Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-05-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-05-22
Czujnik z perforowanym filmem polimerowym
Czujnik z perforowanym filmem polimerowym
Czujnik z perforowanym filmem polimerowym

W niedalekiej przyszłości podstawą czujników do wykrywania biomarkerów mogą stać się niewielkie prostokątne kawałki perforowanego filmu polimerowego. Pierwsze tego typu urządzenie opisał w czasopiśmie Advanced Functional Material zespół pod przewodnictwem profesora Ying Diao z Uniwersytetu Illinois.

Sensor, o którym mowa monitoruje poziom amoniaku w wydychanym przez pacjenta powietrzu. Jego nadmiar stanowi objaw zaawansowanej niewydolności nerek. Dotychczas do wykrywania związków organicznych wykorzystywano sprzęt o dużych gabarytach. Profesor Diao i jemu podobni chcą jednak zmienić ten stan rzeczy.

Inni naukowcy próbowali w tym celu wykorzystywać organiczne półprzewodniki, jednak nie były one wystarczająco czułe, by wykryć śladowe ilości lotnych substancji. Perforacja filmu polimerowego pokrywającego czujniki pomogła zwiększyć ich reaktywność nawet 10-krotnie.

Zaprezentowany czujnik pozwala wykrywać amoniak, jednak profesor przekonuje, że zmieniając skład chemiczny czujnika, można go przeprogramować do wykonywania innych zadań, np. do wykrywania formaldehydów. Obecnie zespół pod jego przewodnictwem skupia się na stworzeniu wielofunkcyjnego czujnika, który będzie w stanie poradzić sobie z bardziej złożonymi problemami zdrowotnymi.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
kopalniawiedzy
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :