Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Suzhou Veichi Electric CO., Ltd.
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2004-03-03  |  Ostatnia aktualizacja: 2004-03-03
Środki impregnacji do drewna – podawane w odpowiedniej ilości i z właściwą konsystencją
Środki impregnacji do drewna – podawane w odpowiedniej ilości i z właściwą konsystencją
Środki impregnacji do drewna – podawane w odpowiedniej ilości i z właściwą konsystencją
S. Dyrup & Co., duński producent farb i środków pielęgnacji powierzchni, zwiększył przepustowość stanowisk puszkowania środków konserwacji drewna stosując do napędu pomp silniki FCM 330 zintegrowane z przetwornicami częstotliwości VLT®.
Wielu klientów dziwiło się, kiedy firma S. Dyrup & Co. A/S po raz pierwszy lansowała środek konserwacji drzewa GORI 88: czy produkt ten naprawdę miał mieć konsystencję gęstej śmietany?
A jednak właśnie lepka konsystencja stanowiła jedną z zasad działania środka, który już wkrótce miał znaleźć się na półkach wszystkich sklepów z farbami i centrów dla majsterkowiczów w całej Europie. GORI 88 nie tylko daje lepsze pokrycie niż wyroby konkurentów. Łatwiej się również nakłada, ponieważ konsystencja produktu pozwala na rozprowadzanie prawie bez ociekania.
Jednolitość tego jak i innych produktów GORI w dużej mierze zależy od przygotowania cieczy przed napełnieniem puszek: w zbiornikach mieszania i na stanowiskach napełniania. Wpływając do puszki wyrób musi być w idealnym stanie wymieszania, tak jakby pozostawał w ciągłym obiegu.
Dla zapewnienia opłacalności działania linii produkcyjnej stanowiska napełniania muszą cały czas mieć zapewnioną odpowiednią ilość wyrobu.
Urządzenia do mieszania i napełniania muszą spełniać zatem dwie funkcje: po pierwsze, zapewniać odpowiednią recyrkulację cieczy w zbiornikach mieszania i przewodach. Po drugie, utrzymywać stabilne i wystarczające ciśnienie w całym systemie.
W zakładzie produkcyjnym GORI w duńskiej miejscowości Kolding do celu tego do niedawna jeszcze służyły pompy odśrodkowe pracujące z pełną mocą, ale mimo to nie udawało się spełnić wszystkich wymogów. Kiedy w 1998 r. fabrykę czekał remont pomp, postanowiono całkowicie zmodernizować instalacje.
Nowe instalacje bazują na jedenastu silnikach FCM 330 zintegrowanych z przetwornicami częstotliwości firmy Danfoss, z których każdy napędza pompę zębatą. Gotowy produkt krąży w systemie pod zadanym ciśnieniem, zależnie od aktualnej lepkości. Ciśnienie pozostaje stałe bez względu na to, czy ciecz jest pompowana do stanowiska napełniania przez krótką rurę 2", czy też recyrkulowana do zbiornika długim przewodem o średnicy 1".
Pompa jest napędzana przez silnik FCM 330 zintegrowany z przetwornicą. Prędkość pompy jest regulowana tak, aby utrzymać stałe ciśnienie w instalacji.

Zwiększona przepustowość
Największą zaletą nowych urządzeń recyrkulacyjnych jest zwiększenie wydajności produkcyjnej wskutek lepszego zasilania cieczy na stanowiskach napełniania. Szef utrzymania ruchu, Bent Sorensen, wyjaśnia:
»Jest to wyłącznie kwestia ciśnienia: Stosując pompy odśrodkowe do recyrkulacji byliśmy w stanie uzyskać ciśnienie 3 - 3,5 bar, a nowe pompy dają 6 - 7 bar.«
Inne korzyści to oszczędność energii – fakt, który pozwolił uzyskać dotację 65 tys. koron od Agencji Energetycznej. Suma całej inwestycji wynosiła pół miliona koron.
»Nie jesteśmy w stanie formalnie udokumentować oszczędności energii, ale wyraźnie widać, że pompa zębata napędzana silnikiem zużywa mniej prądu – pomimo że zapewnia wyższe ciśnienie,« stwierdza szef utrzymania ruchu.
Silniki FCM 330 z przetwornicami zamówił przez producenta pomp Desmi, który dostarczał zespoły składające się z pomp Rotan i silników z przetwornicami. O wyborze marki przetwornic zadecydował jednak sam Bent Sorensen:
»Kiedy silnik zintegrowany z przetwornicą został wprowadzony na rynek, przeczytałem o tym artykuł i obejrzałem go na wystawie. Kiedy zamawiam napędy do silników, najważniejszy dla mnie jest fakt, że jeśli dostawcą jest Danfoss, to najbliższy punkt pomocy jest oddalony o zaledwie 75 km. Oznacza to, że serwis i części rezerwowe są dostępne w ciągu kilku godzin. A poza tym zawsze wiem, z kim mam rozmawiać« dodaje.

Nie ma to jak język ojczysty
Szybki przegląd urządzeń produkcyjnych w Kolding pozwala stwierdzić, że odkąd Bent Sorensen rozpoczął pracę w zakładzie 21 lat temu, nie zmienił zdania co do dostawcy napędów regulowanych. Szereg mieszaczy i urządzeń do rozpuszczania sterowanych jest przez przetwornice częstotliwości VLT. Wentylator nadmuchowy w hali produkcyjnej pracuje przez całą dobę, sterowany chłodzoną olejem przetwornicą VLT 5, zainstalowaną na początku lat siedemdziesiątych.
Bent Sorensen stwierdza na koniec, że Danfoss oferuje wyjątkowo dogłębne informacje o produktach i aplikacjach. Ważna jest dla niego możliwość wymiany doświadczeń na kursach, a także dostęp do instrukcji obsługi w języku ojczystym:
»Irytuje mnie, kiedy muszę dawać elektrykom instrukcje po angielsku. Dlatego cenię sobie to, że cała dokumentacja jest dostępna po duńsku,« stwierdza.

Recyrkulacja produktu GORI – zasada działania
Pompa zębata recyrkuluje gotową mieszankę (4,5 tys. litrów) w systemie (obieg w przód - 2", obieg wsteczny - 1") pod zadanym ciśnieniem, w zależności od lepkości. Pompa napędzana jest silnikiem FCM 330 za pomocą przekładni zębatej, a przetwornica częstotliwości reguluje prędkość pompy, utrzymując tym ciśnienie na stałym poziomie. Wbudowany sterownik PID porównuje wartość zadaną z aktualnym ciśnieniem w systemie. W wyniku regulowana jest prędkość. Układ składa się z następujących elementów:
– Potencjometr: do ustawiania wartości zadanej ciśnienia, tj. wymaganego w systemie ciśnienia stałego. Potencjometr jest podłączony do analogowego wejścia 0-10 V przetwornicy częstotliwości;
– Przetwornik ciśnienia: mierzy aktualne ciśnienie w systemie. Przetwornik jest podłączony do analogowego wejścia 4-20 mA silnika;
– Czujnik poziomu: wykrywa pusty zbiornik. Kiedy zbiornik jest pusty, czujnik zatrzymuje silnik napędowy (praca na sucho jest szkodliwa dla pomp). Czujnik poziomu jest podłączony do cyfrowego wejścia przetwornicy VLT silnika;
– Stanowiska napełniania: samodzielne urządzenia produkcyjne do napełniania puszek (o pojemności 1, 2 albo 5 litrów). Stanowisko składa się z małego zbiornika, z którego produkt jest dozowany i puszkowany. Zmodernizowany system cyrkulacyjny umożliwia podłączenie większej liczby stanowisk do zbiornika mieszania dzięki zwiększonemu ciśnieniu, zapewnianemu przez zespół pompy z silnikiem napędowym.
Pomimo że silnik z przetwornicą umieszczone są tuż obok sprzęgła magnetycznego, system elektroniczny zintegrowany z przetwornicą nie jest narażony na żadne zakłócenia.

Kategoria komunikatu:

Realizacje, aplikacje

Dodał:
Danfoss Poland Sp. z o.o.
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.