Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-10-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-10-23
Polski synchrotron zatoczył półkole
Polski synchrotron zatoczył półkole
Polski synchrotron zatoczył półkole

Na terenie dynamicznie rozwijającego się kampusu UJ powstaje pierwszy w Polsce synchrotron. Akcelerator cząstek pozwoli rozwinąć się wielu naukom, takim jak biologia, medycyna, chemia, fizyka czy inżynieria materiałowa.

Dotychczas na jednej z hal UJ postawiono sześć z dwunastu elektromagnesów, które będą miały za zadanie zakrzywiać tor pędzących cząstek. Każdy z nich waży ponad 6 ton.

Ten etap prac nie przeszkadza zespołowi fizyków i inżynierów z firmy Solaris w przeprowadzaniu prób instalacji elektrycznych, czy pomiarów odkształceń magnesów. Badane jest ich ugięcie pod własnym ciężarem w celu zamknięcia wiązce cząstek drogi poza cyklotron. Prawidłowe ustawienie elektromagnesów zapewni, że będą one poruszały się dokładnie w osi komory próżniowej, która powstanie pomiędzy nimi.

Hala wraz z właściwym synchrotronem i laboratoriami badawczymi kosztować będzie blisko 200 milionów złotych, których część udało pozyskać się z programu Innowacyjna Gospodarka.

Po uruchomieniu, krakowski synchrotron dołączy do ekskluzywnego grona 60 konstrukcji tego typu, które rozsiane są po całym świecie. Warto wspomnieć, że wiele odkryć, na które pozwoliły akceleratory cząstek nagrodzonych zostało nagrodami Nobla.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
pap
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także