązań oraz szybkiej, specjalistycznej weryfikacji sytuacji na rynku.

SA&AM - dane w liczbach

Aby uzmysłowić sobie zakres działania oraz profil działalności organizacji, warto zapoznać się z danymi liczbowymi. Zgodnie ze stanem wiedzy na maj 2019 roku, organizacja zrzesza w swoich szeregach ponad 80 firm z sektora motoryzacyjnego oraz 25 firm zajmujących się branżowo zaawansowanymi technologiami produkcji. Nie bez znacznie pozostaje również silne wsparcie edukacyjne i naukowe. Pod skrzydłami SA&AM znajdują się 3 uczelnie, 8 jednostek naukowych, a także 6 instytucji z otoczenia biznesowego. Łącznie daje to około 40 tysięcy zatrudnionych osób oraz 35 miliardów złotych przychodu rocznie, z czego 85% pochodzi z działalności związanej z eksportem. Część środków regularnie przeznaczana jest na badania oraz rozwój firm. Program rozwoju w latach 2015-2017 pochłonął 605 milionów złotych. Jak się okazało, była to inwestycja bardzo opłacalna.

Polityka rozwoju SA&AM

Wszystkie działania podejmowane w ramach SA&AM mają na celu budowanie oraz utrzymywanie przewagi konkurencyjnej, zarówno w zakresie zasobów ludzkich, jak i usług konkretnych firm członkowskich. W swoich rozwiązaniach systemowych Klaster skupia się na najlepszym dla obu stron wykorzystaniu potencjału współpracy, a także opracowywaniu i wdrażaniu gotowych rozwiązań. Działania w tym zakresie opierają się na współpracy między przedsiębiorstwami a szkołami średnimi kształcącymi przyszłych specjalistów, którzy wkrótce będą współtworzyli rynek pracy. Aktualna kadra pracownicza natomiast może liczyć na możliwość doskonalenia kompetencji zawodowych zgodnie z obowiązującymi standardami zastosowanych w firmie technologii. Powielanie dobrych praktyk z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi przynosi stosunkowo szybkie, zadowalające rezultaty.

Inne działania SA&AM skupiają się natomiast na poszukiwaniu rozwiązań usprawniających procesy produkcji oraz zwiększających produktywność zakładów członkowskich. Ważną kwestią, której nie należy pomijać, są również próby zoptymalizowania zużywanych zasobów, zmniejszenie ilości produkowanych odpadów, a także strat przedsiębiorstwa. W celu umacniania pozycji firm na rynku międzynarodowym członkowie biorą udział w projektach biznesowych i technologicznych, a także promują i wspierają wdrażane innowacyjne rozwiązania, jak np. zaawansowany system produkcji Przemysł 4.0. Prawidłowo wypracowana polityka, uwzględniająca wszystkie obszary prowadzenia firmy, pozwala przenosić najlepsze rozwiązania na działalność innych jednostek członkowskich, poszerzając zyski całej strefy.

Kto może zostać członkiem SA&AM?

Klaster SA&AM zaprasza do współpracy przedsiębiorców sektora motoryzacyjnego, producentów pojazdów, części i komponentów dla branży automotive, firmy z obszaru zaawansowanych technologii procesowych, integratorów technologicznych, start-up technologiczne, instytucje badawcze i edukacyjne. Więcej informacji można znaleźć na stronie Silesia Automotive & Advanced Manufacturing.

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
silesia-automotive.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także