Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-03-11   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-03-11
Polski „Jeż” w kosmosie
Polski „Jeż” w kosmosie
Polski „Jeż” w kosmosie

W najbliższych dniach z kosmodromu w Esrange zostanie wystrzelona rakieta na pokładzie, której przeprowadzony zostanie, m.in. eksperyment HEDGEHOG (dosł. jeż) zaprojektowany przez studentów Politechniki Gdańskiej.

HEDGEHOG (High quality Experiment Dedicated to microGravity Exploration, Heat flow and Oscillation measurement from Gdansk) pozwoli zbadać środowisko dynamiczne i termiczne rakiety. Na jej pokładzie zostanie zainstalowany nowatorski czujnik strumienia opracowany przez Adama Dąbrowskiego w towarzystwie 50 innych sensorów odpowiedzialnych za rejestrowanie drgań i przyspieszeń występujących w trakcie lotu.

Uczestnicy projektu mają nadzieję, że przeprowadzenie eksperymentu pozwoli na zbadanie środowiska dynamicznego rakiety dużo dokładniej niż udało się to dotychczas. Ma to znaczenie w szczególności w warunkach mikrograwitacji. Chcą również eksperymentalnie potwierdzić zrealizowane w laboratorium symulacje.

Polski „Jeż" powstał w ramach programu REXUS/BEXUS Student Experiment Programme wspieranego przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA.

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
naukawpolsce

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :