Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-04-12   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-04-24
Robot drukuje domy w Nantes
fot. pixabay.com
fot. pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu w Nantes z powodzeniem zrealizowali projekt pierwszego domu stworzonego na miejscu przez robota do druku 3D.

Manipulator BatiPrint3D wykorzystuje specjalny materiał polimerowy, który powinien skutecznie izolować budynek nawet przez sto lat. Stworzenie we francuskim mieście pustych ścian, które zostały następnie wypełnione betonem zajęło robotowi 18 dni.

- Nasze rozwiązanie i metoda budowy są interesujące z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ wydruk jest realizowany na miejscu, a dzięki wykorzystaniu robota możliwe jest tworzenie układu ścian o złożonym kształcie - powiedział profesor Benoit Furet, który brał udział w projekcie.

Dom z pięcioma pokojami o powierzchni 95 metrów kwadratowych zostanie przydzielony rodzinie, która kwalifikuje się do bycia beneficjentem programu przyznawania mieszkań socjalnych.

Dom w kształcie litery Y jest wyposażony w wiele czujników, które monitorują jakość powietrza, wilgotność i temperaturę, a także urządzenia do oceny i analizy właściwości cieplnych budynku. Naukowcy są przekonani, że technologie te pozwolą najemcom zaoszczędzić na kosztach zużycia energii. Pierwsi lokatorzy wprowadzą się jeszcze w czerwcu tego roku.

Władze Nantes planują wykorzystanie metody druku 3D w budowie kolejnych budynków, a nawet w realizacji projektu osiedla mieszkaniowego.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
reuters

Komentarze (2)

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :