Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Suzhou Veichi Electric CO., Ltd.
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-07-15
Autonomiczny robot mobilny – elastyczne rozwiązanie do transportu wewnętrznego

Roboty mobilne, takie jak MOBOT® produkowane przez firmę WObit zyskują coraz większą popularność jako bardzo łatwo adaptowalne maszyny optymalizujące procesy transportu wewnątrzzakładowego.


Technologia wózków jezdniowych bez operatora sięga lat 50. XX, gdy pojawiły się pierwsze AGV (Automated Guided Vehicle), czyli wózki automatyczne. Od tego czasu technologia dynamicznie się rozwinęła, a w ramach AGV wykształciło się kilkanaście typów maszyn, w tym AMR (ang. Autonomous Mobile Robots), czyli tytułowe autonomiczne roboty mobilne.


Nastąpiła specjalizacja maszyn ze względu na sposób podejmowania i transportu ładunku, miejsce zastosowania (wewnątrz/ na zewnątrz) oraz metodę nawigacji. Właśnie ta ostatnia wskazuje na najważniejszą różnicę technologiczną pomiędzy wózkami AGV a robotami AMR.
Do nawigacji w przestrzeni pojazdów AGV niezbędne jest fizyczne oznaczenie trasy (najczęściej za pomocą linii magnetycznej lub kolorowej), natomiast AMR korzystają z nawigacji naturalnej, która dzięki czujnikom 2D lub 3D mapuje przestrzeń i tworzy wirtualną mapę, po której porusza się robot. W obrębie nawigacji naturalnej wyróżnia się metody SLAM, LIDAR bądź LMS.


Zapoznaj się z artykułem omawiającym szczegółowo nazewnictwo i rodzaje robotów na blogu MOBOT®.


Roboty mobilne MOBOT® to w większości maszyny korzystające z naturalnej nawigacji LMS do orientacji w przestrzeni. W związku z tym nie wymagają zewnętrznej infrastruktury do nawigacji i poruszają się bezkolizyjnie po wyznaczonej trasie.


Roboty MOBOT® łatwo jest wdrożyć do istniejących już procesów bez konieczności wprowadzania istotnych i kosztownych zmian w przestrzeni fabryki. Jeśli obiekt ma płaską, równą posadzkę to robot nawigowany za pomocą autonomicznej nawigacji LMS tworzy mapę terenu, pozwalającą na sprawne i bezpieczne przemieszczanie się w otoczeniu bez dodatkowych znaczników. Następnie wyznaczane są punkty, pomiędzy którymi ma przemieszczać się robot, a także miejsce, gdzie znajduje się jego stacja ładowania. Punkty poboru i zdawania przewożonych ładunków można łatwo zmienić, gdy zajdzie taka potrzeba.


Jest to ważna funkcjonalność, zwłaszcza dla firm, które często zmieniają wytwarzane produkty i w związku z tym muszą często przezbrajać procesy produkcyjne do nowych wyrobów. Przedsiębiorstwa stawiające na personalizację produktów dla swoich klientów również szybko docenią możliwości, jakie daje transport realizowany z pomocą robotów mobilnych. Roboty AMR umożliwiają też realizację dostaw bezpośrednio do gniazd produkcyjnych w ilościach dostosowanych do bieżącego zapotrzebowania na materiały.


Jeszcze większa elastyczność z napędem omnikierunkowym
Roboty mobilne MOBOT® mogą sprawnie i bezpiecznie przemieszczać się w standardowych ciągach komunikacyjnych. Co więcej, seria MOBOT® AGV MW wyposażona w napęd omnikierunkowy zapewnia szeroką swobodę manewrów pozwalającą na zwinne przemieszczanie się w wyznaczonej przestrzeni oraz sprawne omijanie przeszkód.


MOBOT® AGV MW z kołami Mecanum sprawdzą się wszędzie tam, gdzie konieczne jest manipulowanie ładunkami w ograniczonej przestrzeni, w wąskich ciągach komunikacyjnych. To optymalne rozwiązanie do zadań, w których istnieje stała potrzeba sprawnego i elastycznego skomunikowania oddalonych od siebie stanowisk produkcyjnych.


Elastyczność oraz sprawność zmiany kierunku jazdy bez konieczności zawracania po łuku tworzy potencjał dający autonomicznym robotom mobilnym MOBOT® MW wyjątkową zwinność. Doskonale sprawdzą się w procesach o krótkim czasie cyklu, gdzie zmniejszenie ilości manewrów potrzebnych do zmiany kierunku umożliwia realizację zadania w krótszym czasie.


Różne moduły/adaptery i wózki to transportu różnorodnych ładunków
Tytułowa elastyczność to też łatwość dostosowania tego samego robota do transportu zupełnie innych wyrobów. Samojezdne roboty MOBOT® charakteryzują się kompaktową i stabilną konstrukcją, dzięki której w łatwy sposób można nadać im odpowiednią funkcjonalność.

Zobacz film z układem unoszenia ładunków: https://youtu.be/V1pq5W-gbL0 

Robot mobilny MOBOT AGV FlatRunner MW Light z systemem unoszenia ładunku
Robot mobilny MOBOT AGV FlatRunner MW Light z systemem unoszenia ładunku

 

Mogą przewozić palety z towarem, kuwety wypełnione drobnymi detalami, a także gotowe produkty o rozmaitych gabarytach. Ładunki mogą być przewożone nad robotem, przemieszczane za pomocą podajnika rolkowego czy wózka paletowego bądź grawitacyjnego automatycznie dokowanego przez robota. W ofercie WObit dostępnych jest kilka standardowych modułów do nadbudowy oraz wózków transportowych do każdego z mobilnych urządzeń transportowych. Możliwe jest również wykonanie wózka dostosowanego do nietypowego ładunku klienta. Wózki te mogą być zaczepiane automatycznie, załadowywane ręcznie lub automatycznie za pomocą innego robota przemysłowego.

 

Robot mobilny MOBOT AGV FlatRunner MW HT z automatycznymi rolkami
Robot mobilny MOBOT AGV FlatRunner MW Light z automatycznymi rolkami


Robot mobilny może zostać również wyposażony w ramię robotyczne. W ramach projektu MOBOT x Arm zrealizowanego dzięki współpracy WObit z firmami KUKA, Siemens oraz Hannex z MOBOT® AGV FlatRunner MW Light zostało zintegrowane ramię robotyczne KUKA KR Agilus. Ten duet łączy w sobie zalety autonomicznego robota transportowego oraz kompaktowego robota 6-osiowego. Przykładowym zastosowaniem jest automatyczne dostarczanie narzędzi do centrów obróbczych. Koła Mecanum oraz nawigacja laserowa LMS pozwalają na precyzyjny dojazd robota, a następnie pobranie i dostarczenie oprawki z narzędziem przez KR Agilus.

 

MOBOT xArm
MOBOT xArm

Łatwa konfiguracja do potrzeb użytkownika

A co gdyby tak móc samodzielnie skonfigurować funkcjonalności robota? Takie możliwości oferuje nowy MOBOT® TRANSPORTER U1 – uniwersalny mobilny robot transportujący. To prosty w obsłudze i przygotowany do szybkiej samodzielnej instalacji AMR, który można szybko i wygodnie konfigurować przez stronę internetową. Programowanie zostało uproszczone do formy prostego samouczka, z którym krok po kroku samodzielnie będzie można skonfigurować parametry swojego robota. Niepotrzebna staje się droga i długotrwała instalacja urządzenia, realizowana za pośrednictwem wysoko wyspecjalizowanego integratora.


Robot ma kompaktową obudowę o stopniu ochrony IP65, która daje możliwość zastosowania niemalże dowolnego wyposażenia dodatkowego.

Zobacz film z testem szczelności robota: https://www.youtube.com/watch?v=0_jPoUKmJu4

 

MOBOT TRANSPORTER U1 - IP65
MOBOT TRANSPORTER U1 - IP65


Ze względu na szybkie, samodzielne wdrożenie oraz niewielki koszt robota MOBOT® TRANSPORTER U1, można uzyskać bardzo szybki zwrot z inwestycji, nawet przy zastąpieniu pracy tylko jednej osoby w trybie jednozmianowym. Oznacza to, że nieomal w każdej firmie, organizacji, instytucji czy też placówce opłaca się wprowadzić roboty MOBOT® TRANSPORTER U1 do realizacji zadań transportowych.


Artykuł Cię zainteresował? Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach, jakie dają roboty MOBOT®? Skontaktuj się z doradcą WObit i uzyskaj odpowiedź na swoje pytania.

Autor:
WObit
Dodał:
WObit E.J. Ober