Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-07-15
Intralogistyka 4.0 w praktyce czyli automatyzacja transportu wewnętrznego z robotami mobilnymi MOBOT

Logistyka wewnątrzzakładowa to ważny element łańcucha dostaw i jej usprawnianie w dużym stopniu poprawia efektywność działania przedsiębiorstwa. Istnieje wiele metod i układów wykonawczych służących do zapewnienia sprawnego przepływu towarów takich jak przenośniki, podajniki, dźwigi, suwnice, wózki ręczne, wózki jezdniowe automatyczne oraz autonomiczne.

Gdy mowa o rozwiązaniach wpisujących się w koncepcję Przemysłu 4.0 w kontekście wewnętrznych procesów logistycznych nie poprzestaje się na samej automatyzacji. Od maszyn i systemów wymaga się, aby były inteligentne i elastyczne, zwinnie dopasowywały się do potrzeb. Co to oznacza?

Przede wszystkim cyfryzację procesów i łączenie w sieci procesów, maszyn, obiektów i ludzi poprzez technologie informacyjne i komunikacyjne. W intralogistyce przez cały czas oczekuje się dostępu do danych o stanach magazynowych i dostępności towarów z dowolnego miejsca. Dla szybkiego uzyskiwania informacji niezbędne jest wdrażanie systemów informatycznych np. klasy WMS, ERP czy APS (Advanced Planning and Scheduling), które pozwolą na synchronizacje i optymalizację procesów. Ważnym elementem tej układanki są też układy wykonawcze wspomniane we wstępie. One właśnie powinny być inteligentne i łatwo dostosowywalne do aktualnych potrzeb.

Takimi maszynami są samojezdne roboty transportowe, służące do autonomicznego transportu ładunków. Przemieszczają one produkty do stref wysyłki lub pakowania, często bardzo oddalonych, co oszczędza czas pracowników. Pod względem ergonomii wykonują zadania zbyt obciążające ludzi, mogą również pracować w strefach niebezpiecznych lub szkodliwych dla ludzi.

Roboty mobilne MOBOT®

Firma WObit oferuje kompleksową ofertę robotów mobilnych własnej produkcji. W ofercie dostępne są maszyny o udźwigu od 100 do 1800 kg. W zależności od potrzeb można wybrać robota z różnicowym układem napędowym na dwa koła lub na cztery z kołami Mecanum. Napęd omnikierunkowy zapewnia możliwość przemieszczania się w każdym kierunku i wykonywania obrotów w miejscu. Elastyczność oraz sprawność zmiany kierunku jazdy bez konieczności zawracania po łuku tworzy potencjał dający autonomicznym robotom mobilnym MOBOT® MW wyjątkową ergonomiczność. Doskonale sprawdzą się w procesach o krótkim czasie cyklu, gdzie zmniejszenie ilości manewrów potrzebnych do zmiany kierunku umożliwia realizację zadania w krótszym czasie.

Do nawigacji autonomicznych robotów mobilnych MOBOT® stosowany jest system laserowego mapowania terenu (LMS). Jest to tzw. free navigation, czyli naturalna i w pełni inteligentna nawigacja zapewniająca autonomiczną pracę maszyn. Dodatkowo zaimplementowany jest system nawigacji po linii za pomocą systemu wizyjnego zapewniający wysoką precyzję pozycjonowania podczas dokowania.

W praktyce – wdrożenie w Nucair Technologies

Jednym z przykładów automatyzacji transportu wewnętrznego jest wdrożenie MOBOT® AGV FlatRunner HT w firmie NucAir Technologies. Jest to polskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją komponentów m.in. dla przemysłu nuklearnego i okrętowego. Firma NucAir Technologies zrealizowała projekt pilotażowej produkcji innowacyjnych kanałów spawanych.

Łączą one zalety kanałów prostokątnych i okrągłych tzw. kanał SQUOVAL (przekrój prostokątny z zaokrąglonymi narożnikami). Ważnym elementem tej inwestycji była organizacja transportu wewnętrznego, która wiązała się z szeregiem wyzwań. Najważniejszymi założeniami postawionymi przy wyborze technologii do intralogistyki był duży ciężar elementów, a także zapewnienie możliwości zmiany trasy, uzależnione od obciążenia stanowisk produkcyjnych, oceny jakości produktów oraz różnorodności procesów produkcyjnych.

MOBOT® AGV FlatRunner HT firmy WObit został wybrany m.in. ze względu na wysoką elastyczność rozwiązania, niższy koszt w porównaniu do tradycyjnych rolotoków oraz zapewnianie wysokiego poziomu bezpieczeństwa ludzi i przewożonych produktów, zwłaszcza w porównaniu do wózków widłowych.


Wdrożony wózek samojezdny MOBOT® AGV FlatRunner HT może przewozić ładunki o masie do 500 kg. Jest on wyposażony w system dwóch wysuwanych trzpieni służących do automatycznego zaczepiania wózka transportowego nad robotem. Dzięki temu automatycznie pobiera i odstawia ciągnięte wózki. Zasilanie akumulatorowe pozwala na 12 h efektywnej pracy na jednym ładowaniu. Robot zautomatyzował proces transportu towarów pomiędzy stanowiskami produkcyjnymi w różnych etapach procesu.


Efekty i korzyści

Istotnym rezultatem tego wdrożenia jest nawet 10-krotne zwiększenie wydajności produkcji. Wprowadzenie automatycznego transportu pozwoliło na kompletną elastyczność produkcji. Firma NucAir Technologies może w każdej chwili przestawić maszynę w inne miejsce, może dostawić inną maszynę, zmienić kolejność procesu technologicznego. Jedynym koniecznym działaniem jest przekazanie informacji robotowi, aby pojechał do innej stacji niż zaprogramowana.

Te znakomite rezultaty sprawiły, że w nowym zakładzie produkcyjnym firma planuje realizować cały transport wewnętrzny za pomocą robotów mobilnych, które będą zintegrowane z systemem zarządzającym produkcją. Jest to dobry przykład wdrożenia instrumentów Przemysłu 4.0, takich jak mobilne urządzenia transportowe AGV połączone z cyfryzacją procesów, które wpływają na uzyskanie przewagi konkurencyjnej przez przedsiębiorstwo.

Zapraszamy do odwiedzenia strony www.wobit.com.pl, gdzie znajdą Państwo szczegółowe informacje dotyczące robotów oraz przykładów ich zastosowań.

Autor:
P.P.H. WObit E.K.J. Ober s.c.
Źródło:
P.P.H. WObit E.K.J. Ober s.c.
Dodał:
WObit E.J. Ober