Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-05-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-05-23
Sprawdzisz jakość żywności telefonem komórkowym
Sprawdzisz jakość żywności telefonem komórkowym

Naukowcy z Fraunhofer Institute for Photonic Microsystems IPMS w Dreźnie opracowali technikę, która dzięki spektrometrowi pozwala ocenić jakość i stan żywności. To niedrogie i nie większe od kostki cukru urządzenie może w niedalekiej przyszłości być instalowane, na przykład, w smartfonach.

Rozwiązanie bazuje na spektrometrze bliskiej podczerwieni, który mierzy ilość wody, cukru, skrobi, tłuszczu i białka obecnych w produkcie. Urządzenie jest przy tym w stanie skontrolować również produkty zapakowane.

System emituje światło o szerokim pasmie, na przykład, na kawałek mięsa. I w zależności od jego składu, odbija ono różne długości fal z zakresu bliskiej podczerwieni. Odczytane spektrum pozwala naukowcom określić substancje obecne w badanej próbce.

Bez wątpienia nowością jest rozmiar spektrometru. Jest on o 30 procent mniejszy od kostki cukru, a do tego niedrogi w produkcji.

„Spodziewamy się, że spektrometry rozwijać się będą podobnie jak aparaty cyfrowe." - stwierdził Heinrich Grüger z IPMS. „Aparat, który kosztował dziesięć lat temu 500 euro, dysponuje mniejszymi możliwościami niż ten, który dostajesz dziś za darmo w telefonie komórkowym." - dodał.

Zwykle, spektrometry powstają z pojedynczych części, które trzeba ze sobą odpowiednio połączyć. Naukowcom z IMPS udało się część z tych elementów umieścić wprost na krzemowych płytkach. A przy tym te krzemowe płytki są na tyle duże, że za jednym razem mieszczą się na nich elementy dla kilkuset systemów bliskiej podczerwieni. Oznacza to, że naukowcy nie muszą już łączyć pojedynczych elementów, ale gotowe półprodukty. Inną zaleta takiego podejścia jest znacznie większa wytrzymałość takich elementów.

„Tworzymy aktualnie inteligentne algorytmy, które natychmiast analizują i rejestrują spektrum, porównują je z wzorcowymi i prezentują wynik analizy." - stwierdził Grüger.

Zaprezentowane rozwiązanie ma potencjalnie o wiele szersze zastosowanie. Może, na przykład, posłużyć do wykrywania podróbek, sprawdzania czy karoseria samochodu nie była malowana czy wreszcie składu leków i kosmetyków.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Science Daily
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także