Witaj Rejestracja

Nie jesteś zalogowany

Zaloguj się
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu » zamknij
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
  • Wiadomość
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-09-09   |  Ostatnia aktualizacja: 2011-09-09

Spadające ceny falowników uderzają w dostawców

Analitycy przemysłowi IMS Research opublikowali kwartalny raport PV Inverter Supply and Demand, które pokazują, że podczas gdy wielkość dostaw znacznie wzrosła w roku obniżk cen spowodowała spadek przychodów dostawców falowników.

Biorąc pod uwagę ceny wszystkich dostawców falowników, w drugim kwartale 2011 ich cena spadła o 1,3 procenta, a w porównaniu z poprzednim rokiem o 20%. Prezes IMS Research ds. fotowoltaiki, Ash Sharma powiedział gazecie PV Magazine, że podczas gdy spadki były znaczne, marże w branży inwerterów pozostały na dobrym poziomie. Liczy też na poprawę sytuacji dla dostawców w drugiej połowie roku.

„Zasadniczo rynek poprawił się w drugim kwartale i ilość dostaw bardzo wzrosła w drugim kwartale 2011, dlatego też dostawcy są w miarę zadowoleni.”, mówi Sharma. Wzrost liczby wysyłek pokazuje możliwości magazynowe, jednak geograficzne zmiany popytu na rynku są przyczyną dalszych nacisków na ceny.

Rynek falowników traci na znaczeniu w krajach takich jak Niemcy, kontynuując zeszłoroczną tendencję. Jednak w jego miejsce wpisują się Indie, czy Chiny, gdzie popyt wciąż rośnie. Ta geograficzna zmiana może oznaczać wzrost cen, według Sharmy. Nie pozwala to falownikom utrzymać stałej ceny.

„Wchodząc na nowy rynek, możemy oczekiwać dwóch przeciwnych efektów. Klienci mogą zapłacić wyższe ceny niż na dojrzałym rynku niemieckim.” Zachęty ze strony rządu oraz brak wiedzy rynkowej w nowych krajach, zwiększa ceny, tłumaczy Sharma. „Jeśli dostawca falowników patrzy strategicznie na rynek i chce uzyskać pozycję wiodącego dostawcy może obniżyć ceny, by „kupić” swoje udziały na rynku, co zaobserwowaliśmy na początku roku.”

IMS Research obniżyła się o 45% na jednym z tworzących się rynków europejskich, jednak Sharma powiedział, że podobna sytuacja nie powinna się powtórzyć. Na rynku inwerterów do fotowoltaiki SMA Solar, w rywalizacji z konkurencją zwiększył swoje udziały z 8% do 30%. Sharma powiedział podczas zgłaszania raportu: „Widzieliśmy, że SMA miał bardzo dobry drugi kwartał, a także zwiększył swoje dostawy. Pomimo tego wciąż narzekają na słaby niemiecki rynek. Dostrzegają natomiast, duże możliwości poza jego granicami.”

IMS Research powtórzył swoją prognozę dostaw na 2011 rok. Według raportu sprzedano falowniki na łączną moc 20GW. Wciąż jednak daleko do zapowiedzianych przez IMS 45GW w tym roku. „Widzimy wciąż wielkie możliwości dla rozwoju popytu na falowniki w tym roku. Wciąż się zwiększa, a to oczywiście wpływa na obniżenie cen i konkurencję na rynku.”

(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
Źródło:
pv-magazine

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.

Twój komentarz :

Wystarczy, że skorzystasz z bezpłatnego zapytania ofertowego. Ty tylko wypełniasz formularz - my zajmujemy się resztą. Im więcej podasz szczegółów, tym bardziej precyzyjne odpowiedzi otrzymasz od dostawców.

Zamów bezpłatny e-Biuletyn i powiadomienia mailowe