Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-03-27
Oszczędność energii = odpowiednie przygotowanie sprężonego powietrza!

Oszczędzaj energię elektryczną dzięki efektywnemu przygotowaniu sprężonego powietrza!

Zespoły przygotowania powietrza zapewniają nie tylko wydajną i bezproblemową pracę wszystkich komponentów pneumatycznych w układzie, ale także mogą przyczynić się do wymiernych oszczędności energii elektrycznej. Aby spełnić ten warunek, konieczny jest odpowiedni dobór elementów przygotowania powietrza do aplikacji oraz ich właściwe użytkowanie i regularny serwis.

Czy wiesz, że...

Koszty wytworzenia sprężonego powietrza w typowym zakładzie produkcyjnym stanowią nawet od 10 do 30% rachunku za energię elektryczną.

Sprężone powietrze jest kosztowne – używaj go efektywnie!

1. Czy stosujesz właściwe filtry?

W instalacjach sprężonego powietrza mogą występować różnego typu zanieczyszczenia, od cząstek stałych po olej i wodę. Dobór odpowiedniego filtra do aplikacji nie tylko zabezpiecza komponenty pneumatyczne ale także gwarantuje ich optymalną wydajność. Niezwykle ważny jest regularny, prewencyjny serwis wkładów filtracyjnych. Zapchane filtry obniżają wydajność kompresora powodując spadki ciśnienia i ograniczenie przepływu, co prowadzi do zwiększonego zużycia energii elektrycznej.

2. Czy nastawa ciśnienia roboczego jest odpowiednia?

Właściwa nastawa ciśnienia roboczego na reduktorach jest często pomijana, co także może prowadzić do istotnych strat związanych z nadmiernym zużyciem energii, ponieważ komponenty nie pracują w optymalnym zakresie ciśnienia, gdzie zapewniona jest ich najwyższa wydajność. Należy pamiętać, że każdorazowa redukcja ciśnienia o 1bar generuje 7% oszczędności kosztów energii elektrycznej, a także zwykle przyczynia się do zwiększonej trwałości komponentów i narzędzi pneumatycznych.

3. Czy kontrolujesz regularnie instalację pod kątem wycieków?

Istnieje wiele sposobów audytu instalacji pneumatycznej pod kątem wycieków. Do najprostszych z nich należy kontrola słuchowa, ale wygodniejszy jest monitoring wizualny np. poprzez manometry lub monitoring cyfrowy realizowany poprzez sygnalizatory ciśnienia, które na bieżąco przesyłają informacje o spadkach ciśnienia poniżej ustawionego poziomu minimalnego. Pamiętaj: wycieki generują olbrzymie koszty! Szybka identyfikacja oraz usuwanie wycieków znacząco obniżają koszty energii elektrycznej.

Dowiedz się więcej na temat efektywnego wykorzystania sprężonego powietrza --> WEŹ UDZIAŁ W WEBINARZE

24 Marca 2022 godz. 12:00

Rejestracja na WEBINAR

Udział w webinarze jest bezpłatny!

Zapisz się już dziś!

WAŻNE: webinar będzie prowadzony w języku angielskim!

Dodał:
Norgren

Czytaj także