Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-03-10
Wózki paletowe ręczne - czy jeszcze warto je kupować?

Proste w obsłudze paleciaki ręczne czas największej popularności mają już dawno za sobą. Czy w dobie automatyzacji magazynów i stawiania na nowoczesne, wydajne rozwiązania, warto jeszcze sięgać po wózki paletowe ręczne? Jakie są ich wady i zalety? I czy wózki ręczne mogą zastąpić urządzenia mechaniczne? Na te i wiele więcej pytań odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule!

wózki paletowe ręczne - czy jeszcze warto je kupować.jpg

Czym pierwsze wózki paletowe ręczne różnią się od tych obecnych?

Pierwsze ręczne wózki paletowe pojawiły się na rynku w latach 40-tych ubiegłego wieku, jednak już znacznie wcześniej powstawały różnego pierwowzory paleciaków. Początkowo maszyny te były dość ciężkie w użyciu, a wprawienie ich w ruch wymagało dużych nakładów siły fizycznej.

Z czasem, konstruktorzy zadbali o lepsze przystosowanie wózków paletowych do transportowania ładunków, z wykorzystaniem mniejszej energii operatora. Nie bez znaczenia było zamontowanie w wózkach wspomagających podnoszenie palet pomp hydraulicznych czy późniejsze już wynalezienie paleciaka z napędem elektrycznym.

Jednak, jeśli chodzi o paleciaki ręczne, warto wspomnieć, że dziś ich obsługa i przewożenie ładunków są dużo łatwiejsze niż było to 80 lat temu.

 

Co potrafią wózki paletowe ręczne?

Niezmienne pozostało, iż domeną paleciaków ręcznych od momentu ich powstania aż do dziś jest transport poziomy (głównie palet) na niewielkie odległości. Urządzenia te są w stanie unieść ładunek na niewielką (ok 20-30cm) wysokość, która konieczna jest do jego prawidłowego, bezpiecznego pobrania, przetransportowania oraz pozostawienia w miejscu składowania. 

co potrafią wózki ręczne paletowe.jpg

Jeśli chodzi o udźwig, to w tym przypadku wózki paletowe ręczne prezentują wcale niemałe możliwości. W zależności od modelu są one w stanie unieść od ok. 1000 kg do nawet 3500 kg. Są to wartości wystarczające w przypadku europalet z produktami spożywczymi czy przemysłowymi, które zazwyczaj obsługują paleciaki.

 

Czy wózek paletowy ręczny uniesie każdą paletę?

Aby paleciak mógł unieść pełną towarów paletę, jej waga musi mieścić się w udźwigu maksymalnym urządzenia. Co jednak z wymiarami? Czy każda paleta może zostać podniesiona przez wózek paletowy ręczny? Skąd wiadomo, czy jej wymiary na to pozwolą? Co w przypadku gdy paleta pochodzi nie tylko z innego województwa, ale nawet innego kraju?

To proste! Pomocna w tym przypadku była standaryzacja palet. Jej historia sięga lat 60-tych ubiegłego wieku, kiedy to europejscy przedsiębiorcy zadecydowali o konieczności ujednolicenia tego typu nośników, tak, aby pasowały właśnie do większości urządzeń transportujących. Ponadto, dzięki wprowadzeniu stałych wymiarów, z łatwością można było obliczyć ile palet zmieści się w magazynie, na ciężarówce, czy w pociągu.

Za normę i standardowy wymiar, który jest najpopularniejszy aż po dziś, ustanowiono paletę o wymiarach 1200 x 800 cm i wysokości 144 mm. W przypadku wideł 1150 mm wózka paletowego - podane wymiary palety sprawdzają się idealnie. Nazwano je europaletami, a nazwa ta, jak i wytyczne dotyczące ich budowy stosowane są również obecnie.

 

Jak powinna wyglądać europaleta?

europaleta.jpg

Istnieje wiele warunków, jakie musi spełniać popularna paleta, aby móc zostać uznana za europaletę. Należą do nich:

  • umieszczenie oznakowania "EUR" w prawym rogu nośnika,
  • umieszczenie znaku "EPAL" w lewym rogu,
  • wprowadzenie kodu producenta na centralnej nodze palety,
  • zastosowanie klamry kontrolnej na środkowym wsporniku,
  • gwóźdź naprawczy na środkowym wsporniku,
  • minimum 78 gwoździ z oznaczeniem "EPAL" użytych przy konstrukcji palety - zapewniających jej stabilność oraz bezpieczną, solidną konstrukcję.

Europalety są najczęściej wykorzystywanymi paletami w krajach Unii Europejskiej.

 

Czy europalety to jedyne nośniki na rynku?

Oczywiście, że nie! W każdej części świata podczas transportu wykorzystuje się nieco inne rodzaje palet. Każdy z nich jest jednak na tyle podobny, że urządzenia mechaniczne, jak i wózki paletowe ręczne poradzą sobie z ich transportem.

  • w Wielkiej Brytanii korzysta się z palet zamkniętych, czterowejściowych
  • w Ameryce Północnej, Azji oraz Afryce popularne są Palety Bearer - dwuwejściowe, blokowe oraz Stringer - zamknięte od dołu, czterowejściowe.

Niestety, z uwagi na liczne obostrzenia i normy, jakie muszą spełniać firmowe palety, na rynku pojawia się także wiele "podrabianych" palet. Część z firm nie chce ich przyjmować, ponieważ nie można mieć pewności co do ich stabilności oraz bezpieczeństwa pracy.

 

Gdzie można wykorzystać wózek paletowy ręczny?

Poza rozwożeniem towarów w sklepach oraz marketach, wózki paletowe ręczne mogą być również bardzo przydatne i służyć np. do rozładowania ciężarówek. Niewielkie rozmiary umożliwią im sprawne poruszanie się wewnątrz naczep oraz pobieranie z nich palet. Nieduża waga samych wózków jest przy tym dodatkową zaletą.

Ręczne wózki paletowe często wykorzystuje się również w różnego typu zakładach produkcyjnych. Dzięki niewielkiej cenie, opłaca się z nich korzystać w ramach transportu elementów oraz składowych konstrukcyjnych między stanowiskami. A wykorzystanie paleciaków usprawnia tego typu zadania.

 

Czy zakup paleciaka ręcznego jest opłacalny?

Odpowiedź na to pytanie zależy oczywiście od tego, jak bardzo ręczny wózek paletowy jest potrzebny w Twojej firmie, jak często będzie wykorzystywany i czy jego zakup jest konieczny. Jeśli Twój magazyn czy przedsiębiorstwo potrzebuje wózka o dużych parametrach, jak np. wózek widłowy wysokiego składowania czy wózek terenowy, musisz mieć świadomość, iż nie uda Ci się zastąpić ich niewielkim paleciakiem ręcznym.

Natomiast, jeśli potrzebne Ci urządzenie, które poradzi sobie z transportowaniem i składowaniem palet, z całą pewnością zakup paleciaka opłaci się Twojej firmie.

 

Ile kosztuje wózek paletowy ręczny?

ile kosztuje wózek paletowy ręczny.jpg

Ceny wózków paletowych ręcznych mogą być bardzo zróżnicowane. Na ich wysokość wpływ mają:

  • stan urządzenia (nowe czy używane)
  • marka
  • dodatkowe ułatwienia, technologie ułatwiające prowadzenie czy unoszenie
  • udźwig maksymalny.

Standardowo, koszt zakupu przeciętnego nowego paleciaka bez napędu rozpoczyna się w okolicach kwoty 1 000 zł-1 500zł, co nie jest dużym wydatkiem, biorąc pod uwagę np. ceny wózków widłowych (powyżej 70 tysięcy).

Oczywiście, istnieje także możliwość zakupu wózka paletowego w jeszcze niższej cenie. Wystarczy przejrzeć oferty zakupu używanych paleciaków wśród, których natknąć się można również często na prawdziwe perełki.

 

Czy warto kupować wózki paletowe ręczne - podsumowanie

Pomimo, iż większość zakładów pracy oraz magazynów dąży do jak największej automatyzacji, warto posiadać w swojej flocie urządzeń wózki ręczne, gdyż ich obsługa jest bardzo łatwa, nie wymagają one rejestracji a ponadto są bardzo tanie.

Wykorzystanie paleciaka ręcznego do transportu niewielkich ładunków, części składowych, a nawet palet znacząco przyśpiesza prace związane z transportem magazynowym oraz wewnątrzzakładowym.

Autor:
seolo.pl
Źródło:
seolo.pl

Czytaj także