Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-05-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-05-06
W jakim celu wymienia się przewody robocze na przewody wysokotemperaturowe?
W jakim celu wymienia się przewody robocze na przewody wysokotemperaturowe?

Zapotrzebowanie na energię elektryczną w cywilizowanym świecie stale rośnie. Budowane przed laty linie często nie są natomiast przystosowane do zwiększającego się obciążenia, co powoduje, że konieczna staje się ich modernizacja. Często rozwiązaniem zwiększającym obciążalność linii przesyłowej jest wymiana przewodu roboczego na przewód wysokotemperaturowy. Jak to się robi?

Rosnące zapotrzebowanie na energię a wzrastające obciążenie sieci

Zapotrzebowanie na energię w Polsce wzrasta systematycznie od lat, podobnie jak we wszystkich wysoko rozwiniętych krajach. W najbliższym czasie nie ma również podstaw do tego, aby sądzić, że ten trend może się odwrócić. Według prognoz zapotrzebowanie nadal będzie rosło. To wymaga oczywiście solidnych i niezawodnych linii elektroenergetycznych.

Obiekty wybudowane wiele lat temu często nie przewidywały aż tak dużego wzrostu zapotrzebowania. Stosowane w wielu starszych liniach elektroenergetycznych przewody mają ograniczoną wytrzymałość temperaturową. Bez odpowiedniej modernizacji nie można zwiększyć obciążalności sieci, ponieważ wówczas temperatura zwykle przekracza wartości graniczne. Rozwiązaniem jest wymiana starych przewodów na przewody wysokotemperaturowe.

Po co wymienia się przewody na wysokotemperaturowe?

Przewód wysokotemperaturowy nie rozciąga się nadmiernie pod wpływem wysokiej temperatury i ma znacznie wyższą odporność na ten czynnik. Zachowuje przy tym właściwości fizyczne „zwykłych" przewodów. Dzięki temu pozwala na zwiększenie obciążalności linii, a tym samym jej przepustowości. To praktyczny i ekonomiczny sposób na modernizację odcinka, jeśli pojawia się potrzeba zwiększenia obciążenia odcinka.
W przypadku chęci zwiększenia natężenia prądu na danym odcinku wystarczy wymienić dotychczas stosowany przewód na przewód wysokotemperaturowy. Umożliwia to szybką i tanią modernizację linii. Najczęściej wymienia się przewody stosunku 1:1 (stosując taką samą średnicę). Dzięki temu przedsięwzięcie nie wymaga pozwolenia na budowę i może być przeprowadzone w ramach prac eksploatacyjnych. Nowoczesne przewody wysokotemperaturowe warto stosować również przy , ponieważ umożliwiają zwiększenie długości przęseł o ok. 15-40%, zmniejszając koszty związane z budową konstrukcji wsporczych. 

przewody wysokotemperaturowe
przewody wysokotemperaturowe

Wymiana przewodów roboczych na przewody wysokotemperaturowych stanowi niewielki koszt, a pozwala w bezpieczny sposób zwiększyć obciążenie danej linii.

Przewody elektroenergetyczne wysokotemperaturowe – technologie i możliwości stosowania

Tzw. przewody temperaturowe o małym zwisie są wykonywane w różnych technologiach. Dobór określonego rozwiązania może mieć duże znaczenie dla wytrzymałości i funkcjonalności sieci.

Wśród najczęściej stosowanych technologii należy wymienić:

  • ACCC®(Aluminium Conductor Composite Core)– przewód z aluminiowymi drutami segmentowymi i z rdzeniem z kompozytu z włókien węglowych i szklanych;
  • ACSS (Aluminium Conductor Steel Supported) – przewód aluminiowy ze stalowym rdzeniem;
  • ACSS/TW (Aluminium Conductor Steel Supported/Trapezoidal Wires) – przewód aluminiowyze stalowym rdzeniem, z aluminiowymi drutami segmentowymi;
  • TACSNR (Thermal Resistant Aluminium Conductor Steel Nickel Reinforced) – przewód ze stopu aluminium odpornego na wysokie temperatury wzmocniony stopem niklowo-stalowym;
  • TAL/TACSR(Thermal Resistant Aluminium Conductor Steel Reinforced) – przewód ze stopu aluminium odpornego na wysokie temperatury wzmocniony stalą ocynkowaną;
  • TAAAC (Thermo-resistant Aluminium-Alloy Conductor) – przewód ze stopu aluminium odpornego na bardzo wysokie temperatury (bez rdzenia).

Sposobów na konstrukcję przewodów wysokotemperaturowych typu HTLS (High Temperature Low Sag, czyli odpornych na wysoką temperaturę z mniejszym zwisem) jest jeszcze więcej. Poszczególne technologie różnią się między innymi zasięgiem temperatur, w jakich mogą pracować, wagą i sposobem instalacji. Niekiedy przypisuje im się nieco większą rezystancję niż w przypadku „zwykłych" przewodów, dlatego prawidłowy dobór jest kluczowy. Wariant odpowiednio dopasowany do warunków nie będzie sprawiać problemów w tym zakresie.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.