Witaj Rejestracja

Nie jesteś zalogowany

Zaloguj się
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
  • Wiadomość
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-10-12   |  Ostatnia aktualizacja: 2017-10-12

Robot z garści atomów

Robot z garści atomów

Badacze z Uniwersytetu w Manchesterze opracowali miniaturowego robota, który jest w stanie budować inne molekuły. Mikroskopijna konstrukcja składająca się ze 150 atomów węgla, wodoru, tlenu i azotu jest w stanie manipulować pojedynczą cząsteczką.

Według kierującego badaniami profesora Davida Leigha roboty molekularne są ostatnim ogniwem w łańcuchu miniaturyzacji maszyn. Jego zdaniem w ciągu 10 do 20 najbliższych lat będą one wykorzystywane do budowy cząsteczek i materiałów na liniach montażowych w fabrykach molekularnych.

Takie rozwiązanie ma szansę zmniejszyć zapotrzebowanie na materiały wykorzystywane w produkcji oraz potrzebną w procesach energię, a także znacząco przyspieszy miniaturyzację innych produktów. Niedaleka przyszłość może przynieść dla nowej technologii zastosowania głównie w przemyśle medycznym.

(rr)

Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
Źródło:
rzeczpospolita

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.

Twój komentarz :

Wystarczy, że skorzystasz z bezpłatnego zapytania ofertowego. Ty tylko wypełniasz formularz - my zajmujemy się resztą. Im więcej podasz szczegółów, tym bardziej precyzyjne odpowiedzi otrzymasz od dostawców.

Zamów bezpłatny e-Biuletyn i powiadomienia mailowe