Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-02-19
Jak prawidłowo używać drabin podczas prac elektrycznych?

Wykonując swoje obowiązki, elektrycy często muszą korzystać z drabin. Aby zachować bezpieczeństwu, muszą przestrzegać odpowiednich zasad, spośród których część dotyczy drabin, ich wykonania oraz montażu.

 

jak-prawidlowo-uzywac-drabin-podczas-prac-elektrycznych (1).jpg

 

Praca elektryka wymaga wiedzy, umiejętności oraz odpowiedniego sprzętu. Na wykonującą ją osobę czyhają poważne zagrożenia, z których najpoważniejszym jest porażenie prądem elektrycznym. Powodować może ono liczne problemy zdrowotne, a nawet zgon. Jeśli elektryk pracuje na drabinie, grozi mu ponadto upadek z wysokości. Dlatego musi on bezwzględnie przestrzegać norm BHP, także tych dotyczących stroju ochronnego i sprzętu. Drabina również spełniać powinna określone wymagania.

 

Izolacja to podstawa

Przede wszystkim, aby zminimalizować ryzyko porażenia prądem elektrycznym, strój roboczy elektryka i używane przez niego sprzęty, które mają bezpośredni kontakt z ciałem, powinny posiadać właściwości izolacyjne, czyli nie mogą przewodzić elektryczności. Dotyczy to także drabiny.

Pracując na niewielkich wysokościach, elektryk korzysta głównie z drabiny rozstawnej. Modele przeznaczone do prac elektrycznych wykonane są najczęściej z drewna lub tworzywa sztucznego, dzięki czemu nie przewodzą prądu, zapewniając bezpieczne wykonywanie zadań. Powinny one też być wyposażone w elementy antypoślizgowe i zabezpieczenia przed upadkiem.

Z kolei do pracy na słupach elektrycznych potrzebna jest wysoka drabina zewnętrzna - https://crynoline.pl/kategoria-produktu/produkty/drabiny-zewnetrzne/. Powinna ona zostać wyposażona w kosz ochronny, zapobiegający upadkowi - https://crynoline.pl/kategoria-produktu/produkty/zestawy-z-koszem-ochronnym/. Ostatnie przęsło musi być wykonane z materiału nieprzewodzącego elektryczności oraz zapewniać dostateczną izolację; jest to tzw. przęsło izolowane.

 

Jaka drabina do słupa?

Drabiny do pracy na słupach służą energetykom do wykonywania pracy serwisowej lub montażowej na słupach. Zapewniać muszą maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa raz komfortu pracy. Mocowane mogą być za pomocą linek oraz pasów. Inne typy zabezpieczeń to szyny antyspadowe i urządzenia samohamowne.

Z kolei do pracy przy budowie lub naprawie linii napowietrznych używane są drabiny trapezowe lub hakowe - ten drugi typ może być montowany zarówno w pionie, jak i w poziomie - służy wówczas jako kładka. W przypadku tego typu drabin, elektryk stosować musi dodatkowe zabezpieczenia antyspadowe np. w postaci szelek.

Do pracy przy słupach elektrycznych używane mogą być również uniwersalne podczepiane drabiny zewnętrzne, wysuwane bądź stałe.

 

Drabiny wysuwane czy stałe?

Podczepiane drabiny zewnętrzne, w tym modele przeznaczone dla elektryków, mogą być wysuwane lub stałe. Jakie są zalety i wady drabin wysuwanych w porównaniu z drabinami stałymi?

Niewątpliwą zaletą pierwszego typu jest łatwość ich montażu. Drabiny wysuwane najczęściej nie muszą być zamawiane na wymiar - wystarczy, że po rozsunięciu sięgną ziemi lub innego miejsca docelowego. Długość drabiny stałej musi zaś być dostosowana do obiektu, przy którym będzie zainstalowana. Modele wysuwane mają zatem więcej zastosowań - sprawdzają się przy budynkach czy słupach energetycznych, a także np. w wozach strażackich. Można je też łatwo zabezpieczyć przed osobami niepowołanymi - wystarczy zsunąć. Samo zsuwanie i wysuwanie drabiny jest proste i wygodne.

Przy słupach elektrycznych oraz na zewnątrz budynków lepiej jednak sprawdzą się drabiny stałe. Są one mniej podatne na silne podmuchy wiatru i inne czynniki atmosferyczne oraz wstrząsy. Poruszanie się po nich daje większy komfort psychiczny, co z punktu widzenia elektryka jest wielką zaletą.

Niezależnie od typu drabiny, korzystać z niej trzeba przy zachowaniu pełnej ostrożności.

Źródło:
crynoline.pl

Czytaj także