Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2018-07-12  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-02-06
Sterowanie maszyn CNC – silniki krokowe i serwonapędy
Sterowanie maszyn CNC – silniki krokowe i serwonapędy

Jeśli chodzi o obróbkę z wykorzystaniem innowacyjnej technologii CNC, to nie sposób nie wspomnieć o rodzajach sterowań i ich konkretnym zastosowaniu. Pierwsza – uniwersalna prawda mówi o tym, że serwosilniki są zdecydowanie ponad silnikami krokowymi zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę aspekty takie jak szybkość pracy i sprzężenie zwrotne. Nie bez znaczenia są także koszta związane z danym sprzętem.

Zalety silników krokowych oraz ich zastosowanie

Zastosowanie silników krokowych najczęściej opiewa w rozmaite urządzenia oraz automaty przemysłowe. Sporą popularnością cieszą się także w przypadku użytkowych rozwiązań budowlanych i modelarskich. Do najważniejszych walorów silników krokowych zaliczamy łatwe użytkowanie, proste sterowanie razem z pozycjonowaniem, a także niemal bezawaryjne działanie.

Niestety poza plusami występują także minusy. W tym przypadku są one następujące :

- zbyt szybkie nagrzewanie się

- częste gubienie kroków

Powyższe wady i zalety sprawiają, że silniki krokowe są częstym wyborem osób początkujących – takich, które rozpoczynają swą przygodę z tytułową dziedziną. Zanim jednak zdecydujemy się na tego rodzaju krok – warto zapoznać się ze szczegółowym działaniem silników krokowych. Oto kilka przydatnych wiadomości - https://www.ebmia.pl/automatyka-silniki-krokowe-sterowniki-c-197_1214....

Działanie sterowników dedykowanych silnikom krokowym opiera się na zasilaniu prądem DC, bądź zaawansowanym – AC. W przypadku pierwszego wariantu na układ blokowy składa się transformator sterowników, zasilacz, karty interpolatora, zaś w układzie AC mamy do czynienia z trzema fazami – wówczas każdy ze sterowników można odłączyć od siebie, bądź wprost przeciwnie – łączyć w pary. Właśnie w taki sposób redukujemy ryzyko występowania zakłóceń. W przypadku wystąpienia niewielkiego defektu wymieniamy w tej formie zaledwie jeden moduł. Sposób sterowania to zazwyczaj krok/kierunek. Z szeroką gamą najwyższej jakości sterowników można zapoznać się poprzez stronę internetową - https://www.ebmia.pl/silniki-krokowe-sterowniki-silnikow-krokowych-c-1...

Zalety serwonapędów oraz ich zastosowanie

Serwonapędy z kolei posiadają więcej sposobów sterowania. Dzieje się tak za sprawą serwosilnika o statecznej budowie w której zminimalizowane jest występowanie poślizgów oraz hamowań. Istnieje również funkcja programowania polegająca na podaniu konkretnego ładunku do serwosilnika największego prądu chwilowego – w przypadku braku natychmiastowej reakcji silnik ulega automatycznemu rozłączeniu.

Podobnie jak silniki krokowe – serwonapędy są klasyfikowane poprzez podział prądu DC oraz AC, jednak w ich przypadku różnica pomiędzy typami zasilania jest znaczna. DC to silniki szczotkowe komutatorze, natomiast AC to silniki klatkowe, które odznaczają się ogromną produktywnością.

Warto wspomnieć także o sygnale sterującym. Ma on kilka rodzajów. Rozróżnia się – step/direct lub – 10/ 10 V oraz 0-10 V. Wszystko oscyluje wokół interpolatora odpowiedzialnego za porozumiewanie się wartości zadanej programu sterującego z tej wykonanej przez sterownik. Słowem – współpraca ta powinna być na najwyższym poziomie.

Kiedy warto zastanowić się nad instalacją rozbudowanego systemu sterowania? Wówczas gdy w zasobach posiadamy jedynie podstawowy – słaby sygnał razem z niską wydajnością komputera. Kiedy całość będzie niczym dobrze naoliwiona maszyna – praca stanie się wydajniejsza i niezawodna.

Artykuł przygotował sklep techniczno-narzędziowy EBMiA.pl oferujący elementy budowy maszyn i automatyki pod adresem https://www.ebmia.pl/automatyka-c-197.html

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
ebmia.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także