Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-04-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-04-14
Rosjanie doceniają polskie innowacje
fot. pixabay.com
fot. pixabay.com

Polacy wrócili z XXI Moskiewskiego Międzynarodowego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii ARCHIMEDES 2018. Z imprezy, na której 28 krajów zaprezentowało blisko 700 wynalazków nasi reprezentanci przywieźli jedenaście złotych, dwa srebrne i jeden brązowy medal.

Impreza miała miejsce w dniach 5-8 kwietnia. Podczas niej Polacy zaprezentowali 14 innowacyjnych rozwiązań, które brały udział w różnych kategoriach tematycznych.

Na złoto zasłużył Przemysłowy Instytut Motoryzacji PIMOT, opracowując wraz z Instytutem Chemii Fizycznej PAN sposób wyznaczania stopnia starzenia oleju napędowego i benzyn oraz jego zastosowanie do oceny jakości paliw. Kolejny medal z tego samego kruszcu PIMOT wywalczył z Centralnym Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Aparatury Badawczej i Dydaktycznej COBRABiD. Stworzyli wspólnie metodę oceny zmiany niektórych właściwości paliw w czasie ich magazynowania.

Na ten sam medal zapracował Instytut Transportu Samochodowego. Jego naukowcy stworzyli układ do kontroli właściwości świetlnych oraz ustawiania świateł reflektora samochodowego.

W tyle nie pozostały Instytut Metali Nieżelaznych oraz Instytut Fizyki PAN. Pierwszy z nich opracował technologię otrzymywania stopów normowanych miedzi i aluminium z frakcji metalicznych pochodzących z przerobu odpadów ZSEE lub kabli miedzianych i aluminiowych, natomiast drugi – innowacyjne ogniwa fotowoltaiczne oparte o heterozłącze n-ZnO/p-Si.

Do Bydgoszczy trafiły aż trzy złota. Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy został wyróżniony za dwa rozwiązania – konstrukcję mieszalnika do mieszania materiałów ziarnistych z wibracyjnym układem napędowym zataczająco-śrubowym oraz mieszadło stacjonarne dla suszarki i mieszalnika materiałów ziarnistych, pracującego z wibracyjnym układem napędowym zataczająco-śrubowym. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego otrzymał natomiast medal za drukowany egzoszkielet pasywny dla dzieci z osłabieniem w obszarze kończyn.

Ostatnie trzy medale z tego kruszcu trafiły do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Jednostki Innowacyjno-Wdrożeniowej PETROL oraz Przedsiębiorstwa Wdrożeniowego PRO-SERVICE odpowiednio za: sposób ustalenia pozycji obiektu, w szczególności człowieka i urządzenie do ustalania pozycji człowieka; wielofunkcyjny dodatek uszlachetniający do skroplonych gazów węglowodorowych jako paliw silnikowych; oraz stacjonarne wielogazowe detektory gazów.

Dwa srebrne medale z Moskwy przywieźli przedstawiciele Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Politechniki Krakowskiej. Ci pierwsi opracowali światłoutwardzalne implanty stomatologiczne, natomiast drudzy – biodegradowalne ferromagnetyczne nanokompozyty chitozan/poli(asparaginian sodu)/Fe304 pełniące rolę podłoża 3D wykorzystywanego w zaawansowanej hodowli komórek.

Brązowy medal trafił w ręce naukowców z Politechniki Wrocławskiej, którzy stworzyli uniwersalną platformę lab-on-a-chip do hodowli i badań potencjału biologicznego komórek.

Ekspozycja została objęta patronatem Rady Głównej Instytutów Badawczych i Fundacji Kobiety Nauki.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
pap
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także