Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu » zamknij
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-07-09   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-07-09
Nowy sposób poruszania
fot. pexels.com
fot. pexels.com

Światło dzienne ujrzał nowy typ pojazdu. CanguRo, który został opracowany przez Shunjiego Yamanak'iego w japońskim Centrum Badawczym Future Robot Technology (fuRo) potrafi poruszać się za właścicielem pomiędzy kolejnymi przejazdami.

Urządzenie wykorzystuje algorytm sztucznej inteligencji scanSLAM do generowania map 3D i określania własnej lokalizacji w przestrzeni z wykorzystaniem danych z sensorów. Szereg czujników w jaki wyposażono robota to, m.in. LiDAR, kamera szerokokątna oraz sensor zbliżeniowy. Pojazd działa na bazie własnego systemu operacyjnego fuRo i może automatycznie obserwować użytkownika lub być sterowany bezprzewodowo z poziomu tabletu lub smartfona. Robota można również automatycznie wysłać do określonej lokalizacji, aby odebrać użytkownika, np. tuż po zakończeniu spotkania.

CanguRo jest w stanie zmienić swoją formę i przekształcić się w transporter podobny do skutera. Konstrukcja porusza się dzięki silnikom bezszczotkowym zamontowanym w 12-calowych przednich i 10-calowym tylnym kole. Prędkość osiągana przez pojazd to 10 km/h, a generowany moment napędowy wynosi 0,93 Nm.

64-kilogramowy robot nie posiada wyświetlacza, który umożliwiłby wgląd w osiąganą prędkość. W to miejsce inżynierowie zaproponowali siłowniki haptyczne zamontowane pod siedzeniem, których częstotliwość pracy jest powiązana z szybkością z jaką się porusza CanguRo. Czujniki siły wykrywają z kolei ruchy człowieka, pozwalając doskonale kontrolować pojazd w zakręcie. Warto wspomnieć, że robot automatycznie zahamuje, jeśli wykryje przeszkodzę lub przewidzi potencjalny wypadek.

Pomimo, że pojazd mógłby być produkowany na masową skalę, stanowi póki co projekt badawczy. Jego możliwości można jednak zobaczyć na poniższym wideo.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
newatlas

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :