Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-12-08
Uchwyt ETH dopasowany do Twojej aplikacji

– case study na przykładzie modułowych konsol sterowniczych firmy Radiolex

To jak wygląda produkt i czy tworzy spójną stylistycznie całość, może decydować o jego powodzeniu rynkowym. Zasada ta dotyczy w dzisiejszych czasach praktycznie każdej branży i każdego producenta, niezależnie od tego, czy zajmuje się on wytwarzaniem maszyn produkcyjnych lub ich komponentów, czy też dóbr konsumpcyjnych, np. odzieży, obuwia czy elektroniki użytkowej. Szczególne znaczenie ma estetyczny wygląd elementów zewnętrznych. Na przykładzie współpracy z firmą Radiolex prezentujemy, jak i dlaczego urządzenia produkowane przez tę firmę zostały wzbogacone o uchwyty ETH.

Idealnym przykładem wdrożenia dość rozbudowanego produktu z branży technicznej, którego wszystkie komponenty współgrają ze sobą jest system MBC, czyli modułowy system zabudowy mostków nawigacyjnych na statkach i okrętach firmy Radiolex (rys. 1).

 

modulowa_zabudowa_mostkow-nawigacyjnych.png

 Rys.1. Modułowa zabudowa mostków nawigacyjnych na statkach i okrętach (MBC) firmy Radiolex

Firma Radiolex specjalizuje się w projektowaniu i produkcji szaf sterowniczych, rozdzielnic elektrycznych oraz pulpitów i paneli sterowniczych. Jej system MBC (Modular Bridge Consoles), to rodzina kilkunastu produktów/modułów (rys. 2) w różnych rozmiarach, z których inwestor jest w stanie złożyć całą zabudowę, np. tę przedstawioną na powyższym zdjęciu.

 

elementy-systemu_MBC_firmy_Radiolex.png

                       Rys. 2. Elementy wchodzące w skład systemu MBC firmy Radiolex

Podstawowy segment składa się z czterech modułów (rys. 3):
– Cokoła MBC-CS
– Podstawy z pokrywą MBC-P
– Panelu ekranowego MBC-PE
– Pulpitu MBC-PO

 

segment_systemu_MBC_1.png

segment_systemu_MBC_2.png

                           Rys. 3. Przykładowy segment systemu MBC firmy Radiolex.

Biorąc pod uwagę fakt, że korytarze na statkach są dość wąskie, a drzwi mają małe gabaryty, najważniejszą zaletą zabudowy modułowej staje się jej kompaktowość i możliwość instalacji etapami. Daje to możliwość podziału na małe segmenty, które można bez problemu dostarczyć do miejsca instalacji.

Katalog systemu MBC został zaprojektowany indywidualnie, a poszczególne moduły dostępne są w kilku rozmiarach. Na froncie praktycznie każdego z segmentów musi znajdować się solidny uchwyt, za który załoga może się złapać przy większych przechyłach. Projektant miał do wyboru setki gotowych uchwytów, jak również mógł zaprojektować swój własny. Jednak zdecydował się zastosować uchwyt rurowy ETH ERGOSTYLE firmy Elesa+Ganter (rys. 4). Powodem tej decyzji była estetyka wykonania, nowoczesny design, rodzaj zastosowanych materiałów oraz parametry techniczne takie jak: przenoszone siły lub zakres temperatur pracy.

„Uchwyty rurowe ETH należą do rodziny produktów ERGOSTYLE, kierowanej do sektorów przemysłowych, w których stawia się na pierwszym miejscu ergonomię i design, podnoszące atrakcyjność urządzenia. Z tego powodu uchwyty ETH komponują się idealnie z nowoczesnym systemem MBC, dla którego stylistyka oraz ergonomia są również kwestią fundamentalną." – powiedział Filip Granowski, Dyrektor Zarządzający Elesa+Ganter Polska.

 

uchwyt_ETH.png

                           Rys. 4. Uchwyt rurowy ETH ERGOSTYLE firmy Elesa+Ganter.

W uchwycie ETH profil jest wykonany z aluminium, a wsporniki mocujące posiadają specjalny system rozprężny. System ten gwarantuje, że profil nie będzie się obracał. Kwestia unieruchomienia części chwytnej jest dość istotna, ponieważ w ten sposób znacznie poprawiamy pewność chwytu i siły jaką jest w stanie utrzymać ludzka ręka.

Uchwyty tej serii dostępne są z zaślepkami w jednym z siedmiu standardowych kolorów (rys. 5 ).

Dzięki temu możliwe jest ich dopasowanie do stylistyki różnych urządzeń. W opisywanym przypadku zastosowany został uchwyt w wykonaniu C2, czyli z zaślepkami w kolorze pomarańczowym RAL 2004.

 

uchwyty_ETH_kolory.png

                   Rys. 5 Uchwyty ETH z zaślepkami w siedmiu ze standardowych kolorów

Należy nadmienić, że cały projekt modułowej zabudowy mostków nawigacyjnych (MBC) powstał na zlecenie firmy Radiolex w firmie Borucki Studio Design (www.boruckidesign.com).

Autor projektu – Pan Andrzej Borucki tak uzasadnia wybór uchwytów: „Zastosowane uchwyty ETH idealnie współgrają z założeniami stworzonymi dla MBC (Modular Bridge Consoles). Długości uchwytów pasują do typoszeregu modułów, jak również, poprzez paletę kolorów zaślepek dają szansę wizualnej personalizacji produktu (współgranie z kolorami armatora)."

Obejrzyj film promujący modułowe konsole sterownicze z wykorzystaniem uchwytów ETH

Link do karty katalogowej:

ETH ERGOSTYLE – uchwyty rurowe

W przypadku prowadzenia nowego projektu zachęcamy do kontaktu z działem technicznym Elesa+Ganter, który służy pomocą w optymalnym rozwiązaniu każdego problemu natury technicznej.

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

 

ELESA+GANTER®

ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn: Elesa S.p.A (Monza, Milano, Italy) i Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Germany).

ELESA+GANTER® to ponad 85 000 standardowych elementów i części do maszyn i urządzeń oraz wiele produktów specjalnych wykonywanych pod określone, specyficzne wymagania klienta. Elementy standardowe Elesa+Ganter® łączą w sobie zarówno najwyższą jakość, funkcjonalność, innowacyjność, jak i dbałość o wzornictwo. Potwierdza to ponad 180 patentów i zastrzeżonych wzorów oraz ponad 50 nagród z najbardziej prestiżowych światowych wystaw i konkursów w dziedzinie wzornictwa przemysłowego m.in. „International Forum Design Award", „Compasso d'Oro" w Mediolanie czy „Design Center" w Stutgarcie. Wszystkie produkty E+G produkowane są zgodnie z normą ISO 9001:2008 oraz normą środowiskową ISO 14001:2004.

Światowa sieć dystrybucji produktów Elesa+Ganter obejmuje 70 krajów.

ELESA+GANTER Polska Sp. z o.o. jest częścią grupy ELESA+GANTER® i zajmuje się dystrybucją produktów rodzimej marki. Wykwalifikowana kadra i magazyn w Polsce gwarantują oprócz najwyższej jakości produktów, doradztwo techniczne u klientów, profesjonalną i szybką obsługę sprzedażową (40 000 elementów E+G dostarczane jest w systemie 24h z magazynu w Polsce).

Więcej informacji o firmie i jej ofercie, katalog produktów, tabele wymiarów, darmowe pliki 2D i 3D do pobrania, a także sklep internetowy znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl.

Szczegółowe informacje o nowościach i zastosowaniach produktów E+G można także przeczytać w Magazynie dla Konstruktorów na stronie info.elesa-ganter.pl.